Srovnání hypoték | Hyperfinance.cz

Co je srovnání hypoték a jaké výhody vám přinese?

Srovnání hypoték je komplexní zdarma poskytovanou službou spojenou nejen s výběrem nejlepší a nejlevnější hypotéky pro vaši aktuální situaci, ale též s dalším poradenstvím, a budete-li si přát, tak i s vlastním dojednáním té nejlepší hypotéky přímo v bance. Na vás pak bude již jen podpis smlouvy, vyřízení zástavního práva a následné čerpání

Formulář, který tu vyplníte, odesíláme do rukou zkušených odborníků, kteří vám se vším okolo hypotéky rádi pomohou, včetně sjednání zajímavých individuálních podmínek jak u samotné hypotéky, tak i v oblasti povinných či dobrovolných doplňkových služeb, jako je například pojištění nemovitosti či pojištění životní.


Kdy využít srovnání hypoték prostřednictvím Hyperfinance.cz?

Srovnání hypoték je vhodné využít, kdykoliv uvažujete o vzetí hypotéky. Zde získané nabídky jsou totiž nezávazné a bezplatné. Závazným se pro vás stane až případné podepsání smlouvy ve vybrané bance, ke kterému můžete přikročit, pokud vám všechny podmínky úvěru budou vyhovovat, a pokud vám banka hypotéku schválí.

Jistě je vhodné zabrousit do srovnávače hypoték i v době, kdy již hypotéku máte, ale uvažujete o jejím refinancování, protože z médií víte, že ceny hypoték klesají napříč celým trhem, případně se vám blíží konec fixace, či chcete hypotéku navýšit. Pro tyto situace využijte nabídku srovnávače v oblasti refinancování hypotéky.


S naším srovnáním hypoték svěříte vše do rukou profesionálů, kteří s hypotékami pracují napříč celým bankovním trhem a vědí nejen o výhodných možnostech, ale též na co ve smlouvách o hypotečním úvěru i v jeho podmínkách vždycky dávat pozor, na co klást důraz. Navíc mají o hypotečním trhu neustálý přehled, nejlepší hypotéku najdou bleskovou rychlostí.  



Jak pro vás bude vybírána ta nejvhodnější hypotéka?

Jakmile vyplníte formulář s vašimi základními osobními daty a odešlete jej, ihned se mu bude věnovat odborně vyškolený operátor. Ten vás neprodleně kontaktuje – a spolu sestavíte podrobnější profil vás coby žadatele o hypoteční úvěr, včetně nemovitosti, se kterou chcete hypotéku spojit. V případě manželů či registrovaných partnerů je nutno do hypotéky zapojit oba – coby dlužníka a spoludlužníka.

Na základě sestavených podrobných dat vám bude vybrán nejvhodnější finanční poradce, který vám představí ty pro vás nejvýhodnější nabídky - v závislosti ceně (RPSN, úroky) i na různých variantách využití hypotéky, její výše, doby splatnosti, poplatků za doplňkové služby atd. Ověřený a klienty pravidelně hodnocený finanční poradce bude pak ten, kdo za vás může s bankou i jednat, pokud si to budete přát. 

K hypotéce vyjedná i výhodné pojištění nemovitosti, pomoci může s pojištěním životním, které je v této situaci rozhodně vhodné. Proberete s ním i další doplňkové služby, platby spojené s vyřízením této půjčky, a i vysvětlí možnosti, co půjde s hypotékou dělat v budoucnu. Na vás už je pak jen návštěva v bance za účelem podpisu smlouvy o hypotéce a následné operace plynoucí z podmínek hypotéky, spojené zejména se zástavou nemovitosti. Práce finančního poradce bude velmi rychlá, hypotéka bude vybrána i vyřízena za několik málo dní.

Tip: V souvislosti s hypotečním úvěrem se vyplatí též sjednání správného životního pojištění a pojištění domácnosti – ovšem životní pojištění nikdy nevažte na samotnou hypotéku – jakmile byste refinancovali, celé životní pojištění se s tím zruší. Podívejte se, jak si životní pojištění správně nastavit.


Co musíte vědět a mít vyřízeno, než požádáte o vítěznou nabídku?

Jak už jsme zmínili, podstatou srovnání hypoték na našich stránkách je komplexní služba pro klienta, tedy nejen vyhledání té nejlepší nabídky, ale následně, v případě vašeho zájmu, i její dojednání v bance, včetně zajímavých individuálních podmínek, nejlepších povinných pojištění a také doplňkových služeb – pokud o ně projevíte zájem.

Než za vás bude vybraný odborník s bankou jednat, seznámí vás se všemi povinnostmi a kroky, které se vážou k žádosti o hypoteční úvěr na bydlení, dohodnete si dobu fixace a únosnou výši splátek. Vždy počítejte s administrativními úkony nutnými pro sjednání zástavy a spojenými i s prokázáním nebo se vznikem vlastnického práva k zastavované nemovitosti. 

Vhodné je mít předjednaný, nebo dokonce již hotový projekt na výstavbu / rekonstrukci bydlení nebo předjednanou kupní smlouvu na již stojící nemovitost, či na byt stavěný developerskou firmou, kde banka uvolní peníze pak až po prokázání vlastnictví, viz náš blogový článek o čerpání hypotéky.


Jak požádat o nejlepší nabídku ze srovnání hypoték a co k tomu budete potřebovat?

O nejlepší hypotéku žádáte jen vyplněním formuláře a jeho odesláním. Pod vedením odborného operátora pak projdete vyplněním dotazníku podrobnějšího, díky čemuž bude možné sestavit váš profil žadatele o hypotéku.

Připravit si pak budete muset:

  • občanský průkaz,
  • možnost prokázat stálý čistý příjem (zaměstnavatel většinou potvrzuje přímo na formuláři od banky, kde se o hypotéku žádá, ale pokud jste OSVČ, příjem doložíte ověřenou kopií daňového přiznání, tu za poplatek vystaví finanční úřad),
  • kde je i spoludlužník, může být vyžadováno potvrzení stálého příjmu spoludlužníka,
  • výpisy z účtu za posledních několik měsíců,
  • údaje o zastavované nemovitosti (nemovitostech).

Časté otázky ohledně srovnání hypoték

Jak dlouho mám na rozmyšlenou, když zažádám o vybranou nejlepší hypotéku?

Jakmile se zahájí jednání s bankou a ta sestaví nabídku na hypoteční úvěr, musí banka tuto nabídku zachovat nezměněnu po dobu 14 dní, po tuto dobu nesmí nabídku samozřejmě ani odvolat (viz zákon o spotřebitelském úvěru, §111). Máte proto na důkladné promyšlení celé dva týdny. Vše je nezávazné, dokud nepodepíšete smlouvu.

Je nějaké maximum doby trvání hypotéky?

Nikoliv, zákon neomezuje dobu trvání hypotéky. Najdete nabídky dokonce i na 40 let. Banky většinou požadují, aby byla hypotéka naplánována tak, aby skončila před 70. narozeninami dlužníka.

Lze získat hypotéku ve výši 100 % hodnoty nemovitosti?

V současné době to bez kombinace s jiným úvěrem možné není, ale připravena je novela zákona o ČNB, kde vznikne nová kategorie hypotéky: hypotéka pro mladé. Ta bude moci být poskytnuta na LTV o deset procentních bodů vyšší, než je centrální bankou povolené obecné maximum. Pokud tedy bude maximem 90 % LTV, v případě mladých lidí do 36 let budou banky moci poskytnout i 100 % hodnoty nemovitosti, podrobnosti viz náš článek Hypotéka pro mladé - v čem je jiná a kdo na ni dosáhne?

Dá se do hypotéky zastavit i dům, který bych chtěl právě díky hypotéce pořídit? A vadí nějak, že bych ho chtěl pronajímat?

Ano, zastavit můžete i tu nemovitost, která ještě není vaše- budete ji teprve stavět nebo kupovat. Banka vám přesně řekne, jakým postupem budete tuto situaci řešit. Pokud chcete pak nemovitost pronajímat, můžete si vzít specializovanou hypotéku na pronájem, případně požádat o neúčelovou hypotéku americkou.

Jak je to s penězi na projekt - lze ho uhradit z hypotéky?

Ano, peníze na projekt můžete získat díky hypotéce – ale smysl to má jen u rekonstrukcí nebo u domů na klíč. Vzhledem k tomu, že hypoteční úvěr bývá poskytován jen v závislosti na stanovené LTV, je potřeba mít pro stavbu domu spoustu našetřených peněz anebo úvěr doplňkový – projektanta / architekta zaplatíte z nich.

Co se stane, když peníze z hypotéky využiju jinak než na bydlení?

Běžná hypotéka je účelovou půjčkou, tedy peníze z ní musíte využít tak, jak bylo stanoveno ve smlouvě o úvěru. Následky porušení účelu jsou zakotveny v občanském zákoníku, § 2400: Pokud dlužník využije peníze jinak, než na co byly dle smlouvy poskytnuty, „může úvěrující (banka) od smlouvy odstoupit a požadovat, aby úvěrovaný (dlužník) bez zbytečného odkladu vrátil, co od něho získal, i s úroky.“ 

Pokud chcete peníze využít i trochu jinak, sáhněte po hypotéce, která nabízí neúčelovou část (někdy až 30 %), případně rovnou zvolte neúčelovou americkou hypotéku – ale ta je díky neúčelovosti o něco dražší.

Může mi banka nutit k hypotéce úvěrový účet s poplatkem za vedení?

Nikoliv, takový účet vám nutit nesmí. Smí jej nabídnout, ale musí vám umožnit získat u ní i účet vedený zdarma (i když třeba s nějakými podmínkami – často se jedná o aktivní používání tohoto účtu, tedy posílání minimální měsíční částky, určitý počet transakcí kartou apod.).

Může si živnostník vzít běžnou hypotéku?

Ano, samozřejmě, v případě financování bydlení je živnostník v pozici spotřebitele. Od zaměstnance se proces vyřízení hypotéky bude vlastně lišit jen způsobem prokázání pravidelného příjmu. Jedině tehdy, když by živnostník kupoval nemovitost ne na bydlení, ale čistě pro účely podnikání, je nutné sjednat hypotéku podnikatelskou.