Časté dotazy

Připravili jsme pro vás sezam nejčastějších otázek ohledně půjček, registrů, ale i samotného portálu Hyperfinance.cz. Pokud v uvedených odpovědích nenajdete to, co jste hledali, neváhejte nás kontaktovat.

Jakou funkci vlastně plní portál Hyperfinance.cz?

Tento portál má za úkol informovat o novinkách ve světě financí i jednotlivých produktech. Našim cílem je usnadnit vám orientaci ve finanční džungli a zároveň vás varovat před nekalými praktikami či nesolidními poskytovateli půjček. Součástí našich stránek jsou informace z oblastí půjček, spoření, pojištění, hypoték i mobilních paušálů či konsolidací. Jednotlivé půjčky pro vás testujeme a s výsledky testů vás pravidelně seznamujeme. Zároveň nabízíme rovnou několik online kalkulaček, díky nimž si můžete vybrat nejvýhodnější půjčku, tarif nebo bankovní účet.

Jaké výhody s portálem Hyperfinance.cz vlastně získám?

Na portálu Hyperfinance.cz najdete všechny solidní bankovní i nebankovní půjčky včetně všech informací a parametrů. Pokud se navíc rozhodnete některou z půjček uzavřít, můžete tak učinit s výhodnějšími podmínkami než například v bance. Zároveň můžete využít praktických online kalkulaček, které jsou součástí jednotlivých sekcí. Nemusíte tak nikam chodit a složitě porovnávat produkty a jejich parametry. Na portálu Hyperfinance.cz vyřídíte vše pěkně z pohodlí vašeho domova.

K čemu mi vlastně taková online kalkulačka je?

Díky online kalkulačce mezi sebou můžete porovnat všechny dostupné bankovní i nebankovní půjčky. Stačí pouze zvolit parametry, mezi které patří například skutečnost, zda se jedná o bankovní či nebankovní půjčky, či jejich specifika (bez registru, bez poplatku, bez ručení, pro důchodce, maminky na MD apod.). Na základě těchto informací se před vámi rozevře přehledná tabulka půjček, které odpovídají navoleným parametrům dle jejich úroku i objemu. Vy si následně můžete vybrat takovou půjčku, která bude vašim představám nejvíce vyhovovat.

Jaká půjčka je vhodná pro člověka se záznamem v registru?

Záznam v některém z registrů je pro bankovní domy signálem toho, že mají před sebou rizikového klienta, který má problém se splácením svých závazků a žádost o půjčku mu proto neschválí. Totožný problém může nastat také u některých nebankovních společností, které do registrů nahlížejí.

Pokud v některém z registrů tedy máte záznam, poohlédněte se po nebankových poskytovatelích půjček bez registru, kteří registry neprověřují, a případný záznam v nich pro ně není překážkou.

Na druhou stranu však mějte na paměti, že riziko, které tyto společnosti poskytováním půjček klientům se záznam v registru podstupují, musí kompenzovat například výší úroků.

Do jakého registru se dostanu, když včas nesplatím půjčku?

Pokud se zpozdíte se splátkou půjčky, společnosti vás v drtivé většině nejdříve vyzvou k úhradě chybějící splátky dopisem, e-mailem nebo telefonicky. Pokud tuto výzvu ignorujete, může být pohledávka postoupena dále a vás poté společnost zařadí do některého (nebo všech) z registrů. U nás funguje Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a SOLUS.

V Bankovním a Nebankovním registru klientských informací se sdílejí pozitivní i negativní informace, v SOLUSu jsou uvedeny pouze informace negativní. Pokud následně budete žádat o další půjčku a společnost bude tyto registry prověřovat, můžete mít s jejím vyřízením nemalé komplikace.

Kolik činí nezabavitelné minimum pro rok 2017, které mi exekutor nevezme?

Dlužníkovi, který nesplácí své závazky, exekutor může zabavit část mzdy, nemocenské, ošetřovného za péči o nemocného člena rodiny, mateřské, důchodu, stipendia či podpory v nezaměstnanosti. Strhnout potřebné finance může také z přídavků na děti nebo rodičovského příspěvku.

Ze všech příjmů zůstane dlužníkovi pouze nezabavitelné minimum, které se stanovuje na základě životního minima dlužníka a normativních nákladů na bydlení, které stanovuje stát.

Výše tohoto minima dále závisí na tom, kolik daný dlužník společnosti/společnostem dluží. Abyste zjistili přesnou výši, využijte některé z kalkulaček, které jsou volně dostupné na internetu.

Jsem bez zaměstnání a příjmu. Mám přesto šanci půjčku získat?

Od 1. prosince roku 2016 si musí každý poskytovatel úvěrů žadatele o půjčku důkladně „proklepnout“. Zajímat ho bude především schopnost půjčku splácet a jeho příjmy.

Pokud věřitel žadateli půjčku schválí a následně se ukáže, že člověk není schopen dostát svým závazkům a věřitel si jej dostatečně neprověřil, může soud označit úvěrovou smlouvu za neplatnou.

Spotřebitel by tak podle svých možností musel splatit jen jistinu. Jestliže tedy nedoložíte dostatečný příjem a schopnost plnit si své závazky, půjčka vám s největší pravděpodobností poskytnuta nebude.

Jsem důchodce. Existuje nějaká šance, že půjčku získám?

Starobní důchod je považován za jeden z příjmů, které bankovní i nebankovní společnosti považují za příjmy akceptovatelné. I zde tedy záleží na tom, jak vysoký důchod pobíráte a jaká je vaše finanční minulost.

Co mám dělat, když mám vícero nevýhodných půjček, které nezvládám splácet?

Řešením této situace je konsolidace půjček, díky níž sloučíte vícero nevýhodných půjček do jednoho většího balíku. Díky sloučení půjček ušetříte na poplatcích a také si ušetříte papírování. Konsolidací se uleví i vaší peněžence – společnost, u níž jste si konsolidaci sjednali, vám totiž obvykle nastaví výhodnější podmínky, nižší měsíční splátku nebo delší dobu splácení.

Často se můžete také díky konsolidaci vyhnout dluhové spirále, jež může vést v krajním případě i k samotné exekuci. Pokud ale žádáte o konsolidaci půjček v bance, neposkytnou vám ji na nebankovní půjčky. V takovém případě bude potřeba poohlédnout se po nebankovní společnosti, která tuto službu také nabízí.

Kdy se mi vyplatí bezúčelová půjčka a kdy účelová?

Pokud předem víte, jak s vypůjčenými prostředky naložíte, určitě zvolte půjčku účelovou. Její úroky jsou totiž oproti bezúčelové půjčce nesrovnatelně nižší. Připravte se ale na to, že účel vypůjčených prostředků budete muset společnosti odpovídajícím způsobem doložit.

Shromažďujte proto faktury, paragony a další dokumenty, které po vás bude poskytovatel účelové půjčky následně vyžadovat. Účelové půjčky lze využít například na bydlení, rekonstrukci, koupi vozu nebo studium.

Jestliže dopředu nevíte, jak s vypůjčenými prostředky naložíte nebo účel využití nechcete či nemůžete doložit, sáhněte po půjčce bezúčelové, u níž je ale potřeba počítat s vyššími úroky. Vypůjčené peníze pak ale můžete použít na cokoli uznáte za vhodné a jejich účel nemusíte nijak zdlouhavě prokazovat.

Vyplnil jsem žádost to půjčku. Jak dlouho mám čekat, než mě bude kontaktovat zástupce společnosti?

Zástupce společnosti, u níž jste o půjčku zažádali, vás bude kontaktovat bezprostředně po odeslání žádosti, nejpozději pak do 24 hodin (ve všední den). Sledujte proto svůj mobilní telefon (případně pevnou linku, pokud ji vlastníte) a mějte otevřený e-mail. Pokud se s vámi věřitel nedokáže spojit, žádost o půjčku zamítne.

Je možné získat hotovost na ruku?

Ano, některé společnosti nabízejí produkty, díky nimž získáte peníze na ruku ihned po podepsání smlouvy, popřípadě schválení žádosti. U některých věřitelů vás navštíví přímo obchodní zástupce dané společnosti, který vám hotovost osobně předá, jinde si ji můžete vyzvednout na čerpacích stanicích nebo v některých vybraných trafikách.

Mám problém se splácením půjčky. Co mám dělat?

V žádném případě nestrkejte hlavu do písku a situaci neignorujte. Aktivně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Společně se můžete dohodnout na odkladu splátek, splátkových prázdninách nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Jak poznám lichváře/nesolidního poskytovatele půjčky?

Pokud po vás věřitel požaduje peníze předem, které schovává za administrativní poplatek nebo poplatek za zprostředkování, raději se poohlédněte po jiném. Od věci také není nahlédnout do internetových fór a diskuzí, kde se dočtete mnoho zajímavých zkušeností a informací. Nejcennější je ale v tomto případě o sobní doporučení někoho z rodiny nebo známých, který mý již s danou společností vlastí zkušenosti.

Co si mám představit pod pojmem „ověřovací poplatek?

Prostřednictvím tohoto poplatku věřitel ověřuje bankovní účet žadatele, na který následně poskytne vypůjčené finance. Tento poplatek činí jednu korunu, a jakmile je připsán na účet věřitele, peníze jsou obratem posílány na váš účet.