4 důležité otázky, na které si musíte odpovědět ještě před tím, než odešlete žádost o půjčku

Publikováno 24.10.2017 Rada | Půjčky

4 důležité otázky, na které si musíte odpovědět ještě před tím, než odešlete žádost o půjčku

Půjčujeme si jako o závod. A je úplně jedno, jestli na vysněné bydlení, dovolenou, automobil nebo spotřební zboží. Pro řadu Čechů se stalo úvěrování národním sportem. Mnozí však nedomýšlí důsledky, které takovým neuvážením úvěrováním vznikají. Máme pro vás 4 zásadní otázky, na které si musíte odpovědět, než žádost o půjčku definitivně odešlete.

Otázka č. 1: Opravdu se bez dané půjčky neobejdete?

Jsou statky, na které se „vyplatí“ půjčit si a pak ty, bez kterých se dost dobře obejdeme. Do kategorie půjček, bez kterých se dost dobře obejdeme, patří půjčky na luxusní letní dovolené, nákup vánočních či jiných dárků nebo pořízení nejnovějších výstřelků moderní techniky. Dvakrát zvážit bychom měli také půjčky na úpravu našeho zevnějšku (například plastické operace), nebo pořízení domácích mazlíčků s rodokmenem. Do první zmíněné skupiny tak patří například:

  • Půjčky na bydlení (hypotéky nebo úvěry na vybavení či rekonstrukci)
  • Půjčky na studium nebo rekvalifikaci
  • Půjčky související s náklady na stěhování za studiem či prací
  • Půjčky, jejichž prostřednictvím hradíme nečekané výdaje (zdraví, vypořádání majetku apod.)
  • Půjčky na pořízení osobního či firemního automobilu (leasingy apod.)
  • Půjčky související s úhradou běžných provozních nákladů (například mikropůjčky do výplaty)
  • Půjčky na nezbytné spotřební zboží
<p><strong>Mohlo by vás zajímat</strong>: <a href="https://www.hyperfinance.cz/magazin/10-otazek-na-ktere-zadatele-o-pujcku-neumeli-odpovedet-cast-1/">10 otázek, na které žadatelé o půjčku neuměli odpovědět</a></p>

Otázka č. 2: Nezatíží půjčka váš rozpočet víc než je zdrávo?

Půjčka by neměla v žádném případě negativně ovlivnit vaši životní úroveň. Pokud již nyní žijete tzv. z ruky do pusy, s půjčkou na krku vám přibyde další starost navíc. Půjčky navíc vaši bezútěšnou finanční situaci dlouhodobě nevylepší. Mohou být pouze krátkodobou záplatou a řešením nečekané

Otázka č. 3: Co budete dělat v případě výpadku příjmu?

Pokud jste si sjednali nějakou mikropůjčku, která vám měla pomoci překlenout nepříznivé období do další výplaty, žádný extrémní problém v případě výpadku příjmů asi řešit nebudete. Jestliže jste si ale půjčili větší objem finančních prostředků na rekonstrukci anebo pořízení nového bydlení, takový výpadek příjmu vám může nepěkně zavařit. Jak jste proti této situaci chráněni? Aby na vás měla situace co nejmenší dopad, měli byste mít následující:

  • Dostatečnou finanční rezervu, která by měla pokrýt alespoň 6 po sobě jdoucích měsíčních splátek
  • Pojištění schopnosti splácet. V případě výpadku příjmu anebo dlouhodobé nemoci za vás převezme závazek pojišťovna.
<p><strong>Mohlo by vás zajímat: </strong><a href="https://www.hyperfinance.cz/poradna/pojisteni-schopnosti-splacet/">Jak funguje pojištění schopnosti splácet a co vše si můžete vlastně pojistit?</a></p>

Otázka č. 4: Vím, kde výhodnou půjčku hledat?

/data/hyperfinance.cz/multimedia/images/porovnani.png

Jistě se shodneme na tom, že poskytovatelů bankovních i nebankovních půjček je na našem trhu opravdu nepřeberné množství. Jak se tedy zorientovat v jednotlivých nabídkách? Základem pozdějšího úspěchu je vzájemné srovnání půjček. To provedete třeba prostřednictvím našeho srovnávače. Při výběru konkrétního produktu se pak zaměřte nejen na výši úroku, ale také hodnotu RPSN, splatnost, případné sankce a poplatky, které jsou s danou půjčkou spojené.

Vzali jste si někdy půjčku? Jaké byly vaše zkušenosti? Dejte vám vědět do diskuze pod tento článek anebo na náš facebook.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí