5 finančních rad, které by nám dnes jistě daly naše babičky

Publikováno 19.12.2016 Rada | Finanční mix

5 finančních rad, které by nám dnes jistě daly naše babičky

Zažily si všelico. Od těžké dřiny na poli, přes radosti a strasti v podobě několika potomků, až po nedostatek financí a nutnost nakrmit všechny hladové krky v rodině i s minimem prostředků. Přesto anebo právě proto jim nikdy ze rtů nevymizel jejich vřelý úsměv. O kom je řeč? Samozřejmě, že o našich babičkách, které si mohly kromě jiných přívlastků osvojit také status řádného hospodáře. Tady je 5 moudrých rad, které by nám i v dnešní nelehké době jistě daly.

Rada č. 1: Kdo šetří, má za tři…

Neutrácejte více, než je nezbytně nutné a každý výdaj dopředu plánujte. Také si tvořte rezervu na horší časy. Stačí měsíčně odkládat pár stokorun a za rok máte pořádný balík peněz. Nepodceňujte důležitost sestavování rodinného rozpočtu a tvorbu finančního polštáře. Ti, kteří si domácí rozpočet nesestavují a finanční polštář netvoří, jsou nejvíce ohroženi chudobou i dluhovou spirálou.

Rada č. 2: Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí

Naše babičky se mnohdy scházely u jednoho stolu a škubaly peří, kterým následně plnily peřiny. A protože byly zvyklé šetřit a využít všeho, co jim život přinášel, vzniklo tohle známé přísloví. V dnešní době máme sice nespočet možností, jak žít pohodlný a kvalitní život, nikdy ale nebude od věci připomenout si toto moudré pořekadlo, osvojit si zásady šetřivosti a naučit se vyžít i z toho mála, co máme k dispozici.

Užitečný TIP pro Vás:

Co takhle letos vyměnit drahé dárky z obchodů za vlastnoručně vyrobené maličkosti? Poradíme, jak na to!

Rada č. 3: Trpělivost růže přináší

Nechtějte všechno hned. Pokud vám chybí nějaká ta tisícovka na koupi nové televize, prostě tento výdaj odložte na příští měsíc. Ideální samozřejmě je, pokud si pořizujete pouze věci, na které máte dostatek finančních prostředků a nežijete tzv. „na dluh“. Bohužel současné platy mnohdy neodpovídají našim výdajům a někdy je půjčka jedinou záchranou.

Rada č. 4: Dvakrát měř, jednou řež

Než si na něco půjčíte, dvakrát zhodnoťte, zda se bez dané věci doopravdy neobejdete. Je krajně bláhové půjčovat si na luxusní letní dovolené, moderní vymoženosti nebo vánoční dárky. Takové statky totiž nemají budoucí uchovatelnou hodnotu. Pokud ale potřebuje finance na zahraniční stáž nebo práci v jiném kraji, pak jde o situaci, v níž se vyplatí o investici, případně půjčce vážně uvažovat.

Užitečný TIP pro Vás:

Když už je řeč o půjčkách – také ty mezi sebou porovnejte a nesázejte slepě na první, která vám přijde pod ruku.

Rada č. 5: Dobré účty dělají dobré přátele

Jednou pozvete na pracovní oběd kolegu, jindy pozve kolega na oběd vás. I tak lze jednoduše vysvětlit znění tohoto starého známého pořekadla. Pokud ale neustále zvete na oběd vy a nedostává se vám žádného pozvání od kolegy, něco je špatně.

Důrazně také varujeme před půjčováním peněz v rodině nebo mezi známými. Bylo nespočet rodin i přátel na život a na smrt, které rozdělilo něco tak nicotného, jako jsou právě peníze. Pokud se už rodinné či přátelské půjčce nevyhnete, vždy mějte tento závazek „černě na bílém“ s jasnými termíny.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí