7 ověřených kroků jak bezpečně splatit půjčku na dovolenou

Publikováno 14.08.2019 Rada | Půjčky

7 ověřených kroků jak bezpečně splatit půjčku na dovolenou

Užili jste si krásnou exotickou dovolenou, na kterou jste si ale museli vzít menší nebo větší půjčku. Někdy se nečekané náklady na domácnost nebo na děti sejdou najednou, a tak na plánovanou dovolenou už nezbude dost volných peněz. V takovém případě je půjčka jedním z možných řešení. Ale jak to udělat, abyste ji bezpečně splatili a aby vám zůstalo i dost financí pro nadcházející Vánoce? Zde je sedm ověřených kroků, jak na to.

1. Pořádek v penězích je základem úspěchu

Prvním krokem k úspěšnému splacení jakékoliv půjčky, ale také k bezpečnému finančnímu životu v domácnosti je pořádek v penězích, jinými slovy v příjmech a ve výdajích. Je to však podle odborníků nutné vzít z gruntu a do bilance zahrnout vše!

Dennis Hussey, britský finanční poradce doporučuje:

„Prvním krokem k vymanění se z dluhů je udělat si ve financích pořádek. Vezměte tužku a papír a napište si, kolik peněz aktuálně máte, kolik vyděláváte a celkovou výši vašich dluhů a výši vašich měsíčních splátek. Od příjmu nezapomeňte odečíst pravidelné a nezbytné výdaje, jako je nájem, inkaso a podobně.“

2. Soustřeďte pozornost na splácení půjček

V běžném životě máme spoustu výdajů, menších či větších, důležitých, ale i méně významných. A právě na méně významné, respektive méně nutné je potřeba se zaměřit. Díky tomu eliminujeme zbytečné výdaje a ponecháme více peněz pro splácení půjčky. 

Občas je sice potřeba si „vyhodit z kopýtka“, ale rozhodně to nejde aplikovat každý měsíc. Byli jsme na dovolené, takže vyhazování z kopýtka už máme za sebou. Teď je nutné se uskromnit a soustředit se na splácení. A také na tvorbu finančních rezerv. Ty totiž zajistí, že na splátky bude i v náročnějších měsících, kdy se setkáme s vyššími (čekanými i nečekanými) výdaji.

3. Začněte aktivně šetřit

Co to je aktivní šetření? To je uvědomělé a záměrné šetření, kdy si budete vybírat nákupy v cenových akcích, záměrně snížíte spotřebu vody, elektřiny nebo plynu, pohonných hmot. O cigaretách nebo alkoholu ani nemluvě. Také se porozhlédnete po trhu s energiemi a zjistíte, zda byste za stejnou spotřebu nemuseli u jiného dodavatele platit méně. A jakmile to bude možné, přejdete k levnějšímu.

Stejné je to s internetem nebo službami mobilních operátorů. Možná najdete levnější variantu, možná bude stačit se uskromnit a třeba mobilní data nevyužívat neustále a všude. Mmaximum online záležitostí si vyřiďte doma, kde máte připojení k domácí Wi-Fi. Pokud ještě nemáte, zjistěte si, zda by to nevyšlo levněji. 

4. Zkuste přivýdělek

Někdy to možné je, jindy není. Ale vždy je vhodné o přivýdělku alespoň popřemýšlet. Brigád bývá během letní i podzimní sezony opravdu spousta, stačí se zajímat o jejich nabídky. Někdy se dá sehnat i práce domů. Pokud máte odrostlé děti, které mohou brigádničit, dohodněte se s nimi, jakou část příjmu odvedou na provoz domácnosti a stravu.

5. Dobrá rada nad zlato

V žádném splátkovém problému nejste nikdy sami. Vždycky můžete kontaktovat odborníky, kteří vám s vaší situací poradí. Stačí kontaktovat občanskou poradnu nebo poradnu při finanční tísni. Ty veřejné poskytují své služby zdarma, jsou placeny z veřejných zdrojů.

Například pracovnice občanské poradny radí:

Že řešit problémy s nesplácením je vhodné ještě dřív, než vůbec nastanou. Podle nich je nejdůležitější začít řešit problémy s dluhy co nejdříve a nebát se přijít si pro radu. V poradně jsou schopní analyzovat vaši finanční situaci, navrhnout další postup a dokonce třeba i zlevnit půjčku pomocí refinancování nebo konsolidace.

6. Správy pohledávek bývají předražené

Je celkem nesmyslné platit za předražené správy pohledávek. Některé soukromé společnosti totiž nabízejí plán vašeho rozpočtu, ovšem jak už tušíte, účtují si za to vysoké poplatky, samozřejmě předem. Nenabídnou však jinou službu, než bezplatné poradny při finanční tísni nebo občanské poradny provozované jako součásti úřadů.

7. Když se splátku přece jen nepodaří zaplatit, informujte své věřitele, nejlépe předem

K poslednímu doporučení asi není moc co dodat, jde o jedno ze základních pravidel chování v případě zadlužení, tedy spíše při komplikacích během zadlužení. Věřitelů mívají programy, které při včasném nahlášení nemožnosti poslat splátku minimalizují škody. 

Mnozí věřitelé umějí nabídnout i konsolidaci půjček, pokud zjistí, že máte problémy se splácením způsobené mimo jiné i tím, že splácíte v rodině více než jednu půjčku, a to včetně dluhu na kreditní kartě nebo kontokorentním účtu. Jejich nabídku konsolidace si však vždy dobře propočítejte, a to třeba i s využitím poradny. Pozor zejména na případné pokuty za předčasné splacení původních úvěrů.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí