8 největších mýtů o půjčkách. Také jim věříte?

Publikováno 25.07.2017 Rada | Půjčky

8 největších mýtů o půjčkách. Také jim věříte?

Půjčkový trh zasáhla v posledních měsících poměrně zdařilá regulace. Obecně tak můžeme říci, že půjčkový trh je nyní mnohem bezpečnější, než kdy dříve. Stále však existují nepodložené mýty, kterým spotřebitele slepě věří. Které to jsou? Máme pro vás rovnou 8 největších, jež konečně uvedeme na pravou míru.

Mýtus č. 1: Půjčky u nebankovních společností jsou nebezpečné

Spousta klientů si myslí, že jedinou „bezpečnou“ půjčkou je pouze půjčka u banky, což není ani zdaleka pravda. S regulací půjčkového trhu přišly také přísné podmínky, které eliminovaly drtivou většinu nepoctivých věřitelů. Situace je nyní stabilní a bezpečnější než kdy dříve.

TIP:

Při výběru půjčky je však stále důležité porovnat jednotlivé nabídky, zhodnotit výši úroku, ale i hodnotu RPSN. 

Mýtus č. 2: Půjčka v rodině nemusí být podložena smlouvou

Dobré účty dělají dobré přátele? To už dávno neplatí! Možná ani netušíte, kolik vztahů a rodin peníze položily. Pokud si v kruhu rodiny či přátel peníze půjčujete, vždy takovou půjčku podložte odpovídající smlouvou. Co by měla taková smlouva minimálně obsahovat?

  • kolik peněz půjčujete,
  • s jakou splátkou,
  • kdy je dotyčný splatí.

Mýtus č. 3: Půjčka se zástavou nemovitosti = ztráta střechy nad hlavou

/data/common/multimedia/images/photo_0162571138mznfpc.jpg

Půjčky se zástavou nemovitosti má většina z nás spojené se ztrátou střechy nad hlavou. To je však další z mýtů, které nám ztěžují orientaci na půjčkovém trhu. Zástava nemovitosti obvykle slouží pouze k tomu, abyste dosáhli na vyšší úvěr. O nemovitost samozřejmě přijít můžete. To ale pouze za podmínek, kdy smlouvu o úvěru závažně porušíte a splátky půjčky nebudete dlouhodobě hradit.

Mýtus č. 4: Úrok je při rozhodování nejdůležitější

Drtivá většina klientů vybírá půjčku pouze na základě výše úroku. Úrok je samozřejmě důležitý, mnohem důležitější je ale hodnota RPSN, která je vlastně skutečnou cenou půjčky. U některých půjček ale nemusí být hodnota RPSN automaticky uváděna. V takovém případě doporučujeme kontaktovat věřitele a výši RPSN ověřit nebo si ji samostatně vypočítat.

Náš tip:

O tom, jak spočítat hodnotu RPSN jsme se zmínili v jednom z dřívějších článků.

Mýtus č. 5: Věřitel nepozná, že v žádosti o půjčku uvádím nepravdivé informace

/data/common/multimedia/images/86f7139083ce4147a7e7cedd7df35df2.jpg

Spousta zájemců o půjčku se ale snaží skrýt za jistou anonymitu na internetu a v žádosti nevyplní pravdivě všechny informace. Naivně si myslí, že věřitel jejich podvod neodhalí a půjčku dostanou za mimořádně výhodných podmínek. To je ale samozřejmě omyl. Věřitelé a společnosti poskytující půjčky mají nespočet způsobů, jak informace o žadateli ověřit. Pokud odhalí podvod, bez pardonu žádost o půjčku zamítnou.

Mýtus č. 6: Banka mě zamítla. Půjčku nedostanu

Pokud dojde k názoru, že jste pro banku příliš rizikovým klientem, vaši žádost neschválí. V takovém případě ale neklesejte na mysli. Naštěstí existují nebankovní půjčky, které nabízí mnohem benevolentnější podmínky. Peníze mohou poskytnout i osobám, které nechtějí dokládat příjem nebo mají záznam v registru dlužníků.

Mýtus č. 7: Pojištění schopnosti splácet je zbytečnost

/data/common/multimedia/images/photo_0162291451rqppol.jpg

Vždy je důležité zhodnotit všechna pro a proti, která daná pojistka nabízí a důkladně propočítat, zda se vám služba navíc vyplatí. Dobré je i ověřit podmínky, za které váš závazek pojišťovna převezme. Obecně však platí, že pojištění schopnosti splácet je zajímavým benefitem a možností, jak se chránit v případě komplikací.

Mýtus č. 8: Z dluhové pasti není cesty ven

Je spousta těch, kteří tuto situaci ignorují a doufají, že na ně věřitel „zapomene“. To je ale omyl. Pokud máte se splácením půjčky problémy, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Jistou alternativou může být také osobní bankrot, pro nějž chystají poslanci mnohem benevolentnější podmínky.

Je ještě nějaký mýtus, kterému jste až donedávna věřili? Dejte nám vědět do diskuze pod tímto článkem nebo napište na náš facebook.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí