Air Bank nově zpřístupní internetové bankovnictví svých klientů třetím stranám

Publikováno 09.11.2017 Novinka | Finanční mix

Air Bank nově zpřístupní internetové bankovnictví svých klientů třetím stranám

Air Bank je po České spořitelně, Fio bance a Bance CREDITAS čtvrtou v pořadí v rámci České republiky, která zpřístupní internetové bankovnictví svých klientů třetím stranám. V tuto chvíli zatím testuje pouze bankovní rozhraní (API) s vybranými partnery. Jak bude tato situace vypadat v reálu? Neděste se, nejde o nic hrozivého.

Co je to API?

Bankovní rozhraní (API) umožňuje připojit aplikace partnerů k dvěma typům bankovních dat. První typ dat představuje klasická veřejně dostupná data (např. umístění bankomatů banky, otevírací doby poboček či aktuální kurzovní lístek), druhý typ zahrnuje samotná klientská data. Do této skupiny patří třeba zůstatek na účtu, historie plateb, seznam platebních karet či jejich limitů apod. Ale neděste se – třetí strany představují pouze tým vývojářů, kteří se podílí na vytvoření nové aplikace, jíž budou moci klienti do budoucna využívat.

Nelíbí se vám to? Vyjádřete nesouhlas

Je zcela pochopitelné, že se tato změna nemusí některým klientům Air Bank líbit. Zde je ale potřeba zmínit, že aby banka mohla data poskytnout, potřebuje váš výslovný souhlas. Pokud ho bankovnímu domu nedáte, nesmí vaše data poskytovat dále. Možná vás zajímá, proč české banky k těmto krokům přistoupily – důvodem je nová regulace Evropské unie – PSD 2. Ta začne platit od ledna roku 2018 a bankám přikazuje zpřístupnit svá data po odsouhlasení klientem třetím subjektům.

Aktuálně probíhá testování

Jak jsme již zmínili výše, aktuálně probíhá testování webového rozhraní s vybranými partnery, k čemuž se nedávno vyjádřil Jakub Petřina, ředitel produktů a marketingu Air Bank: „V tuto chvíli běží zkušební provoz s omezeným počtem partnerů. Během něj chceme vyzkoušet, že vše funguje tak, jak má. Zajímají nás také jejich postřehy. Jakmile pak všechno vyladíme, rozjedeme to ve větším i s dalšími partnery.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí