Analytici predikují bankám i stavebním spořitelnám dobrý rok 2018

Publikováno 27.03.2018 Aktualita | Finanční mix

Analytici predikují bankám i stavebním spořitelnám dobrý rok 2018

A co je k tomu vede? Lednové výsledky a únorové předběžné výsledky těchto finančních institucí. Dále samozřejmě také celková situace na trhu nejen s nemovitostmi, ale též například na trhu pracovním. A v neposlední řadě je optimistická předpověď celkem realizovatelnou i díky ekonomickému vývoji za poslední měsíce a jeho v očekávání v měsících následujících. Ale pojďme se na to podívat pěkně popořádku.

Únorové výsledky sice ještě nejsou zcela kompletní, ale analytikům stačil k predikcím leden a jeho porovnání s předchozím rokem, únorové předběžné výsledky, plus onen zmíněný ekonomický vývoj. Na účely bydlení si lidé v lednu 2018 půjčili necelých 22 mld. Kč. A jak tuto oblast podnikání bank a stavebních spořitelen vidí analytici nadále?

Zájem o hypotéky mírně klesá, roste však jejich průměrná výše

Přestože v lednu 2018 bylo poskytnuto o 10 procent méně hypotečních úvěrů, celkový objem vypůjčených peněz však klesl pouze o necelých 6 procent. A to je pro banky zajímavou zprávou. Trh se sice hypotékami už částečně zasytil, ale hlavně těmi nižšími, které si lidé snažili vzít co nejdříve, před očekávaným větším zdražením.

Šlo zejména o rekonstrukce a modernizace, které bylo možné vyřídit i s rychlejším procesem rozhodování. Teď přicházejí na řadu hlavně hypotéky určené na výstavbu nového bydlení anebo na koupi nemovitosti. A ty mají vyšší objem. Zdražování nemovitostí je totiž už nějaký pátek na pořadu dne. Například Praha v poslední době patří k nejrychleji se zdražujícím městům na světě.

Konkrétně bylo v lednu 2018 poskytnuto 7783 hypotečních úvěrů. V průměru byly hypotéky poskytovány na 2,122 milionu Kč. A celkově sjednaly banky v lednu 2018 hypotéky na 16,503 mld. Kč. V lednu předchozího roku to bylo 17,5 miliardy korun.

Rekordním asi na dlouho zůstane listopad 2016

Rekord v objemu celkově sjednaných hypotečních úvěrů bude asi ještě dlouho držet listopad roku 2016, kdy byly hypotéky poskytnuty na téměř dvojnásobek objemu z letošního ledna, konkrétně 29,7 miliardy korun.

Tou dobou vrcholily přípravy a také „informační“ kampaň bank na nový zákon o spotřebitelských úvěrech. A nikdo ze spotřebitelů neměl dost informací na to, aby dokázal odhadnout, zda hypoteční banky opravdu navýší své úrokové sazby o tolik, kolik „slibovaly“. Přitom nárůst omlouvaly novou a vyšší administrativní zátěží, což je uvěřitelný důvod ke zdražení.

Pokles celkového počtu hypoték zapříčinily i rostoucí úrokové sazby

Česká národní banka za posledních 12 měsíců již třikrát po sobě zdvihala repo sazbu. A na to banky rády reagují. Bohužel jen na straně úvěrů. Zatímco úrokové sazby na vkladech se v podstatě ještě ani nehnuly, na úvěrech rostou stále a téměř každý měsíc.

Na konci ledna 2018 průměrná úroková sazba nově sjednaných hypoték vzrostla meziměsíčně o 10 bps. na 2,29 %, ale meziročně jde o nárůst o 39 bps! Trend pokračoval i v únoru, kdy hned počátkem měsíce došlo ke třetímu navýšení repo sazby, banky hned reagovaly navýšením o dalších 6 setin procentního bodu. V tomto případě jde o konkrétní údaj o hypotékách ve výši 70 % hodnoty nemovitosti.

Trend se bude podle předpokladů analytiků vyvíjet stále stejně, proto pokud vám končí fixace hypotéky, je potřeba co nejdříve jednat s bankou a zajistit si rezervaci úrokové sazby – banky tuto možnost nabízejí až na dva roky dopředu. Vzhledem k objemům hypoték je to výrazné ulehčení v každoměsíčních splátkách ještě alespoň na dva roky.

Z vývoje posledních měsíců těží hlavně stavební spořitelny

Zatímco hypotečním bankám poklesl počet nových úvěrů o více než 10 %, stavební spořitelny sjednaly v lednu 2018 celkem 5 417 úvěrů, což je o 1,3 % méně než v lednu 2017. Díky vyšší průměrné částce na úvěry ze stavebního spoření však celkový objem peněz půjčených stavebními spořitelnami narostl v lednu 2018 o velmi výrazných 11,5 %.

Konkrétně se jedná téměř o 5,3 mld. Kč. Průměrná výše úvěru tedy opět stoupala, na v současnosti rekordních 976 924 Kč na jeden úvěr ze stavebního spoření. To je meziroční nárůst o téměř 112 tisíc na jeden úvěr.

Stavební spořitelny dostala zpět do kurzu hlavně Česká národní banka

Takový úspěch, jaký stavební spořitelny loni a letos slaví, je dán zejména velkými omezeními pro banky, která nastolila Česká národní banka během loňského roku u hypotečních úvěrů nad 50 % celkové hodnoty nemovitosti. Do určité hodnoty nemovitosti jsou hypotéky omezeny, ty nejvyšší (91 – 100 %) dokonce úplně zakázány. A tak si lidé dočerpávají peníze právě ze stavebního spoření, protože stavební spořitelny zatím nepodléhají přímému vlivu ČNB v této oblasti.

V lednu 2018 sjednaly stavební spořitelny 42 460 nových smluv na stavební spoření, což dělá meziroční nárůst o celých 48 %. A u celkové cílové částky byl nárůst ještě vyšší. V lednu 2018 činila 16,7 mld. Kč, což je oproti lednu 2017 nárůst o více než 50 %!

No a jak si banky a stavební spořitelny povedou po zbytek roku 2018?

Podle optimistické varianty odhadů serveru Finance.cz může být překročena dvousetmiliardová hranice objemu poskytnutých hypoték. Dobře se má dařit i stavebním spořitelnám, ty by v oblasti úvěrů ze stavebního spoření mohly dosáhnout stejné výše celkově poskytnutých úvěrů jako v roce předchozím, tedy okolo 60 miliard korun.

A které faktory budou vývoj ovlivňovat? V Golem finance, kteří se specializují na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření, je vytipovali následovně: Jde zejména o vyšší míru stability příjmů českých domácností, cenu nemovitostí a dostatek nemovitostí na trhu, vývoj úrokových sazeb.

A v neposlední řadě půjde o další zásahy České národní banky do vývoje na hypotečním trhu. A ze všech jmenovaných faktorů dávají odborníci největší váhu právě těm, které budou působit na pozici bank a stavebních spořitelen pozitivně.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí