Banka ERB v insolvenci: Garančnímu fondu dluží 3,5 miliardy Kč!

Publikováno 13.11.2017 Aktualita | Finanční mix

Banka ERB v insolvenci: Garančnímu fondu dluží 3,5 miliardy Kč!

Nedávno jsme vás informovali o tom, že bance ERB byla v minulém roce odebrána bankovní licence. Na tuto skutečnost drtivá většina klientů tohoto peněžního ústava zareagovala okamžitým výběrem uložených vkladů. Bohužel finance však klienti nevybírali přímo od banky, ale od Garančního fondu. Tomu teď ERB dluží 3,5 miliardy korun.

Banka ruského podnikatele

Za vznikem ERB bank, a jejího proniknutí na zahraniční trhy, stojí podnikatel Roman Popov. V Česku se ERB zaměřovala hlavně na financování exportu do Ruska, ale kromě toho poskytovala i běžné bankovní služby. V ČR měla pobočky v Praze a v Karlových Varech. Problémy oznámila před rokem. Garanční fond začal klientům vyplácet vklady v říjnu 2016. Podle odhadů šlo celkem o 3,6 miliardy korun. Klienti ERB bank byli vypláceni prostřednictvím poboček České spořitelny nebo poboček Moneta Money Bank.

Popov sliboval oživení i vyplacení „z vlastní kapsy“

Ještě v minulém roce se finančník Roman Popov banky zastával a také prý pracoval na její ozdravení společně s novým vlastníkem. Údajně také měl k dispozici prostředky, z nichž by vklady klientům vyplatil. Bohužel sliby vzaly za své a vklady musel klientům vyplatit Garanční fond. Tomu teď ERB bank dluží zmíněných 3,5 miliard korun. Závazky banky navíc převyšují hodnotu jejího majetku o neuvěřitelných 1,5 miliardy korun. Přestože již banka nemá licenci ČNB, považuje se až do doby vypořádání pohledávek a závazků stále za bankovní subjekt.

Proč přišla ERB o licenci?

ERB přišla o licenci ČNB zejména kvůli nefunkčnímu řídícímu a kontrolnímu systému a nákupům dluhopisů v rozporu se zákonem. Nyní se navíc nachází v insolvenci. K této situaci se mimo jiné vyjádřila i likvidátorka: „Závazek dlužníka vůči Garančnímu systému finančního trhu z takto vyplacených náhrad vkladů jeho klientů tvoří zhruba 98,49 procenta z celkové výše závazků dlužníka zjištěné ke dni 30. září 2017“.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí