Banky budou stále více přicházet o své tržby

Publikováno 25.12.2017 Aktualita | Banky

Banky budou stále více přicházet o své tržby

Stále modernější fintech obory budou měnit podobu bank i celého bankovního trhu. Bankám se ale změny moc líbit nebudou. Poradenská firma McKinsey totiž v rámci svých průzkumů zjistila, že banky jsou ohroženy ztrátou až poloviny svých tržeb.

Kdy a jak se to může stát?

Bankám je tato nemilá budoucnost předpovídána dokonce už na rok 2025. A půjde o změnu postupnou, takže by s tím měly začít bojovat co nejdříve. A jak že se může odliv až poloviny tržeb udát?

Celkem jednoduše. Několik obrů na trhu služeb se totiž rozhoduje o tom, že zavedou i služby finanční. Jde o starý známý Apple, Facebook, Amazon, Alibabu anebo Tencent. Všechno jsou to technologičtí giganti, kterým se postupně daří rušit hranice mezi jednotlivými odvětvími. A i platby za své služby si chtějí spravovat sami. Jejich ambicí je totiž dělat všechno pro všechny.

Proč se snaží proniknout i do oblasti plateb?

Pokud se vrhnou i do oblasti finančního trhu a plateb za své služby, budou moci podstatně rozšířit oblast svého působení. A zvýšit své výdělky. Motivace je tedy obrovská a banky se opravdu mají čeho obávat.

Kde už bankovní služby mimo banku fungují?

Například u Facebooku, který od poloviny října umožňuje svým americkým uživatelům zaplatit v komunikátoru Messenger skrze finanční službu PayPal. Amazon zase poskytuje úvěry malým firmám. Za necelý rok zvládl rozpůjčovat okolo tří miliard dolarů.

Změny se dějí i v oblasti investování, kdy čínské Alibaba a Tencent patří k nejaktivnějším investorům do rychle se vyvíjejícího sektoru fintech. A výnosy na sebe nenechají dlouho čekat.

Co to znamená pro nás, zákazníky?

Všechny důsledky zatím nedokáže odhadnout nikdo. Dobrou zprávou je, že platební a úvěrové služby poskytované fintech firmami se pro nás zjednoduší a zlevní. Přes zmiňované firmy, které již teď působí téměř po celém světě, se totiž bude dát snadno zaplatit, ať jsme zrovna kdekoliv.

Nebudeme se muset učit další aplikaci, registrovat se v dalším systému internetového, respektive mobilního bankovnictví. Stačí být členem některé komunity. A je jedno, zda to bude Facebook, Alibaba anebo Apple.

Díky výnosům z rozsahu, protože jde opravdu o obry, k nimž patří obrovská masa zákazníků, bude snadné držet náklady na provádění plateb nízko. Ztráta tržeb na straně bank je tedy, apoň ze současného pohledu, nevyhnutelná.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí