Banky ihned po zvýšení základní sazby zdražily hypotéky

Publikováno 13.02.2018 Aktualita | Finanční mix

Banky ihned po zvýšení základní sazby zdražily hypotéky

Banky si navýšení úrokové sazby, kterou ČNB posunula z 0,5 procenta na 0,75 procenta, ihned vzaly k srdci a navýšily úrokové sazby na hypotékách, samozřejmě i jiných spotřebitelských úvěrech. Na spořících či běžných účtech však změnu základní úrokové sazby nevypozorujete.

Hromadné navyšování

Zvyšování úrokových sazeb na hypotékách je opravdu hromadné. Hned po oznámení navýšení základní úrokové sazby se k tomuto kroku uchýlila například Hypoteční banka, ČSOB, Sberbank, Stavební spořitelna České spořitelny nebo Raiffeisen stavební spořitelna. Ani Komerční banka nechybí mezi těmi, kdo hned zdražují.

Nabízené úrokové sazby na hypotékách se tedy již blíží ke třem procentům a hypotéky definitivně opouštějí úroveň extrémně nízkých sazeb. Navýšení komerčními bankami je většinou v řádu 0,2 procenta.

Nízké sazby? Zapomeňte na ně!

Ještě před rokem a dvěma měsíci byly průměrné sazby hypoték na úrovni 1,77 procenta. Podle poslední statistiky Fincentrum Hypoindex, která sleduje úroky hypoték většiny tuzemských bank, průměrná úroková sazba hypoték vprosinci loňského roku stoupla na 2,19 procenta ročně.

Na první pohled to vypadá jako malá změna, ovšem téměř půl procenta navíc ročně na dluhu ve výši tří milionů, to už spotřebitel ve své peněžence citelně pozná. Hypoteční banka potvrdila, že na hypotékách do 80 procent zástavy nemovitosti má na tříleté fixaci novou sazbu 2,69 procenta, na pětileté fixaci je sazba 2,79 procenta ročně.

A například ČSOB dala vědět, že na tříleté fixaci je v ČSOB nově úrok 2,59, na pětileté je 2,69 procenta ročně. Komerční banka zvýšila úrokové sazby hypotečních úvěrů od 5. února, a to o 0,2 procenta. Na pětileté fixaci jsou nové sazby nastaveny od úrovně 2,69 procenta.

Najdeme však i zlevnění

Na českém bankovním trhu se však objevila banka, která hypotéky nejen zdražuje, ale i zlevňuje. Jde o UniCredit Bank, jejíž mluvčí oznámil: „U hypoték jsme snížili úrokové sazby od začátku února u 3,5- a 10letých fixací. Jednalo se o snížení úrokových sazeb o 0,1 procentního bodu. K navýšení došlo pouze u hypotéky s variabilní úrokovou sazbou".

Obecný předpoklad však je, že jde pouze o krátkodobou nabídku před nadcházejícím rozjezdem jarních kampaní na hypotéky, ve kterých se banky snaží nabrat co nejvíc klientů. Ale díky takovým kampaním se růst sazeb hypoték pravděpodobně nebude projevovat vyšším navýšením, než ke kterému už některé banky nyní přikročily.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí