Ráno peníze pošlete, odpoledne budou na účtu! Banky konečně zrychlily platby

Publikováno 17.06.2017 Aktualita | Banky

Ráno peníze pošlete, odpoledne budou na účtu! Banky konečně zrychlily platby

Se změnami poplatkovacích pásem systému mezibankovního platebního styku Certis urychlily některé tuzemské banky platby. Pokud ráno peníze pošlete, už odpoledne je může mít příjemce na bankovním účtu. S touhle příjemnou novinkou přišla jako první ČSOB. Ostatní banky zatím otálejí. Proč klientům nabízet něco zdarma, když si mohou za expresní platbu naúčtovat nemalé poplatky?

Změn se dočkal systém Certis

Prvního ledna letošního roku došlo ke změně poplatkovacích pásem systému mezibankovního platebního styku Certis. Certis je systémem České národní banky, do kterého bankovní domy posílají platby do jiných bank, které jejich prostřednictvím zadají klienti. Z tohoto systému se pak platby připíší na účet banky příjemce, která peníze poté neprodleně připisuje na jeho osobní bankovní účet.

Za vyřízení každé platby platí banky ČNB poplatky. Za neprioritní platbu uhradí banky ČNB nově pouze 0,09 Kč. Pokud ale využijí množstevních slev, bude částka ještě o něco nižší. Ve srovnání s minulými lety jde o zlevnění v řádech několika korun za jednu provedenou platbu.

Užitečný TIP pro Vás:

Nebyla vám schválena bankovní půjčka? Vyzkoušejte nebankovní s nejvýhodnějším úrokem!

Nebankovní půjčky

Kromě tohoto poplatku si však ČNB účtuje také další přirážku. To v případě, kdy banky posílají platby k zaúčtování jindy než v prvním časovém pásmu. Tak či tak jde o haléřové položky. A právě z tohoto důvodu se například ČSOB rozhodla zrychlit připisování plateb bez toho, aby za expresní připsání museli její klienti platit.

Platba ještě týž den, ale…

/data/common/multimedia/images/photo_0162691357esqjbv.jpg

Pokud máte veden bankovní účet u ČSOB, platba do jiné banky se příjemci v týž den připíše pouze tehdy, zadáte-li ji na obchodním místě ČSOB do 11 hodin nebo v elektronickém bankovnictví či SmartBankingu do 12 hodin. Příjemce peníze obdrží ještě týž den, někdy v odpoledních hodinách. Tato expresní platba je samozřejmě bez jakéhokoli dalšího poplatku. U ostatních bankovních domů si za tuto nadstandardní službu připlatíte od 50 do 290 korun a to jsou částky, které rozhodně nepatří mezi zanedbatelné.

Ostatní banky s urychlením plateb otálejí

Kromě ČSOB zareagovaly na změnu ceníku také některé nízkonákladové banky. Ostatní s urychlením plateb stále váhají. Nabízí se otázka, proč by poskytovaly klientům nadstandardní službu zdarma, když si za ni mohou nechat odpovídajícím způsobem zaplatit? Zda se postupem času přikloní k proklientskému přístupu, který razí již zmíněná ČSOB, je prozatím ve hvězdách.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí