Banky mají nový sport – přetahovanou o zájemce o hypotéku

Publikováno 08.05.2019 Zajímavost | Banky

Banky mají nový sport – přetahovanou o zájemce o hypotéku

Dvě vlny regulace hypoték, které proběhly před dvěma lety a také loni, připravily bankám od konce loňského roku krušné časy. Zájemců o hypotéku totiž ubylo. To dokazuje první čtvrtletí roku 2019, kdy banky zaznamenaly pokles objemu nově uzavřených hypoték o téměř třicet procent (ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2018). A tak není divu, že se banky začaly zabývat novou činností -  přetahovanou o zájemce o hypotéku.

Výsledkem přetahované je například snížení úrokových sazeb

Ceny hypoték klesají, někde dokonce až o tři desetiny procenta, což v případě čtyřmilionové hypotéky dělá luxusní úsporu okolo 600 korun za měsíc. Za dobu pětileté fixace je to ve výsledku úspora ve výši 36 tisíc korun.

V současnosti je úroková sazba na hypotékách v průměru pod třemi procenty. Naposledy banky snižovaly úrokové míry na hypotékách v roce 2015. Od té doby jejich cena vytrvale rostla, nejvíce loni, protože rostl i zájem klientů o poskytnutí hypotéky před platností nových omezení ČNB ohledně příjmů klienta (domácnosti) a výše splátek nebo hypotéky, tzv. DTI a DSTI.

Přitom je však omezení v podobě LTV (velikost hypotéky k hodnotě zastavěné nemovitosti), které platí už dva roky, klienty vnímáno jako mnohem větší překážka. Agentura Ipsos si nechala zpracovat průzkum na vzorku 840 respondentů ve věku 26 až 36 let. A výsledek je takový, že „LTV jako bariéru vnímá 41 % respondentů. Další kritéria DSTI a DTI brání potom ve financování bydlení jen 36 procentům, respektive 23 procentům dotázaných“.

Banky vsázejí na maximální LTV

Vzhledem k vývoji na trhu a vzhledem k výsledkům průzkumů, které si banky nechávají zpracovávat, se například Česká spořitelna rozhodla, že půjde cestou maximalizace realizovaných (a ČNB povolených) hypoték s hodnotou LTV 90 %. Přitom jim nastavila podmínky jako pro hypotéky do hodnoty LTV 80 %. To znamená, že je výrazně cenově zvýhodnila.

Klient tedy bude muset ze svých úspor doplatit jen deset procent kupní či pořizovací ceny. U třímilionového bytu jde o 300 tisíc korun, zatímco kdyby hypotéka byla nastavena na LTV 80 %, musel by klient mít v kapse 600 tisíc korun. A to je problém zejména u mladých lidí.

Mládí vpřed

Nejen Ministerstvo financí, ale i samotné banky se snaží zvýhodnit v procesu úvěrování mladé lidi, kteří ještě nejsou majiteli žádné nemovitosti, jinými slovy, kteří chtějí začít bydlet ve svém. Věkové omezení do 36 let však banky nenasadily.

Česká spořitelna zahájila novou kampaň v oblasti hypoték, kde, jak už jsme zmínili, mohou klienti dostat až 90 % LTV, a to za stejnou úrokovou sazbu jako u hypotéky s LTV 80 procent. Omezena bude jen maximální výše hypotéky, a to 5 milionů korun.

90% LTV může být prodáno jen v 15 procentech ze všech hypoték

Banky však mají povoleno prodat jen 15 procent hypoték s LTV 90 %. Co udělá Česká spořitelna, až se na oněch 15 procent dostane? Manažer bydlení České spořitelny Radek Vachulka jen naznačuje, že by nejspíš banka začala regulovat zájem o hypotéky s 90 procenty LTV tím, že by úroky zvýšila.

Celkový objem úvěrů v rámci této nabídky se podle Vachulky bude pohybovat do 6 miliard korun. Takže kdo dřív přijde, ten s vysokou pravděpodobností pořídí výhodněji. Otázkou ale je, kam ještě povede boj bank o klienty. Omezení ČNB nejdříve nahrávala do kapsy bankám, nyní stojí na straně klientů. Takže se možná dočkáme ještě výhodnějších akcí.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí