Banky mají seznam profesí, kde budou váhat s poskytnutím úvěrů | Hyperfinance.cz

Banky mají seznam profesí, kde budou váhat s poskytnutím úvěrů

Lenka Rutteová   Publikováno 22.07.2020 Aktualita| Hypotéky

Banky mají seznam profesí, kde budou váhat s poskytnutím úvěrů

Koronakrize zamíchala celým trhem, ve velkém trhem pracovním. Dříve atraktivní profese typu pilot, steward nebo herec jsou nyní na černé listině rizikových povolání, u kterých si banky budou mnohem pečlivěji prověřovat úvěruschopnost. Hypotéky zlevňují, Česká národní banka už jejich poskytnutí tolik nereguluje, zájem o tyto úvěry roste (nyní i na pořízení rekreačních chat a chalup), ale banky se do rizika jen tak nepouštějí. Klienty prověřují mnohem pečlivěji. Kdo je teď u bank v kurzu a na koho se dívají skrz prsty?

Obezřetnost bank je pro nás teď nezvyklá

V posledních letech jsme si užívali blahobytu v podobě přetlaku poptávky po práci (zaměstnavateli) nad její nabídkou (pracovníky). Nedostatek pracovníků hnal mzdy vzhůru, a hlavně budoval poměrně velkou jistotu zaměstnání. Jenže tyhle dny jsou sečteny, zavlečení nového typu koronaviru do celého světa natolik zamotalo trhem, že dříve „neotřesitelné“ pracovní pozice či podnikání jsou nyní extrémně rizikovými, co se pravidelnosti a výše výdělku týká.

Bohužel si na tuto situaci musíme zvyknout, než se epidemie zklidní a ekonomika se znovu postaví na nohy, což se, vzhledem k celosvětovému vývoji, nepodaří za pár měsíců, počítat musíme spíše s roky. Banky si chrání svá záda, a tak nové žadatele o hypotéky, ale i o běžné spotřebitelské úvěry na vyšší částky nyní pečlivěji prověřují.

Zkoumá se typ příjmu a vyhlídky na jeho udržení

Jak Novinkám.cz sdělila Veronika Hegrová ze serveru Hyponamiru.cz: „Banky nyní zájemce o hypotéky více prověřují. Zkoumá se typ příjmu, zkoumá se, zda si klient udrží práci i do budoucna. Sám klient předkládá bance čestné prohlášení, jak se jeho osobně dotkla koronavirová situace s vysvětlením jeho dalších možných finančních možností.

To samozřejmě znamená, že si banky ověřují i firmy, u nichž jsou žadatelé o hypotéku zaměstnáni. Často dělají analýzu činnosti dané firmy a jejích možností do budoucna. U žadatelů se pak zajímají i o jejich schopnost nechat se zaměstnat jinde, třeba i v jiném, příjmově bezpečnějším odvětví.

Které profese jsou nyní na černé listině?

Nejohroženějšími profesemi jsou podle informací e15.cz herci a zpěváci, piloti a letušky, číšnici, servírky, barmani a kuchaři, průvodci a delegáti v oblasti cestovního ruchu nebo řidiči dálkových autobusů. Těmto lidem banky buď hypotéku vůbec nedají, nebo jen na velmi nízké LTV (hodnota nemovitosti je například o 30 % vyšší než celá hypotéka).

Kdo má hypotéku téměř jistou? Jsou to lékaři, zdravotníci obecně, právníci, učitelé na vysokých školách, policisté nebo hasiči, dále zaměstnanci ve veřejné správě. Vždy patřili k bezpečnějším profesím (z pohledu jistoty příjmů), poslední měsíce jejich pozici ještě posílily.


Úvěry zlevňují, ale to neznamená, že by byly dostupnější

Přestože v současné době úvěry zlevňují, nemůžeme se coby spotřebitelé zároveň těšit na to, že bychom je mohli získat snadněji. Sice s nižší úrokovou mírou musíme vrátit bance (či nebankovní společnosti) mnohem méně, ale obecná situace na trhu říká, že i výrazně menší dluh je nyní rizikovější než dluh větší, ale schvalovaný ještě před necelým rokem.

1,68 %, to je současná nejnižší sazba u hypoték

Kdo chce opravdu levnou hypotéku a je navíc zaměstnaný nebo podniká v oblasti, která byla koronakrizí spíše posílena, ten může zkusit hypotéku u Fio banky - dokonce již od 1,68 %, s fixací na jeden rok. U ostatních bank se dá pokles úroků také snad ještě očekávat, základní úroková repo sazba totiž klesla na 0,25 %, prakticky tedy na nulu.

Vývoj sazeb u úvěrů a hypoték nelze odhadnout s velkou jistotou, protože banky stále ještě bojují s povinným odkladem splátek. „Toto musí počítat mezi 'ztrátu', protože klient jim úroky navíc i samotné splátky často zaplatí až na úplném konci hypotéky nebo spolu s žádostí o refinancování k jiné bance. V následujících týdnech tedy není pravděpodobné snižování úrokových sazeb, zvlášť s ohledem na to, že nyní jsou zejména noví klienti pro banky rizikovější,“ doplnila Hegrová z Hyponamiru.cz.

Můžete se podívat i na to, kdo má v současnosti největší problémy s půjčkami a s placením nájmů.

Zájem o rodinné domy nebo chalupy roste rychleji než zájem o byty

Bytová výstavba několik let pokulhávala za zájmem o nové byty. Ale se současným zánikem krátkodobých pronájmů typu Airbnb, kdy se byty pronajímaly vždy jen na pár dní turistům, se uvolnila spousta bytů k dlouhodobým pronájmům, tedy k bydlení. To razantně snížilo cenu pronájmů, v Praze třeba i o deset tisíc. Mnoha lidem se teď pronájem bytu líbí víc než hypotéka na něj.

Poptávka ovšem roste po hypotékách na rodinné domy nebo na rekreační domy typu chata, chalupa. Karanténa totiž uvázala spoustu lidí v jejich městských bytech, na prostoru několika desítek metrů čtverečních, bez možnosti se vyžít venku tak, jak byli dlouhodobě zvyklí. Hlavně rodiny s menšími dětmi a single žijící mladí lidé nesli karanténu v městském bytě velmi těžce. Někteří Češi se proto rozhodli pořídit si vlastní chatu či chalupu.

I úvěry na auto jsou nyní žádanější

Život ve městě s sebou většinou nese to pohodlí, že lidé nemusejí vlastnit auto. Všude se dostanou hromadnou dopravou, a to i rychleji než autem. Jenže v době karantény všechny výhody MHD zmizely. Hromadná přeprava po několik měsíců znamenala velké riziko.

Proto se touha po vlastním voze zvedá i v centrech velkých měst, u lidí, kteří se o svoje auto nikdy starat nechtěli. Převažuje totiž obava z budoucna, lidé tak chtějí, aby mohli při příští vlně epidemie (ať už to bude současný koronavirus či jiná nová „breberka“) cestovat v bezpečném oddělení od ostatních. Poptávka po půjčkách na auto proto razantně roste.

Zdroje: Novinky.cz / E15.cz / Hypoindex.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více