Banky opět přitvrdily! Přestávají tolerovat obcházení hypoték

Publikováno 14.11.2017 Aktualita | Hypotéky

Banky opět přitvrdily! Přestávají tolerovat obcházení hypoték

Pravděpodobně jste už zaznamenali změny týkající se hypotečních úvěrů. Ještě před několika měsíci mohl na hypotéku dosáhnout prakticky každý bez rozdílu. Stačilo přijít do banky, podat žádost o hypoteční úvěr, doložit potřebné dokumenty a během několika dnů či týdnů začít čerpat hypotéku. A to i v případě, kdy jste do bydlení nevložili ani korunu z vlastní kapsy. Díky novým opatřením České národní banky je již všechno jinak.

Bez peněz do banky nelez!

Česná národní banka dala stopku stoprocentním hypotékám. Pokud tedy nemáte našetřeno minimálně 15, ideálně pak 25 % z vlastních prostředků, hypoteční úvěr vám dnes již nikde neschválí. Sen o vlastním domku se pro většinu žadatelů s tímto opatřením okamžitě rozplynul. Někteří se však nařízení ČNB pokusili „obejítklasickým spotřebitelským úvěrem, úvěrem ze stavebního spoření anebo jiným způsobem, který by jim umožnil dofinancovat klasický hypoteční úvěr. Tomu je ale nově konec.

Pokles prodeje novostaveb po sedmi letech

Hypoteční banky na doporučení ČNB pomalu, ale jistě přestávají tolerovat situaci, kdy klient spolufinancoval hypotéku jiným úvěrem (například řádným úvěrem ze stavebního spoření anebo klasickou spotřebitelskou půjčkou). Po sedmi letech růstu tak nyní začaly prodeje novostaveb klesat. Za třetí čtvrtletí se jich prodalo jen 1200, což je o 300 méně než ve čtvrtletí druhém. Průměrná cena za nové bydlení se zároveň v hlavním městě přehoupla historicky poprvé přes hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční.

Přísné podmínky se dotknou také refinancování

Nařízení a omezení ČNB se však netýká pouze nově uzavřených hypotečních úvěrů, jistých změn by se měly dočkat také hypotéky, které hodlají jejich majitelé refinancovat. Do budoucna hrozí, že úroky refinancovaných hypoték opětovně stoupnou a pro klienta už nebudou tak výhodné jako v minulosti. Zmíněné restrikce navíc povedou k zamrznutí hypotečního trhu, protože banky přestanou nové hypotéky vydávat a zaměří se pouze na refinancování stávajících.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí