Banky přestávají klienty sdírat z kůže. Na poplatcích vybraly nejméně za uplynulých 10 let

Publikováno 02.05.2017 Aktualita | Banky

Banky přestávají klienty sdírat z kůže. Na poplatcích vybraly nejméně za uplynulých 10 let

Získat před šesti lety bankovní účet, který by byl zcela bez poplatků? Nemyslitelné! Dnes je naštěstí situace zcela odlišná. Konkurenční boj mezi bankovními domy je opravdu lítý a tak nezbývá nic jiného, než zajistit si přízeň klientů skrze účty a produkty bez poplatků.

Jak informuje zpráva České národní banky (ČNB), čisté výnosy z poplatků a provizí bank činily v roce 2016 celkem 32,35 miliardy korun. Zdá se vám to mnoho? Věřte, že jde o jednu z nejnižších částek v bankovní historii. Pro srovnání s rokem 2015 banky vybraly na poplatcích o 2,3 miliardy korun méně, což je pro klienty samozřejmě velmi pozitivní zpráva.

Výnosy z poplatků nejnižší za posledních deset let

Výsledek čistých výnosů z poplatků je dle dostupných informací navíc nejnižší za posledních deset let. Co za to může? Zejména vznik a nástup tzv. nízkonákladových bank. Mezi nízkonákladové banky řadíme:

Co si představit pod pojmem „nízkonákladová banka“? Jde především o menší bankovní domy, které nemají dlouhou historii a maximální důraz kladou především na klienta a jeho peněženku. Nízkonákladové banky si totiž nulové či nízké poplatky vzaly za základ svých obchodních politik, což klienti neváhali odpovídajícím způsobem ocenit.

p>Historicky vůbec první bankou, která na tuzemský trh vstoupila, byla v listopadu 2007 mBank. O tři roky později ji následovala Fio Banka. Rok 2011 byl z hlediska vzniku nízkonákladových bank opravdu bohatý. V tento rok se totiž na našem trhu objevila ZUNO Bank, Equa bank a Air Bank.

Užitečný TIP pro Vás:

Platíte za bankovní účet? Prohlédněte si nabídku účtů, které jsou zcela bez poplatku!

 

Nízké výnosy bank jsou spojeny s výhodnými balíčky

/data/common/multimedia/images/7642fd97d05f4b9a823ae961de60165c.jpg

Kromě toho, že stále více bankovních domů nabízí svým klientům vedení bankovního účtu zdarma, existují i speciální bankovní balíčky, v rámci může klient využívat rovnou několik služeb (vedení účtu, příchozí a odchozí platby, výběr z bankomatů apod.) za jednotný měsíční paušál.

Nižší výnosy z poplatků mají na svědomí též marketingové akce bank. Díky nim jsou klientovy odpuštěny třeba poplatky za sjednání úvěru nebo vedení úvěrového účtu. Pokud si navíc klient sjedná hypotéku nebo větší úvěr, může k němu získat zdarma třeba i kreditní kartu nebo pojištění schopnosti splácet.

A co si o bankovních poplatcích myslíte vy? Platíte za vedení účtu nebo využíváte výhodných balíčků s paušálem? Podělte se s námi o názory v diskuzi pod tímto článkem nebo na našem facebooku.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí