Banky sice omezily poplatky, ale vydělávají na nás jinak. A více!

Lenka Rutteová     Publikováno 21.08.2019  Rada | Půjčky

Banky sice omezily poplatky, ale vydělávají na nás jinak. A více!

Banky oslavily rekordní rok 2018. Jejich zisk narostl na 82,1 miliardu korun, přičemž v roce 2017 byl 75,9 miliardy. Výdělky bank na českých spotřebitelích, podnikatelích a firmách rostou už od roku 2012. A to i přes poplatkovou revoluci. Na čem banky tolik vydělávají?

Tahounem jsou úvěry

Nejvyšší podíl na zisku bank mají úvěry, respektive úrokové zisky bank. Jinými slovy jde o rozdíl mezi náklady na poskytnutí úvěru a mezi příjmy od klientů na splátkách úvěru. Příjmy od klientů, kterým se v bankovní řeči říká úrokové výnosy bank, dělaly v roce 2018 179 miliard korun, oproti roku 2017 stouply no 32,5 miliardy korun. 

Letos bude pravděpodobně zaznamenán pokles, loni vrcholila panika z omezení hypoték ze strany České národní banky. A tak si hypotéku brali všichni, kdo měli podezření, že by později již sítem neprošli. Letos banky zaznamenaly pokles zájmu o hypotéky. Ale jak velký ve výsledku bude, to uvidíme až počátkem roku 2020.

Ovšem i výdělky z poplatků loni rostly

Sice se v posledních letech odehrála bezpoplatková revoluce, kdy nové banky zavedly účty a spoření bez poplatků, a to včetně karet debetních a kreditních, ale i tak si banky dokázaly loni na poplatcích vydělat zase o kousek víc. Konkrétně je o nárůst o 1,5 miliardy korun, na výsledných 46,1 miliardy. Nutno dodat, že jsou sem zahrnovány i provize poboček bank z obchodní činnosti. Velký díl poplatků opět patří k úvěrům.

Jak uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler: „Na výsledcích se podepsala solidní poptávka po úvěrech. Tu táhl nahoru zejména rekordní zájem o hypotéky, jejichž objem kulminoval těsně před říjnovým zavedením opatření centrální banky.

Bankám nahrávají rostoucí příjmy domácností i rostoucí úroková míra

Příjmy domácností, ovšem i firem působících na českém území rostou. To znamená, že je ohroženo méně úvěrů. Bankám se dostanou téměř všechny předepsané splátky, takže míra nesplácení půjček se drží na velmi nízké úrovni.


Dalším faktorem loňského úspěchu bank byla rostoucí repo sazba aneb základní úroková sazba stanovená Českou národní bankou. To bankám dovoluje zdražovat. Ovšem na spoření se růst úrokové sazby loni v podstatě neprojevil.

Dvě třetiny zisku pro čtyři banky

Čtyři největší banky působící v Česku si rozdělily celé dvě třetiny zisku. Které to jsou? Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank. Podle vyjádření České spořitelny jí loni vzrostl čistý zisk o 5,1 procenta, konkrétně na 15,4 miliardy Kč. Pozitivní výsledek ovlivnily podle banky hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy, ale i stabilní náklady banky.

ČSOB banka ulovila ten největší zisk mezi bankami, ale i tak se jednalo o pokles o desetinu procenta, a to na 15,8 miliardy. Důvodem poklesu je srovnání s rokem 2017, protože tehdy  zisk zlepšily mimořádné výnosy. Dalším faktorem poklesu zisku jsou rostoucí investice banky, respektive celé skupiny ČSOB.

Komerční banka se držela loni na třetím místě, i přes to jí klesl zisk o 0,6 procenta na 14,8 miliardy korun. Pokud by se ale nepočítaly jednorázové položky, což loni bylo vytvoření restrukturalizační rezervy a prodej budovy centrály v roce 2017, tak by se zisk meziročně zvýšil o 5,8 procenta. To svědčí o růstu úspěšnosti banky.

Čtvrtou nejúspěšnější bankou z pohledu zisku byla česká a slovenská UniCredit Bank. Ta vykázala v roce 2018 čistý zisk 9,1 miliardy Kč, což je až obdivuhodný meziroční růst o 24 procent. Vydrží jí tempo i letos?

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více