Banky zrychlily platby jen chvíli před testováním nového projektu

Publikováno 31.10.2018 Aktualita | Banky

Banky zrychlily platby jen chvíli před testováním nového projektu

Dnešní internetová doba okamžitého vyřízení všeho, co člověk potřebuje v oblasti služeb poskytovaných na dálku, se zatím dotkla jen pružnějších eshopů, online plateb, některých start-upů, svižnějších dodavatelů energií a několika úřadů. Tím jsme ale s výčtem pružnějších služeb pro zákazníka v podstatě skončili. A banky v nich (zatím) nefigurují. Ano, většina z nich sice už zavedla mezibankovní převod trvající jen několik hodin, ale stále jsou to hodiny, nikoliv vteřiny, jak bychom na základě možností digitálních systémů očekávali. A navíc jde jen o pracovní dny a pracovní dobu. Víkendy, večery a noci jsou pasé. Ale snad se blýská na lepší časy.

Maximum soukromých služeb využíváme po práci

I bankám došlo, že drobní spotřebitelé tvoří velkou část finančního trhu. A že drobní spotřebitelé si maximum svých záležitostí vyřizují po práci, tedy večer nebo o víkendech. A že by bylo vhodné, kdyby banky zavedly okamžité platby bez expresních stokorunových příplatků.

Sice se to na první pohled nemusí takto jevit, ale zrychlení plateb přinese bankám další konkurenční výhodu a zisky (v boji s technologickými společnostmi). Banky jsou totiž z jejich strany v celkem významném ohrožení, které se bude každým rokem projevovat víc a víc.

Na systému expresních (okamžitých) plateb proto začaly banky spolupracovat již před téměř dvěma lety. Samozřejmě spolu s Českou národní bankou. O spuštění a testování projektu jsme vás informovali už letos v lednu. Banky tehdy slibovaly ještě cirka šestiměsíční přípravu. Ta, prodloužena o cirka tři měsíce, pomalu končí, chystá se spuštění režimu pilotního testování omezenou skupinou osob.

Pilotně pouze pro zaměstnance, pro veřejnost snad na jaře příštího roku

Pilotní projekt se rozjede ve valné většině pro zaměstnance bank, kteří jej budou další minimálně tři měsíce testovat. Pak se bude systém dolaďovat. A na jaře roku 2019 se snad dočkáme režimu okamžitých plateb i my, běžní klienti.

Co to pro nás bude znamenat? Banky slibují, že za mírný poplatek v řádu desítek korun (nikoliv stovek korun, jako je tomu teď u expresních plateb) budeme moci zadat mezibankovní převod peněz, který bude hotov během několika vteřin, a hlavně kdykoliv. Tedy i v noci nebo o víkendu.

Banky zrychlují už nyní, ale zatím jen na hodiny

Zákon o platebním styku ukládá bankám povinnost odeslat platbu zadanou klientem nejpozději následující pracovní den. Důvodem této úlevy, respektive možnosti odložení odeslání zadané platby do dalšího dne je fakt, že clearingové centrum České národní banky, přes které peníze musejí projít, si za odpolední platby účtuje přirážku.

Za dopolední platbu (do 13 hodin pracovního dne) zaplatí banka clearingovému centru jen 0,09 Kč. Ale po 13. hodině musí banka zaplatit za mezibankovní převod 1,09 Kč. A po půl třetí odpoledne už jsou to 4,09 Kč. Důvodem je snaha ČNB o to, aby se v clearingovém centru nehromadily platby až ke konci pracovní doby.

Banky již nějakou dobu nabízejí převod peněz ještě ten den, co ho klient zadal. Nejdéle takto funguje Air Bank, již sedm let, přímo od svého založení. Šlo dlouhodobě o její velkou konkurenční výhodu – když klient zadal platbu do 11:30, byla vždy ještě týž den na účtu u jiné banky. Banky totiž musejí přišedší platbu připsat na účet klienta okamžitě po jejím obdržení. Zde zákon žádné zdržení nedovoluje.

Nejméně času na rychlou platbu nabídnou mBank a Raiffeisenbank

U mBank a Raiffeisenbank musíte zadat platbu do osmi hodin ráno, aby byla u příjemce v jiné bance ještě týž den, aniž byste museli platit stovky korun za expresní platby. Naopak nejdelší dobu na zadání příkazu nabídne Česká spořitelna, kde stačí, abyste příkaz k úhradě zadali v internetovém bankovnictví zhruba do 13 hodin. A ještě týž den budou peníze v cíli u jiné banky.

Ostatní banky dávají klientům prostor do 12 hodin, s výjimkou Equa bank a Hello bank, kde to musíte stihnout do 10 nebo 10:30 hodin, aby peníze byly u jiné banky ještě týž den. A banka Creditas vám platbu vezme do 12:30, aby ještě týž den byla u jiné banky.

České banky se dlouho zdráhaly zavést režim rychlejších plateb. Odchozí platby až v dalším pracovním dni jim vyhovovaly. Ale vzhledem k vytvářenému projektu okamžitých plateb konečně zjistily, že trvat na odchozích platbách prováděných až v následujícím dni, je dnes už opravdu nesmysl. A tak několik měsíců před zavedením okamžitých plateb zrychlily alespoň z jednoho dne na několik hodin. Tlak ze strany klientů bank byl totiž opravdu už velmi silný.

Vteřinové platby nás snad potkají na jaře

V lednu letošního roku slibovaly banky zavedení okamžitých plateb koncem roku 2018. Konec roku 2018 se blíží (jsme v posledním čtvrtletí), ale ještě se nespustilo ani pilotní testování, které začne snad v listopadu. A které zabere několik měsíců. Takže když to dobře půjde, slibují banky zavedení režimu okamžitých plateb od jara. Ale pozor, i červen je ještě jarním měsícem!

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí