Bude bydlení dostupnější? Politici diskutovali o novomanželských půjčkách, zrušení daní a podpoře družstevní výstavby

Publikováno 02.11.2017 Aktualita | Hypotéky

Bude bydlení dostupnější? Politici diskutovali o novomanželských půjčkách, zrušení daní a podpoře družstevní výstavby

Ještě před pár měsíci dosáhl na hypoteční úvěr prakticky každý, kdo o něj zažádal. S nově nastavenými pravidly bank i doporučeními ČNB se však začíná cesta k vysněnému bydlení uzavírat. Stoprocentní hypotéky prakticky vymizely, a aby si člověk mohl pořídit dům či byt, musí mít dnes naspořeno několik desítek tisíc korun. Také ceny bytů letí vzhůru a situace má být do budoucna ještě palčivější. Tyto problémy nedávno konzultovali zástupci politických stran, kteří přislíbili, že vlastní bydlení zpřístupní širokému okruhu zájemců. Jak to chtějí udělat?

Dočkáme se znovuzavedení novomanželských půjček?

O zpřístupnění bydlení pro mladé páry a rodiny diskutoval v předvolební debatě zástupce KDU-ČSL Daniel Herman, který prohlásil, že je potřeba: „Využít především nevyužívané obecní domy a volné pozemky a snížit nároky na to, aby si tyto skupiny mohly byty opatřit.“ V této souvislosti otevřel téma novomanželských půjček na bydlení, jejichž sazby by byly nižší, než sazby stávajících hypotečních úvěrů.

Komunisté chtějí podpořit družstevní výstavbu

K problematice současné nedostupnosti vlastního bydlení se vyjádřil i zástupce komunistů Jiří Dolejš: „Podpořte třeba družstevní výstavbu, vyčleněním peněz pro Státní fond rozvoje bydlení.“ Ohradil se také proti namítnutým novomanželským půjčkám, které jdou podle jeho nikoli na výstavbu vlastního bydlení, ale jeho následné zařízení.

STAN chtějí zjednodušit stavební legislativu

Zástupce STAN Vít Rakušan vidí zásadní problém v příliš komplikované stavební legislativě. Podle Eurostatu má Česká republika vůbec jednu z nejobtížnějších legislativ a nejhorší byrokracii ze všech porovnávaných států Evropské unie. Rakušan dále připomněl, že: „Kvůli komplikovaným právním předpisům narostla cena nemovitostí jen za první polovinu letošního roku o 12,7 procenta!“

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí