Business Angel: Slyšeli jste o něm?

Publikováno 09.04.2017 Tip | Finanční mix

Business Angel: Slyšeli jste o něm?

Začínající podnikatel, ten tvrdý chleba má. Ačkoli dnes již existuje možnost založit vlastní firmu za pouhopouhou jednu korunu, základní kapitál není to, co mnohé podnikatele v prvopočátcích podnikání tíží.

Kde vzít peníze na rozvoj produktu a jeho propagaci? Z čeho financovat prostory pro podnikání, výrobu a služby související se samotným produktem?

Jednou z relevantních odpovědí jsou tzv. „Business Angels“. Slyšeli jste o nich? Pokud doposud ne, pak vám prozradíme, že mohou být pro vaše podnikatelské začátky skutečným požehnáním. Nebude to však zadarmo.

Požehnání v podnikání

Pojem Business Angel (někdy též označován jako Angel Investor) označuje člověka, který sám z vlastního rozhodnutí a vlastních prostředků investuje kapitál do podniků nebo projektů, které pro něj malý velký růstový potenciál. Obvykle kromě zajímavé finanční podpory přispívá též cennými radami a dlouholetými zkušenostmi, které začínajícím podnikatelům často chybí a jsou pro úspěšný rozjezd klíčové.

Kdo jsou nejčastěji Business Andělé?

Obvykle jde o úspěšné podnikatele, kteří se již podnikatelského prostředí zúčastňují pouze sporadicky nebo naopak tento sektor úplně opustili a užívají si zaslouženého klidu a v neposlední době také finančních prostředků, které za dobu svého podnikání nashromáždili.

Mohou to být ale naopak také méně úspěšní jedinci, kterým to v podnikání jednoduše nevyšlo, ale ve vašem projektu shledávají velký potenciál či je jim váš nápad z nějakého důvodu blízký a sympatický.

Měli byste vědět:

Bussiness Angel očekává velkou návratnost vloženého kapitálu, která se pohybuje kolem 20 až 30 %.

Co takový byznys anděl zvládne?

  • Financování raných stádií podnikání
  • Financování vývoje produktu nebo služby
  • Financování rozvoje produktů a podporu marketingu
  • Financování růstu k urychlení expanze podniku

Jak získat svého Business Anděla? 

//a.hypercdn.sk/data/common/multimedia/images/tieman.jpg

Pokud o byznys andělovi uvažujete, je potřeba si uvědomit, že člověk, který vaše podnikání podpoří finanční částkou, bude požadovat určitou protihodnotu. Nejedná se tedy o žádného dobroděje ani Santa Clause, rozdávajícího dárky hodným dětem. Pokud jste s touto strategií ztotožněni, pak se vyplatí držet následujícího návodu:

  1. Vymyslete originální projekt, který dokáže zaujmout vytyčenou cílovou skupinu
  2. Kontaktujte vybraného business anděla
  3. Představte mu svůj podnikatelský záměr
  4. Vyjasněte si potřebu požadovaných finančních prostředků
  5. Vytipujte si vhodné investory podle záměru a oboru podnikání.

Užitečný TIP pro Vás:

Potřebujete investice do firmy avšak ještě jste nenašli investora? Řešením může být i půjčka pro začínající podnikatele.

Získat ZDE

Kde se vlastně tihle Business Andělé vzali? 

Možná už tušíte (a správně), že první Business Andělé úřadovali v Americe. Odtud se pomalu rozšířili do západní Evropy a dnes jich hrstku najdete také u nás v České republice. Vůbec první zmínky o tomto zajímavém konceptu pravděpodobně lidé zaregistrovali v souvislosti s reality show, kterou uvedla Česká televize, a jejímž názvem byl Den D (z původního formátu Dragon´s Day).

V této reality show soutěžili začínající podnikatelé o přízeň a samozřejmě také finanční podporu se svými projekty. Před pětičlennou porotu tehdy předstoupilo 100 začínajících podnikatelů, kteří přišli s novými, zajímavými i rozporuplnými nápady a projekty.

Je to pro vás zajímavé?

Co si o této alternativě myslíte? Má v Česku budoucnost? Využili byste jí nebo o této možnosti vážně uvažujete? Podělte se o své zkušenosti nebo názory v diskuzi pod tímto článkem nebo na našem facebooku.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.