Ceny bytů stále mají sílu růst

Publikováno 23.01.2018 Aktualita | Hypotéky

Ceny bytů stále mají sílu růst

Ceny bytů v České republice stále ještě rostou. A to i přes skutečnost, že hypotéky již docela podražily (za rok o polovinu procentního bodu). Oproti loňskému roku podražily byty o 370 tisíc, jejich průměrná cena je nyní 2,66 mil. Kč. Ekonomický růst v tomto totiž dělá své. Jenže růst mezd nestačí dorovnávat tempo, a tak před rokem česká domácnost dala na splátku hypotéky necelých 35 % svých příjmů, nyní je to už skoro 42 procent.

Blížíme se roku 2009

Jedním z nejhorších let z pohledu výdajů české domácnosti na splátku hypotéky byl rok 2009. Tehdy domácnosti v průměru vydaly na splátku bytu téměř 50 %. Nyní jsme na úrovni 42 % a situace se postupně zhoršuje, zejména v Praze a v Brně.

Nejhůře jsou na tom Pražáci

Podle provedených ekonomických výzkumů jsou na tom nejhůře lidé, kteří chtějí bydlet, respektive vlastnit bydlení, v Praze. Zde neplatí republikový průměr 42 % čistých měsíčních příjmů domácnosti vydaných na splátku úvěru na bydlení.

Zde je procento o dost vyšší. Konkrétně jde podle Golem Finance (společnosti specializující se na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření) procentuální podíl splátek na čistých měsíčních příjmech domácnosti 69 %.

Brno příliš nezaostává

Brno je, co se týká nákladnosti pořízení bydlení, hned na druhém místě. Zde je procentuální podíl splátek na čistých měsíčních příjmech domácnosti 49 %. Asi není potřeba dodávat, že nejlépe je na tom z tohoto pohledu kraj Ústecký, kde na splátku hypotéky či úvěru ze stavebního spoření na pořízení bytu spotřebují domácnosti 14 procent svých čistých měsíčních příjmů.

Faktem zůstává, že situace se, v porovnání se začátkem roku 2017, zhoršila ve všech krajích České republiky. K největšímu zhoršení došlo v Olomouckém kraji, naopak nejmenší změnu zaznamenal Karlovarský kraj.

Násobky ročních příjmů

Podle přepočtu cen bytů na roční příjem domácnosti musejí nyní české domácnosti vynaložit v průměru 6,57násobek svých čistých ročních příjmů. Rozdíly mezi kraji jsou obrovské. V Praze je to téměř 11násobek a v Ústeckém kraji 2,2násobek.

Bude hůř

Na zlepšení dostupnosti bydlení se v současné době moc těšit nemůžeme. Vzhledem k tomu, že rostou sazby na hypotéky, ale i ceny nemovitostí, bude v nejbližší době jen hůř. Růst příjmů českých domácností bohužel není (a asi ani nebude) natolik rychlý, aby dokázal tento vývoj v nejbližší době zvrátit.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí