Česká bankovní asociace: Rizikově se zadlužuje každý třetí Čech!

Publikováno 03.04.2018 Průzkum | Půjčky

Česká bankovní asociace: Rizikově se zadlužuje každý třetí Čech!

Česká bankovní asociace zveřejnila výsledky dalšího průzkumu v oblasti spotřebitelských půjček. Postupem času se výsledky zlepšují v tom smyslu, že se snižuje procento lidí, kteří se zadlužují rizikově nebo procento lidí, kteří nejsou své půjčky schopní splácet. Ale stále to ještě na českém úvěrovém trhu není růžové. Z výsledků totiž vyplývá, že každý třetí Čech se zadlužuje docela rizikově.

Co je rizikové zadlužení?

Rizikově zadlužení lidé nemusejí nutně mít problémy se splácením, ale nejsou kvalitně zajištěni pro případ, že by problémy přišly. Rizikové zadlužení je taková půjčka, pro kterou se lidé rozhodnou impulsivně, na místě nákupu, bez podrobnější analýzy své finanční situace anebo bez dobré znalosti smluvních podmínek poskytovatele půjčky.

Tato impulsivní rozhodnutí se často dělají přímo v obchodech. A velmi často se takovou půjčkou pokryje nákup předmětů denní potřeby. Ale často i zbytečností, bez kterých se můžeme snadno obejít. Jen jsme v obchodě právě podlehli kouzlu nabídky.

Pojďme se na výsledky výzkumů České bankovní asociace podívat podrobněji.

Proč se mnoho lidí zadlužuje i v situaci, kdy to není zrovna rozumné?

Nejčastějšími důvody jsou podle výsledků výzkumů netrpělivost, neochota šetřit, nízké mzdy a také půjčky dostupné snadno, téměř ihned a bez velkého dokazování příjmů, pokud jde o malé objemy peněz. Díky kombinaci všech těchto faktorů, k nimž musíme připočíst stále ještě nízkou finanční gramotnost některých lidí, je asi třetina Čechů ochotná se zadlužit celkem bez rozmyslu.

A to jen proto, aby se hned dostali k produktu, který si přejí mít doma. Případně na dovolenou k moři. Kdo podle výsledků statistik podléhá reklamním tlakům nejčastěji? Možná je to k nevíře, ale jsou hlavně pávové ve středním věku, konkrétně mezi 35 a 54 lety.

Výhodná splátková akce byla důvodem k půjčce pro 41 % lidí dotázaných v průzkumu České bankovní asociace. Okolo třiceti procent dotázaných uvedlo jako důvod půjčky neochotu šetřit na produkt, který si právě pořídili. A zbylých třicet procent lidí si vzalo půjčku na nákup zboží proto, že mají málo financí, ale produkt prostě chtěli koupit. Asi není třeba zmiňovat, který z těchto tří důvodů je nejrychlejší cestou do pekla dluhové spirály.

Jaké jsou hlavní nákupy pořízené z půjčených peněz?

Nejčastěji slouží půjčky k nákupu elektroniky. Ano, telefony, tablety, počítače, televize, přehrávač anebo domácí kino nás „berou“ nejvíce. Tyto věci dokonale slouží jako lákadla k nákupům na úvěr. A je jedno, zda jde o klasickou půjčku anebo nákup na splátky.

V těsném závěsu za elektronikou je pak vybavení domácnosti nebo automobily. Častým důvodem zadlužení bývá i rekonstrukce domu nebo bytu. Češi si ale rádi půjčují i na dovolenou nebo na rodinné události. A dalším důvodem k půjčce je nutnost „hasit“ nějaký problém (nedoplatek, pokuta, splatnost jiné půjčky).

Půjčujte si zodpovědně. Půjčku si vždy dobře zvažte a porovnejte si několik nabídek prospredníctvom online porovnávače.

Kde si lidé půjčují k nákupu na dluh?

Podle výsledků průzkumu České bankovní asociace si pouze 44 % lidí jde pro půjčku na nákup zboží nebo i služby (rekonstrukce bytu či domu, vzdělávání, zdraví) do banky. Ostatní si berou půjčku u nebankovní úvěrové společnosti, případně rovnou nakupují na splátky (což je v podstatě to samé, protože obchody mívají nasmlouvané dohody právě s nebankovními úvěrovými společnostmi, takže nákup na splátky je pak dohodnutý s nimi, málokdy s obchodem jako takovým).

Kolik si Češi podle průzkumu půjčují?

Průměrná výše půjčky na zboží a služby je okolo 45 tisíc korun. Ale lidé si půjčí i tisícovku anebo několik set tisíc. Podle průzkumu České bankovní asociace si třetina dotázaných půjčila více než 100 tisíc korun. A čtvrtina naopak měla půjčku do deseti tisíc.

Malé půjčky vystrkují své růžky nejčastěji

Malá půjčka do deseti tisíc vypadá nevinně. Ona ta půjčka vlastně celkem nevinná je, pravidla má jasně nastavená, celkový přeplatek je uveden ve smlouvě. Problém bývá většinou v lidech, kteří po ní sáhnou. Domácnost, která je finančně zdravá, tedy dobře hospodaří a má finanční rezervy, si rozhodně nemusí brát půjčku do deseti tisíc korun.

Ale domácnost, kde to s financemi zrovna dobré není, potřebuje někdy výpomoc i s pěti tisíci korunami. Jenže, kde potom vzít na splátky, když rezervy nejsou. A právě na tohle lidé většinou nemyslí, když podlehnou impulsu k nákupu. I proto se přes osmdesát procent klientů Poradny při finanční tísni dostalo do exekuce za půjčku do deseti tisíc korun.

Přestože se za posledních pár let informovanost Čechů o půjčkách a také legislativní prostředí pro nebankovní poskytovatele úvěrů výrazně zlepšily, stále ještě je spousta lidí, kteří se nešikovně upíší do půjčky. A smlouvu podepíší, aniž by měli jasnou představu, jestli vůbec budou schopní půjčku při daných smluvních podmínkách včas splatit.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí