Česká ekonomika je natolik důvěryhodná, že nám chtějí půjčovat zdarma

Publikováno 15.02.2018 Aktualita | Finanční mix

Česká ekonomika je natolik důvěryhodná, že nám chtějí půjčovat zdarma

Samozřejmě nejde o půjčky pro jednotlivé spotřebitele. Jde o státní dluhopisy. Česko si totiž aktuálně může půjčit zadarmo. Jedinou podmínkou, kterou velcí hráči na dluhopisovém trhu mají, je vydat tyto dluhopisy ve společné měně. Investoři nás totiž vidí díky ekonomickému růstu natolik důvěryhodně, že jsou totiž ochotni půjčit Česku eura na čtyři roky za nulový úrok.

V současnosti dáváme jedno procento

Srovnatelné půjčky na státních dluhopisech a v korunách vyjdou Česko momentálně na jedno procento ročního úroku. Takže z každé vypůjčené miliardy na státních dluhopisech stát zaplatí dodatečných deset milionů na úrocích.

Koruna má i nadále posilovat, úrok by mohl jít dokonce do mínusu

Přestože má česká koruna k euru nadále posilovat, takže ve výsledku by mohl stát splácet dokonce méně, než si v reálu vypůjčil, o investory do takových dluhopisů (v eurech a s nulovým úrokem) není nouze ani v řadách domácích hráčů.

Hlavní ekonom UniCreditu uvádí, že situace pro vydání eurobondů je příznivá a že díky tomu předpokládá, že ji český stát letos využije. A ministerstvo financí takový záměr nepopírá. V jeho prohlášení zazněla i věta, že Ministerstvo financí ČR pro letošní rok financování na zahraničním trhu a zahraniční měnou nevylučuje.

V eurech byly dluhopisy naposledy v roce 2012

Naposledy vydala Česká republika dluhopisy v eurech v roce 2012 a získala tak necelé tři miliardy eur. Novou emisi, i s nulovými úroky, by uvítala celá řada hráčů disponujících společnou měnou. ČSOB odhaduje, že: „Povětšinou by se jednalo o zahraniční klienty, pro některé domácí investory s částí aktiv v eurech by to bylo zajímavé zpestření jejich portfolií“.

Předpokladem je, že takové dluhopisy by si koupila třeba Česká spořitelna nebo Fio Banka. Dle svých slov by investici zvažovali i podle nákladů na kurzové zajištění do domácí měny.

Ohrozit emisi by mohla jen očekávaná krize

Pokud by se v Evropě schylovalo k další krizi a pokud by opět klesala hodnota koruny k euru, mohl by stát na dluhopisech vydaných v eurech pouze tratit. Takový scénář se však v odhadech zatím nevyskytuje. Zvažovat se ale musí.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí