Česká národní banka vydává zlatou minci s motivem hradu Pernštejn

Publikováno 07.11.2017 Zajímavost | Banky

Česká národní banka vydává zlatou minci s motivem hradu Pernštejn

Česká národní banka (ČNB) 24. října představila světu novou zlatou minci s motivy středověkého hradu Pernštejn. Mince mají nominální hodnotu 5 000 Kč a v běžném provedení jich bude vydáno 3 300, ve špičkovém pak 7 800 kusů. Zlatá mince je součástí desetidílného cyklu zlatých mincí „Hrady České republiky“ a aktuálně je čtvrtou v pořadí.

Trvalý odkaz ve formě zlata

Autorem mince je přední český medailér Luboš Charvát. K jejímu designu, ale i samotnému odkazu se vyjádřil člen bankovní rady Vojtěch Benda: „Těší mě, že další ze série zlatých mincí přispěje k trvalému odkazu jednoho z našich nejkrásnějších hradů, který byl stěžejním sídlem rodu Pernštejnů. Tento mocný rod propojoval Čechy s Moravou a svým úspěšným konáním se stal inspirací pro mnohé další šlechtické rodiny.

Na minci je hrad i detail jeho dveří

Lícní straně mince dominuje detail gotických dveří s mnohočetným znakem rodu Pernštejnů, přičemž dveře jsou v horní části překryty kompozicí heraldických zvířat z velkého státního znaku. Levá část mince obsahuje název státu, nominální hodnotu a označení cyklu, do kterého zlatá mince náleží. Spodní okraj patří značce České mincovny, která minci vyrobila. Na rubu mince je znázorněn hrad Pernštejn, včetně zubra s uhlířem, iniciálami autora a rokem ražby. Název hradu je umístěn při horním okraji.

Mince bude představena přímo v prostorách hradu

Hrad Pernštejn je ve správě Národního památkového ústavu. Není se proto čemu divit, že poprvé bude mince představena právě zde. Nutno podotknout, že nominální hodnota 5 000 Kč nebude prodejní cenou zlaté mince. Zakoupit ji ale už nyní můžete u vybraných smluvních partnerů. Do konce roku by se v cyklu zlatých mincí měly objevit ještě hrady Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov, Bečov nad Teplou a Buchlov.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí