Česká spořitelna: úspory Čechů rostou nejlépe ze střední Evropy | Hyperfinance.cz

Česká spořitelna: úspory Čechů rostou nejlépe ze střední Evropy

Lenka Rutteová   Publikováno 13.01.2020 Průzkum| Spoření

Česká spořitelna: úspory Čechů rostou nejlépe ze střední Evropy

Byť se to zdálo ještě před deseti lety až nemožné, posunuli jsme se v oblasti spoření mezi nejlepší státy střední Evropy. Dokládá to dlouhodobě realizovaný průzkum, respektive průzkumy, z nichž uveďme zejména průzkum „Money Matters“ provedený agenturou IMAS International pro Českou spořitelnu. Navýšení měsíčních úspor máme za posledních pět let dokonce nejvyšší z celé střední Evropy! Češi totiž stále zodpovědněji myslí na penzi i na vzdělání svých dětí.

Průzkum Money Matters od agentury IMAS International

Agentura IMAS International se dlouhodobě zaměřuje na průzkumy trhu, a to v mezinárodních souvislostech. Sídlí v Rakousku, avšak pravidelně sleduje celoevropský trh a vývoj situace v jednotlivých zemích Evropy. I díky tomu máme k dispozici vývoj nejen naší situace, ale i srovnání se sousedy.

Právě letošní srovnání je více než potěšující. Zatímco ještě v roce 2017 jsme byli v našem regionu na chvostu, co se úspor a myšlenek na penzi týká, letos jsme zpoždění dohnali. Velkou měrou se na tom samozřejmě podílí nárůst platů za poslední dva roky. 


 

A jak si řekneme příště, další zvyšování odměn se chystá i po novém roce, jisté už je to v oblasti minimálních mezd, ze kterých se pak vypočítávají třeba i mzdy zaručené. 

94 procent českých respondentů spoří

Ze všech účastníků průzkumu je jen 6 % z těch, co si měsíčně neodloží ani korunu stranou. Ještě v roce 2016 to přitom bylo dokonce 10 %. Takže velká změna k lepšímu. Velký nárůst je i v počtu lidí, kteří si spoří pravidelně částku od 1 000 Kč do 2 500 Kč (z 22 % v roce 2017 na 26 % v roce 2019), dále těch, co si pravidelně spoří od 2 501 Kč do 5 000 Kč měsíčně (ze 17 % v roce 2018 na 22 % v roce 2019) a také těch, co měsíčně spoří více než 5 000 korun (z 9 % v roce 2016 na 17 % v roce 2019). 

Konkrétní údaje za jednotlivé roky (2015 – 2019) najdete v doprovodném obrázku z průzkumu Money Matters.

Obrázek 1: Vývoj českých úspor v letech 2015 – 2019 podle jejich velikosti

/data/hyperfinance.cz/multimedia/documents/vyvoj-ceskych-uspor.png
Zdroj: průzkum IMAS

 

Češi navýšili průměrnou výši svých měsíčních úspor

Skvělou zprávou je i fakt, že se nám podařilo navýšit průměrnou částku odkládaných peněz. Ve střední Evropě si více než my odkládají už jen Rakušané a Slováci. Kolik to vlastně je? Průměrně si Rakušané odloží měsíčně 259 euro stranou, Slováci 111 euro a my přibližně 105 euro. Na opačné straně žebříčku jsou ve středoevropské oblasti Chorvaté s úsporami 63 euro měsíčně a ještě Srbové, kteří průměrně spoří 40 euro. 

Nejvíce jsme rostli právě my

Díky nárůstu mezd v posledních dvou letech se nejrychleji navyšovala odkládaná měsíční částka právě u nás. Za posledních pět let narostla dokonce o více než čtvrtinu, konkrétně o 29 %. Sice cirka 60 % dotázaných tvoří úspory podle toho, jak v aktuálním měsíci vyjdou s penězi, a jen 40 % spoří pravidelnou fixní částku, celkově jsme však naše spoření výrazně zlepšili. A to těší i nás, protože i my vás pravidelně nabádáme k důkladnější tvorbě finančních rezerv.

Největší skok v úsporách zaznamenal výzkum Money Matters u mladších lidí, kteří se teprve chystají pořídit si vlastní bydlení. Díky tlaku na vlastní úspory, které jsou jednou z podmínek poskytnutí hypotéky, jsou lidé dlouhodobě dopředu nuceni si právě na budoucí bydlení odkládat celkem velké částky

Už jsme s úsporami spokojenější

Dohromady 42 procenta respondentů uvedlo, že jsou se svými úsporami spokojeni či spíše spokojeni (co se jejich výše týká). Ale 27 % respondentů vyjádřilo s výší svých finančních rezerv nespokojenost. Vyloženě pod kontrolou má své měsíční výdaje i celkovou finanční situaci dokonce 86 % respondentů. 

Ovšem čtvrtina všech respondentů uvedla, že často utratí více peněz, než kolik měli původně v plánu. Tady výsledky průzkumu docela nesedí, ale je nutné brát v potaz, že jde o průzkum názorů samotných respondentů, nikoliv o faktické výpočty. Takže i ti, co často utrácejí více, si stále myslí, že mají situaci pod kontrolou. Také k nim patříte?

Naše penze už jsou běžnou součástí spořicích cílů

Už myslíme i na penzi. Alespoň podle výsledků výzkumu, kdy právě Češi a Slováci jsou mezi prvními, kdo myslí ve svých úsporách na stáří. Vypadá to, že mediální masáž ohledně budoucí nedostatečnosti financí na účtu důchodového pojištění nese kýžené ovoce. Nejpopulárnějším nástrojem spoření jsou u nás totiž penzijní fondy. V tom jsme podle IMAS jedinými dvěma zeměmi ve sledovaném středoevropském regionu!

Proč takto nejsou masírovány i ostatní národy, kterých se stárnutí populace jistě také týká? Podle průzkumů totiž zabezpečení se na stáří uvádějí respondenti jiných zemí až jako čtvrtý důvod, co se motivace vytvářet si rezervy týká. Výjimku tvoří právě jen Češi a Slováci. Ostatní si spoří prostě jen na „horší časy“. Preferovány jsou spořicí účty, termínované vklady, vkladní knížky, podílové fondy a podobně.


Spoření na vzdělání našich dětí? Poskočilo o více než 15 procent!

Ještě v roce 2017 spořilo na vzdělání svých dětí jen minimum lidí, ovšem letos už v průzkumu IMAS International bylo mezi respondenty 20 % těch, co spoří dětem na jejich studium. Otázkou je, zda je to chvályhodné nebo smutné. Asi jsou i u nás pryč doby, kdy se mohl vysokoškolsky vzdělávat každý, kdo na to měl hlavu.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více