České banky se zajímají o státem podporovaný filmový byznys

Publikováno 29.05.2017 Aktualita | Banky

České banky se zajímají o státem podporovaný filmový byznys

Pokud jste byli v prosinci minulého roku na pohádce Jiřího Stracha – Anděl Páně 2, možná jste v závěrečných titulcích zaregistrovali zmínku o partnerech a sponzorech, mezi nimiž byla jedna z našich bank. Do budoucna by se na financování filmů mohlo podílet více bankovních domů. Podmínky a hlavně podpora od Státního fondu kinematografie láká banky do filmového průmyslu stále častěji.

Filmovou branži financují už dva bankovní domy

Jen v prvních měsících roku 2017 započaly nebo rozšířily spolupráci s filmaři dva velké bankovní domy – Raiffeisenbank a Komerční banka. O zahájení spolupráce v nebližší době uvažuje i UniCredit Bank. K producentům a filmařům míří půjčky i záruky, které mají sloužit k předfinancování projektů a překlenutí období do výplaty pobídek Státního fondu kinematografie.

Raiffeisenbank jde vstříc filmařům

V únoru spustila speciální pilotní projekt společnost Raiffeisenbank, která sice již v minulosti některé producenty a jejich snímky financovala, vždy tak ale učinila výlučně na základě vyhodnocení jejich finanční pozice. Nově přichází s nabídkou financování, které lze uplatnit na konkrétní projekty nikoli producenty, jak tomu bylo doposud. Výše úvěru se bude odvíjet od hodnoty pobídky přislíbené filmovým fondem.

Komerční banka použije zdroje Evropského investičního fondu

Jak jsme zmínili výše, právě pohádka Anděl Páně 2 byla podpořena financemi Komerční banky. Ta ve svém portfoliu navrhla další změny, týkající se právě oblasti podpory filmařů. Banka použije prostředky Evropského investičního fondu k financování klientů z řad filmařů. Využití evropských peněz má snížit požadavky na finanční pozici producentů a zároveň má jejich půjčky zlevnit. V současné době se banka účastní financování filmu Milada, který mapuje život a osud Milady Horákové.

O filmový průmysl má zájem i UniCredit Bank

Další bankou, která o financování filmového průmyslu vážně uvažuje, je společnost UniCredit Bank. Její zástupce Petr Ploček říká: „Úvěrování kvalitních projektů s pobídkou Státního fondu kinematografie nás dlouhodobě zajímá.“ Dle jeho vyjádření se financování filmového průmyslu řídí velmi podobnými pravidly jako financování standardních firem. Díky pobídkám od fondu se ale zvyšuje částka, kterou jsou bankéři ochotni filmaře financovat, stejně jako možnost na úvěr vůbec dosáhnout.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí