České domácnosti bohatnou. Díky tomu se učí výhodněji investovat

Publikováno 07.11.2018 Aktualita | Banky

České domácnosti bohatnou. Díky tomu se učí výhodněji investovat

Úspory domácností v posledních měsících a letech rostou rychleji než jejich dluhy. V bankách máme uloženo téměř 2,5 bilionu korun. Přitom dluhy českých domácností dosahují necelých 1,6 bilionu korun. Nůžky mezi dluhy a úsporami se za poslední měsíce rozevírají, ve prospěch úspor. A když nahlédneme na strukturu českých úspor, můžeme pozorovat posun k penzijním fondům, ke smíšeným investičním fondům, fondům akciovým a dluhopisovým. Spořicí účty, termínované vklady a hlavně běžné účty však stále tvoří většinový podíl ve struktuře našich úspor.

Běžný nebo spořicí účet? Minimální úročení nemotivuje

Přestože Česká národní banka v posledním roce zdvihala základní úrokovou sazbu několikrát, banky tuto skutečnost promítly pouze do úroků z úvěrů. Do spořicích nebo běžných účtů v podstatě zatím nikoliv. A tak se není čemu divit, že velká část úspor domácností zůstává „trčet“ na běžných účtech. Peníze nikam neputují, a to ani na účty spořicí – tam totiž jejich zhodnocení také nestojí za řeč.

Úspory ponechané na běžných účtech u bank tvoří neuvěřitelných 38 % všech úspor českých domácností. V absolutním vyjádření jde o 1,3 bilionu korun. V porovnání s tímto číslem je 800 miliard korun uložených na běžných účtech v podstatě drobnost.

Čím to může být? Každá domácnost potřebuje mít k dispozici určitý objem peněz, které budou kdykoliv k použití, bez čekání na uplynutí doby spoření nebo výpovědní lhůty. A tak si necháváme peníze na účtech, ze kterých lze kdykoliv vybírat. Jenže úroky na spořicích účtech jsou směšné, tak spousta z nás nechává peníze na účtech běžných. Rozdíl v úročení je prostě zanedbatelný.

Investiční fondy jsou hned za spořicími účty

Téměř tolik peněz, co máme uloženo na spořicích účtech, máme investováno v investičních fondech. Zatímco spořicí účty tvoří 18 % českých úspor, fondy investiční obdařujeme našimi financemi v 15 procentech. Teprve za nimi jsou se 13 procenty penzijní fondy. A jenom deset procent dáváme na státem nejvíce podporované stavební spoření. Zbývá šest procent úspor, které dáváme do termínovaných vkladů.

Struktura investičních fondů se mění k lepšímu

Nutno tedy poznamenat, že k lepšímu se struktura mění z pohledu výsledného zhodnocení investice. Fondy peněžního trhu, které v minulosti dost vévodily našemu rozhodování, avšak nedokázaly ani překonat inflaci, jsou v současnosti na ústupu. Ano, jsou sice minimálně rizikové, ale také nic nepřinesou. Tedy alespoň nyní.

Naše pozornost se ubírá spíše ke smíšeným fondům, kde výnosy současnou rostoucí inflaci většinou porazí. Smíšené fondy tvoří 40 procent našich investic do investičních fondů. Dvacet procent činí naše investice do akciových fondů, dalších dvacet do fondů dluhopisových.

Investičním fondům jsme přišli na chuť, konečně jsme je totiž pochopili

Výše zmíněné rozložení ukazuje, české domácnosti už se o své úspory tolik neobávají. Jsme odváženější, chceme větší výnosy, a tak pro ně i více riskujeme. Jsme totiž ochotní akceptovat myšlenku, že někdy se holt nezadaří, a tak část peněz v krátkodobém horizontu můžeme ztratit – dokážeme se bez nich pak obejít.

Už jsme ale pochopili i fakt, že valná část investic do investičních fondů má v dlouhodobém horizontu celkem dobrou výnosnost. Takže už víme, že peníze investujeme na roky, nikoliv na měsíce. Umíme se bez nich dlouhodobě obejít. A pak si užijeme dlouhodobých výnosů, které bezpečně porážejí inflaci.

Nemovitostní fondy získávají na oblibě

V posledních letech nejvíce rostly investice domácností do fondů akciových a smíšených. Ze struktury investic posledních let však vyplývá, že na důležitosti získávají i fondy nemovitostní. Za posledních pět let stoupl objem investic do nemovitostních fondů v podstatě na čtyřnásobek.

České domácnosti se postupně učí, jak investovat. Přesto máme stále co dohánět. Přes polovinu úspor pořád necháváme ladem na běžných a spořicích účtech. A to je rozhodně více, než kolik potřebujeme mít k dispozici pro okamžité platby v případě potřeby uhradit cokoliv nečekaného.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí