České domácnosti: společné spoření, ale oddělené hospodaření | Hyperfinance.cz

České domácnosti: společné spoření, ale oddělené hospodaření

Lenka Rutteová   Publikováno 12.03.2020 Průzkum| Spoření

České domácnosti: společné spoření, ale oddělené hospodaření

ING Bank si opět nechala u agentury Ipsos zpracovat průzkum o tom, jak hospodaří partnerské dvojice žijící ve společné domácnosti. Průzkumu se zúčastnilo 550 respondentů a jeho výsledky vás možná trochu překvapí. Patříte k těm partnerským dvojicím, které spoří společně, nebo jste spíše na vlastním písečku, případně stále ještě nespoříte vůbec?

Společný provoz domácnosti

Cirka polovina partnerských dvojic, které nežijí v manželství, ale pouze v nezávazném vztahu, hospodaří tak, že se spolu podílejí na provozu domácnosti, ale nikoliv z jednoho společného účtu. Každý z nich si vede svůj účet, se kterým do vztahu přišel, většinou si zakládá i samostatný účet pro spoření nebo odkládá své peníze pouze na svůj běžný účet, vše zcela odděleně od druhého partnera.

Dalších zhruba 20 procent partnerských dvojic si vedle oddělených běžných účtů založilo společný účet pro společné spoření. A necelých 30 procent z dotazovaných respondentů má jenom společné účty, takže hospodaří i spoří společně.

Z celé skupiny respondentů bylo asi pět procent těch, kteří nespoří vůbec. To na první pohled nevypadá nejlépe, ale podle historického vývoje v těchto průzkumech (jsou realizovány již několikátý rok po sobě), se zvyšuje tendence partnerů spořit si, ať odděleně nebo společně, a to zejména v těch partnerských vztazích, kde oba partneři mají vlastní příjem.


Kdy začít hospodařit spolu, spolupodílet se na nákladech?

Pro asi polovinu dotazovaných je podle průzkumu pro ING Bank momentem, kdy se mají partneři začít podílet na nákladech na domácnost, sestěhování se do jedné domácnosti. Cirka čtvrtina dotázaných se vyjádřila, že spolu mohou partneři bez problémů žít a podílet se na provozu domácnosti, aniž by měli společné účty. Stačí se jen domluvit, co se bude z kterého účtu platit nebo kolik bude jeden z partnerů posílat na účet toho druhého coby podíl na nákladech na domácnost a na život.

 

Panika z možné krize zatím nedorazila

Jak hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler prezentoval mezi výsledky posledního průzkumu, české partnerské domácnosti zatím zůstávají optimistické, a to i přes fakt, že se všude kolem straší negativním budoucím vývojem české ekonomiky.

"Přestože se domácnosti více obávají budoucího vývoje ekonomiky a růstu nezaměstnanosti, o svou vlastní finanční situaci se pro letošní rok nebojí. Výsledkem je, že mají stále větší úmysl, si spořit, a vytvořit si tak rezervu pro nejisté časy. Záměr domácností šetřit byl loni nejvyšší za 20 let," uvedl Seidler.

 

Bonusy a přeplatky průběžně utrácíme

Otázkou na tělo bylo, co dělají české partnerské domácnosti s bonusy od zaměstnavatele, s odměnami nebo přeplatky na daních. Většina z nich je podle svých slov nechává na běžném účtu a postupně je utratí. Jen 18 procent dotázaných ukládá takto získané peníze na spořicí účty nebo do investic. Ostatní je nechají ležet bez zhodnocení.

 

Když Ti věřím, řeknu Ti, jak jsem na tom s penězi

Takto by se dala stručně charakterizovat důvěra mezi partnery. Psycholožka Martina Viewegová se k takovému výsledku výzkumu vyjádřila, že jde o stav, který je naprosto v pořádku: "Základní přehled o finančních výdajích partnerů dodává pocit vzájemné důvěry, která pramení z vědomí, že partner nakládá se svými osobními výdaji či půjčkami rozumně a neohrožuje společnou finanční, a tedy i partnerskou stabilitu," komentovala výsledky Viewegová.

Tip: Důvěru mezi partnery významně narušuje podezření, že jeden z parnterů skrývá nepřiznané dluhy. Abyste se takové situaci vyhnuli, lze si obstarat online výpis z registrů dlužníků. Projděte si podrobný fotonávod jak si obstarat online výpis z Bankovního a nebankovního registru, ale i z registru SOLUS.


Dvě třetiny partnerských dvojic má vysněné věci, na které spoří

Spořit naprázdno, to se mezi partnerskými dvojice nyní příliš nenosí. Téměř 70 procent dotázaných má totiž nějakou vysněnou věc, na kterou si spoří, ať odděleně nebo společně. Většina z těch, co si spoří, také věří, že si dokážou spořit, jakkoli dlouho bude potřeba, pokud jde například o exotickou dovolenou či o dárek k významnému výročí.

Když se ve výzkumu podívali jeho realizátoři na ochotu uskromnit se ve prospěch spoření nebo na snahu o navýšení výdělku, nebyly výsledky nijak extrémní. Pro splnění svých snů by byla asi polovina spořicích dotázaných ochotná významněji omezit své současné běžné výdaje. Naopak posílit své příjmy prací navíc, by byla ochotná jen asi třetina z dotazované skupiny lidí žijících v domácnostech coby partneři.

Zdroj: ING Bank

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více