Chcete si koupit kryptoměnu? Půjčku na ni asi nedostanete!

Publikováno 21.02.2018 Rada | Finanční mix

Chcete si koupit kryptoměnu? Půjčku na ni asi nedostanete!

Kryptoměny v poslední době udělaly několik kotrmelců a Bitcoin například během velmi krátké doby dokázal ztratit polovinu své hodnoty. A tak světové banky se rozhodly, že již nechtějí nést riziko nestability kryptoměn, když si jejich zákazníci vezmou půjčku právě na jejich nákup. Podobný krok se dá brzy čekat i od bank českých.

Začali s tím Halifax, MBNA a Bank of Scotland

Pozadu nezůstala ale například ani společnost Lloyds Banking Group. Ta také nepovolila svým zákazníkům vzít si půjčku za účelem nákupu Bitcoinu či jiné kryptoměny. Důvodem je, logicky, po posledních událostech, strach z nezaplacených dluhů. Nestabilita je totiž známou nevýhodou kryptoměn. Otázkou pak vždy je, do jaké míry je únosné nést riziko této nestability.

Ani v Americe už si na kryptoměny příliš nepůjčíte. Zde pak mezi banky bojující proti kryptoměnám patří třeba JP Morgan Chase & Co (JPM.N) a Citigroup (C.N), které již také podnikly určité kroky. Byly vyvolány strachem z toho, že klient si zapůjčí na koupi Bitcoinu či jiné kryptoměny, jenže následný a nečekaný a velký propad kurzu přinese nikoliv kýžený zisk, ale pouze velké dluhy. A splácení bude opravdu ohroženo.

Kritérium únosné nestability?

Hlavním kritériem pro rozhodování o ještě únosné nestabilitě je určitě interval mezi maximální a minimální hodnotou za určité období. Ten dokáže dokonale popsat míru nestability dané měny. A u Bitcoinu je nestabilita opravdu velká, protože se dokázal během krátké doby propadnout na méně než polovinu své hodnoty. Během jednoho dne dokáže změnit svou hodnotu i o 30 procent. Nahoru i dolů.

Regulace je i v jiných, ekonomicky významných zemích

v Číně, Jižní Koreji, Indii či Rusku, dále v Německu nebo ve Francii. Ve všech těchto zemích už byly učiněny nebo jsou zvažovány regulační kroky pro půjčky na nákup kryptoměn. Dokud nebudou kryptoměny celosvětově regulovány, budou jejich uživatelé v moci několika málo jedinců, které jejich hodnoty na trhu změní podle toho, jak si zrovna zamanou.

Ne že by to na finančních trzích bylo s reálnými měnami o moc jinak, ale přece jen jsou stále ještě o mnoho stabilnější a velké výkyvy v řádu více než 30 procent přicházejí opravdu jen výjimečně.  

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí