Chcete si vyzkoušet multibanking? Banka Creditas otevřela testovací verzi pro všechny

Publikováno 07.08.2018 Aktualita | Finanční mix

Chcete si vyzkoušet multibanking? Banka Creditas otevřela testovací verzi pro všechny

Už od poloviny ledna můžeme mít otevřené bankovnictví, ale české banky s ním zatím moc nespěchají. O co jde? O to, že banky mají nově za úkol zpřístupnit svá API rozhraní, aby díky tomu umožnily i dalším institucím (včetně komerčních) přístup do internetového bankovnictví. A aby klientům umožnily ovládat své účty u různých bank přihlášením pouze do jednoho online bankovnictví.

Osnova

Creditas je první vlaštovkou

Banka Creditas se vydala na neprobádanou cestu jako první, respektive je ze všech českých bank zatím nejdál. V dubnu jsme vás informovali, jak je na tom české otevřené bankovnictví po třech měsících od účinnosti nové směrnice. Už tehdy byla banka Creditas nejdál ze všech.

Ve středu 18. července spustila banka Creditas pilotní aplikaci Richee, samozřejmě nejprve do pilotního provozu.

Kdo se chce zúčastnit ověřování pilotní verze, může se do toho směle pustit. A vůbec nemusí mít u Creditas založený účet. V případě aplikace Richee jde totiž primárně o sdružování účtů bank a jejich následné ovládání skrze jedinou aplikaci s jedním jediným přístupem.

Richee obslouží více bank najednou s jedním přihlášením

A to má samozřejmě ušetřit spoustu času a zpříjemnit online bankovnictví všem, kdo využívají služeb více bank najednou. Aplikace Richee nevyžaduje účet u banky Creditas, vyžaduje ale chytrý telefon a založené online bankovnictví alespoň u dvou bank.

Co se telefonů týká, musejí v době mít nejméně Androida 5 nebo nejméně iOS 10.0. Vyšší verze samozřejmě budou fungovat, nižší nikoliv.

Pod aplikací Richee jsou nyní dostupné i účty vedené u Fio banky, Air Bank a Equa bank.

Jak se zapojit do testování multibankingové aplikace?

Je to snadné. Stačí navštívit tyto webové stránky a odeslat vyplněnou žádost. Banka následně vyhodnotí, zda vaši nabídku k testování přijme. A pokud ano, dostanete od banky pozvánku a přímý odkaz na stažení tzv. beta verze aplikace. Na schválení se může čekat i dva týdny, protože vše je teprve v plenkách.

Jak se budete přihlašovat k samotné aplikaci?

Jak to bude s přihlašováním? Po úvodních nofitikacích a autorizaci bude běžné přihlašování do aplikace probíhat buď klasickým heslem, nebo skrze otisk prstu. U telefonů vyšších řad pak i rozpoznáním obličeje.

Co budete testovat?

Jednoduše řečeno: otevřené bankovnictví. Ale co se pod tím pojmem skrývá? Zatím tu nejsou dostupné všechny možné funkce, které se v budoucnu od otevřeného bankovnictví očekávají. Do pilotního projektu poslala aplikace Richee prvních několik funkcí, na jejichž ověřování pak bude stavět funkce další.

Co aplikace nyní nabídne? Jsou to především přehledy zůstatku na všech vašich účtech, které si do aplikace Richee nahrajete. Zobrazí se jak celkový součet, tak jednotlivé účty zvlášť. Zobrazí se také přehled transakcí, které jste za zvolenou dobu provedli.

Samozřejmostí jsou statistiky týkající se příjmů a výdajů na všech vašich účtech zařazených do aplikace Richee. Budou tu jak časové přehledy, tak součty příjmů, plateb, dále i různé průměry za různá období.

Nechybí ani virtuální účet

Co jistě ocení většina uživatelů, bude možnost vytvořit si virtuální účet. Podle Banky Creditas půjde o zvláštní typ účtu vedeného u Banky CREDITAS, který bude mít speciální vlastnosti pro on-line prostředí. A pojede pod značkou Richee.

K účtu bude vydaná i platební karta vydávaná bankou Creditas, také však pod značkou Richee. Podrobnější informace o tomto účtu banka zatím nesdělila, musíme si ještě pár dní počkat.

Pilotní testování proběhne do konce srpna

Takto testovat aplikace Richee můžete až do konce srpna. Během celého léta bude na základě testování probíhat dolaďování. V srpnu ještě přijde na řadu propojení aplikace Richee s dalšími dvěma bankami, konkrétně Monetou Money Bank a Českou spořitelnou.

Ostatní banky zatím neplní povinnosti uložené novou směrnicí EU (tzv. PSD2 směrnicí) a ještě nezpřístupnily svá API rozhraní. Banka Creditas by sice mohla ostatní banky napojit přes screen scraping, ale ten je podle ní riskantní. Proto si raději počká na zpřístupnění přes zabezpečené API rozhraní. Už nyní vědí, že třeba ČSOB jej zpřístupní až koncem roku.

V říjnu přijde na řadu i běžný účet

Banka plánuje obohatit aplikaci Richee o další možnosti. Bude možné si přes ni založit spořicí účet, běžný účet a další produkty. Naběhne i automatická kategorizace plateb (doposud se musejí kategorie v Richee dělat ručně).

Nakonec přijde na řadu i to hlavní: možnost zadávání plateb ze všech účtů, které budou do platformy Richee zapojeny. A to jak běžným ručně zadaným bankovním příkazem, tak i pomocí QR kódu nebo různými šablonami.

Vzdálenější budoucnost

Ještě dále do budoucna plánuje banka zprovoznit několik dalších funkcí. Patří k nim například tvorba a sledování rozpočtů, dále společné rodinné finance, dokonce i finanční rádce. A samozřejmě i stále populárnější NFC platby z mobilu či tabletu.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí