Člověk v tísni doporučuje pečlivě srovnávat ceny půjček!

Lenka Rutteová     Publikováno 02.01.2019  Rada | Půjčky

Člověk v tísni doporučuje pečlivě srovnávat ceny půjček!

Organizace Člověk v tísni prováděla detailní průzkum na trhu půjček – jako to ostatně dělá už po mnoho let. Tentokráte si vzali na mušku nejtypičtější českou půjčku, a tou je padesát tisíc korun na jeden rok. Jak analýza nabídek na českém trhu s padesátitisícovými úvěry dopadla? Budete možná překvapení. Rozdíly v nejnižší a nejvyšší ceně za poskytnutých padesát tisíc korun jsou téměř 100 tisíc korun!

Někde za necelých 1900 Kč, jinde za téměř 95 200 Kč!

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Zatímco v nejlevnější bance (Air Bank) si podle zjištění Člověka v tísni vezmete padesát tisíc korun na jeden rok za cenu necelých 1900 Kč (tolik dělá přeplatek za půjčku), u jiného poskytovatele (OPR-Finance) můžete mít padesát tisíc na rok za cenu 95 159 Kč (a k tomu přidejte těch 50 000, co musíte ještě vrátit, tohle je pouze přeplatek!).

Ostatní poskytovatelé jsou se svými cenami někde mezi. Takže až se budete rozhodovat, kterou půjčku si nakonec vezmete právě vy, nezapomeňte na jejich důkladné porovnání. Opravdu se vyplatí. Aby srovnání půjček nebylo zdlouhavým procesem, který nikoho nebaví, jsou tu pro vás služby našeho srovnávače. Najdete tu ceny mnoha půjček na jednom místě, bez složitého hledání, a se zárukou ověření spolehlivosti poskytovatele.

Že jsou banky levnější než nebankovky? Nebuďte bláhoví!

Banky se v posledních letech snaží využít růstu příjmů českých domácností, ať už byl způsoben vyššími mzdami nebo lepšími výdělky z podnikání. Lidé už tolik „nehledí na korunu“, a tak si banky mohou dovolit nabízet úvěry s vyššími úroky nebo poplatky, než tomu bylo třeba ještě před dvěma lety.

Ale pozor, trend zdražování se nedotkl některých nebankovních poskytovatelů, kteří se zaměřují na získání vyššího podílu klientů na trhu. A proto u některých z nich najdete levnější půjčku než u banky, přitom však za stejných nebo dokonce méně přísných podmínek schvalovatelnosti.

Zonky, COFIDIS, ESSOX nebo Home Credit

Tyhle čtyři nebankovní společnosti vám podle analýzy provedené Člověkem v tísni půjčí padesát tisíc na jeden rok levněji než banky, konkrétně než Fio Banka, Moneta nebo UniCredit Bank. Na prvních deseti místech v řazení od nejlevějšího, jsou v osmi případech úvěry od bank, ve dvou případech však úvěry ode dvou z výše jmenovaných nebankovních společností (Zonky a COFIDIS).

Ale banka je v žebříčku cen za padesátitisícový úvěr na jeden rok ještě i na osmnáctém místě – tou je nejdražší UniCredit Bank. Zato nejlevnější nebankovní společnost (Zonky) je už na pátém místě v žebříčku. A druhá nejlevnější nebankovka (COFIDIS) je na místě sedmém.

Nejdražší úvěry dostanete, i když jste téměř bez peněz

Nejdražší úvěry poskytují ty nebankovní společnosti, které tolik nedbají na bonitu klienta, a tak si ziskovost svého podnikání zajišťují vyššími cenami. Když se jim vrátí jedna ze dvou půjček, mají vyděláno. K tomu připočtěme možnost prodat pohledávku za slušnou cenu, a mají vyděláno podruhé.

Proto vám takové společnosti půjčí, i když jste téměř bez peněz. Vědí totiž, že na vás vydělají i v momentě, kdy se vše požene do exekuce nebo k insolvenci. Stále budou v plusu. Vy nikoliv. Takže stále platí základní pravidla bezpečného úvěrování: půjčku si vždy řádně rozmyslete, jejich ceny a podmínky si srovnejte v online srovnávači, abyste nepřepláceli víc, než skutečně musíte.

A vždy si ponechte finanční rezervu, která musí zůstat na účtu či v peněžence i po splacení splátky a uhrazení všech ostatních pravidelných a povinných výdajů. Jet s půjčkou „na doraz“, se vám totiž brzy může stát osudným rozhodnutím.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více