ČNB zvýšila úrokové sazby a půjčky opět podražily

Publikováno 22.11.2017 Aktualita | Půjčky

ČNB zvýšila úrokové sazby a půjčky opět podražily

Počátkem listopadu se Česká národní banka rozhodla pro opětovné zvýšení základní sazeb, od kterých se odvíjí úročení komerčních úvěrů. Sazba stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Důvodem k tomuto zdražení je nejen rychle rostoucí česká ekonomika, ale i sílící koruna.

Česká národní banka vidí slibnou budoucnost

ČNB mimo jiné zveřejnila také novou prognózu, ve které upravila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 4,5 procenta z 3,6 procenta odhadovaných v srpnu. Zároveň také připojila odhad pro příští rok, který upravila z 3,2 procent na nových 3,2 procenta. Vývoj ekonomiky v roce 2019 nechala na 3,1 procentech.

Díky ČNB zdražily komerční úvěry

Analytik BH Securities Martin Vlček se k současné situaci vyjádřil následovně: "Spotřebitelé by zvedání sazeb měli pocítit na růstu sazeb u hypotečních úvěrů, a to jak nových, tak při refinancování. Konkurence bank může způsobit, že hypoteční sazby porostou o něco pomaleji než sazby ČNB. V případě spotřebitelských úvěrů očekáváme útlum ještě větší,"

Za zdražení může rychle rostoucí ekonomika, silná koruna i vysoké mzdy

Kromě faktorů zmíněných v prvním odstavci tohoto příspěvku mohou za zdražení úvěrů i rostoucí mzdy, inflace a rychlý růst cen nemovitostí. Ačkoli se komerční úvěry dočkaly předpokládaného zdražení, situace se vklady klientů u tuzemských bank bude ovlivněna jen minimálně.

Spotřebitelé ztrácejí zájem o hypotéky

Zvyšující se cena prodávaných nemovitostí, ale i dražší hypoteční úvěry a jejich mnohá omezení, nutí spoustu spotřebitelů k rekonstrukci stávajícího bydlení anebo hledání nových alternativ. Lidé tak v hojné míře žádají o pomoc stavební spořitelny anebo instituce poskytující klasické spotřebitelské úvěry. Ani v budoucnu by neměla být situace příliš optimistická. Hypoteční úvěry totiž čekají další omezující nařízení.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí