Co by přineslo zrušení hotovosti?

Publikováno 11.12.2017 Analýza | Finanční mix

Co by přineslo zrušení hotovosti?

Každý rok narůstá objem bezhotovostních plateb. Je možné, aby došlo k situaci, že budou zrušeny skutečné peníze a zůstane pouze bezhotovostní ekonomika? „Proč používat peníze, když lze platit kartou anebo přes internet?“ Tato otázka je stále častější. V současné době je v ČR více než 4,2 bilionu Kč. Z toho pouze 13% představují bankovky a mince. Je to asi 540 mld. Kč. Češi jsou však k rušení hotovosti poněkud skeptičtí. K našim bankovkám a mincím máme pevnější vztah. A jistě je to i tím, že jsou v podstatě uměleckými díly.

Co by motivovalo Čechy k přechodu na platby kartou a přes internet?

Největší motivací by byla samozřejmě ta finanční. Zprostředkovatelé platebního styku (např. MasterCard nebo Visa) vydělávají právě na platbách kartou. A tak by se k ní snažili Čechy přitáhnout pomocí výhodných akcí, cen, soutěží. Nebo třeba vrácením části zaplacené ceny. Takže kartou byste zaplatili méně než hotovostí.

Jsou silnější argumenty pro hotovost nebo pro její zrušení?

Argumenty jsou poměrně vyrovnané. Proti hotovosti mluví fakt, že na bankovkách a mincích se drží bakterie, že by snad přestali existovat kapsáři, kdybychom hotovost zrušili. A že by se ušetřilo na tisku bankovek a ražbě mincí, přestaly by se padělat peníze.

Naopak proti virtuálním penězům se staví ti, kdo se obávají kyberzločinů. A padělají se už i karty. Rizikem je i manipulace s úrokovou mírou do záporných čísel – ze strany centrální banky.

Záporné úrokové míry?

Záporné úroky jsou platba za „peníze“ uložené v bance. A když by nebyla hotovost, museli byste mít v bance všechny své volné peníze. Praktiku záporných úrokových měr zavedla mimo jiné Evropská centrální banka (ECB). A tak třeba německé banky mají raději hotovost v trezorech, než aby ECB platily záporné úroky.

Kdo by vydělal a kdo prodělal na zrušení peněz?

Vydělal by stát, který by mohl účinněji řídit ekonomiku. Otázkou je, nakolik racionální zásahy by ti, kdo o nich rozhodují, byli schopní dělat. Ekonomové se v případě rušení hotovosti obávají záporných úrokových sazeb, které by podkopaly celou ekonomiku. Všichni by totiž neustále prodělávali. Tedy, až na dlužníky – ti by vraceli menší částku, než kterou si půjčili.

Proč jsou diskuse o rušení hotovosti nutné?

Protože jde o svobodu. O svobodné rozhodnutí, zda zaplatíme kartou anebo penězi. A právě svoboda rozhodování je to, co bychom si měli zachovat. Nechť spolu hotovost i platební karty soutěží ve volné konkurenci.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí