Co u Čechů rozhoduje o tom, který z úvěru zvolí? RPSN to rozhodně není!

Publikováno 22.08.2017 Průzkum | Půjčky

Co u Čechů rozhoduje o tom, který z úvěru zvolí? RPSN to rozhodně není!

Obliba půjček u Čechů stále stoupá. Půjčujeme si na rekonstrukci, nové bydlení, koupi auta, ale třeba i na dovolenou nebo vánoční dárky. Co rozhoduje o tom, po kterém z produktů sáhneme? Ačkoli by to měla být hodnota RPSN, skutečnost je zcela odlišná.

1. Jde nám především o úrok

Češi si vybírají půjčku primárně na základě úrokové míry. Bohužel často totiž ani netuší, že úrok je jedním, nikoli jediným aspektem, který by měli při výběru vhodného úvěrového produktu zhodnotit. Mnohem lepší vypovídací schopnost má hodnota RPSN, do níž se započítávají nejen úroky, ale třeba i nejrůznější poplatky (za vyřízení a sjednání nebo třeba za vedení účtu).

2. Chceme půjčky rychle 

Jakmile společnosti žádost schválí a vy si zvolíte možnost peníze nechat zaslat:

  • na účet, peníze jsou odesílány prakticky okamžitě. Zde ale záleží na tom, u jaké banky máte veden svůj bankovní účet. Pokud se banka shoduje s bankou věřitele, peníze obdržíte během několika minut
  • doručit přímo kurýrem společnosti. V takovém případě bude lhůta jejich poskytnutí ještě delší
  • možnost vybrat si peníze v hotovosti na vybraných benzinových pumpách nebo v trafikách. Výsledná doba pro poskytnutí půjčky samozřejmě ale závisí také na tom, zda o půjčku požádáte ve všední den, ve svátek nebo o víkendu

3. Nechceme dokládat příjem a bojíme se registrů

Neméně oblíbené jsou v současné době i půjčky bez dokládání příjmu a registru. Tyto produkty mohou některé žadatele svádět k úvahám o tom, že k poskytnutí půjčky vlastně žádný příjem nepotřebují a že tyto společnosti do registrů nahlíží. To je ale mylná domněnka. Bez příjmu vám dnes již nikdo nepůjčí.

Půjčky bez jeho doložení fungují pouze tak, že žadatel nemusí dokládat příjem potvrzením od zaměstnavatele, ale společnost jej ověří skrze svoje interní registry. Půjčky bez registru nabízí fungují pouze tak, že negativní záznam společnosti  neberou jako překážku pro poskytnutí úvěru. Žadatel by však měl počítat s tím, že riziko, které tímto půjčováním společnosti podstupují, se bude promítat do výše úroků.

Ideální volba? Srovnávat, srovnávat a srovnávat!

/data/common/multimedia/images/porovnanieHF.png

Základem pozdějšího úspěchu je nepochybně důsledné srovnání jednotlivých půjčkových produktů. Ideální je využít praktických online srovnávačů a vybrané půjčky mezi sebou důkladně srovnat. Kromě výše úroku by vás měla zajímat hlavně hodnota RPSN, ale i reference a zkušenosti, kterých se můžete dopátrat třeba v internetových fórech a diskuzích.

Na základě jakých parametrů vybíráte půjčku vy? Dejte nám vědět do diskuze pod tímto článkem nebo na náš facebook.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí