Další malé firmy mohou dosáhnout na státem zvýhodněné investiční úvěry

Publikováno 30.01.2018 Aktualita | Půjčky

Další malé firmy mohou dosáhnout na státem zvýhodněné investiční úvěry

Jde o úvěry z programu Expanze, který Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) nyní zpřístupňuje dalším podnikatelům (v dalších oblastech podnikání). Díky tomu Firmy mohou snadněji získat úvěr na svůj růst. K výhodným úvěrům nově dostanou například přepravní firmy, ale také poskytovatelé dalších druhů služeb.

Program expanze funguje od loňska

A od loňska také malým a středním podnikatelům usnadňuje přístup k bankovním úvěrům. ČMZRB po sedmi měsících fungování programu obdržela žádosti o úvěry za přibližně 700 milionů korun. To však znamená investiční projekty, jejichž celkové náklady jsou více než 1,5 miliardy korun.

Doposud byl program Expanze otevřen pro podnikatele z oblasti zpracovatelského průmyslu, stavebnictví, maloobchodu a velkoobchodu nebo IT. Od poloviny ledna 2018 však již mohou bezúročný investiční úvěr získat i podnikatelé z cestovního ruchu, dopravy, vzdělávání, kultury, zdravotnictví a sociální péče a dalších služeb.

Rozšíření programu posvětilo Ministerstvo průmyslu a obchodu

Na rozšíření programu Expanze se totiž dohodly Českomoravská záruční a rozvojová banka spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Rozhodnutí přišlo na základě velkého zájmu i ze strany podnikatelů působících v jiných oborech než těch, které od počátku měly k programu přístup.

Zájem byly nejen ze strany podnikatelů v jiných oborech, ale také ze strany podnikatelů, kteří chtěli úvěrem financovat projekty menšího rozsahu.

Úvěr je podmíněn komerční půjčkou

Program Expanze podle slov ČMZRB nabízí malým a středním podnikatelům působícím mimo hlavní město Prahu bezúročné investiční úvěry až do výše 45 % oprávněných výdajů. Splatnost je přitom až sedm let, s možností odkladu splátek jistiny až na 3,5 roku.

Nově byla snížena minimální výše úvěru, konkrétně ze dvou milionů na jeden milion korun. Maximum je 45 milionů korun na jeden úvěr jednoho podnikatele. Je tu však ještě jedna komerční podmínka:

Podnikatel se musí na financování svého projektu spolupodílet alespoň z jedné pětiny jiným úvěrem. A ten musí být od některé z komerčních bank nebo leasingových společností. Navíc si musí vybrat mezi těmi, které jsou smluvním partnerem ČMZRB v programu Expanze.

Nespornou výhodou programu, respektive úvěru z tohoto programu, patří, vedle jeho bezúročnosti a odkladu splátek jistiny, i bezplatné posouzení žádosti a také možnost předčasného splacení úvěru bez jakékoliv sankce.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí