Digitální byznys u Expobank – bitcoiny i startupy na jednom místě

Publikováno 21.11.2018 Novinka | Finanční mix

Digitální byznys u Expobank – bitcoiny i startupy na jednom místě

Expobank je jednou z mála bank, kterou teď nezajímá multibanking (obsloužení více účtů u více bank z jednoho internetového bankovnictví). Ale soustředí se multi-pojetí zcela jiné služby. Na možnost investovat do různých digitálních i reálných odvětví z jednoho místa, ovšem skrze různé partnery. Za poplatek stovku měsíčně dostanete neservírováno to, co Expobank považuje za nejlepší nabídku v dané oblasti. Na první pohled perfektní počin. A co pohled druhý?

Začátek koncem října

Expobank spustila svou zcela novou službu téměř na konci letošního října. Jde o digitální platformu, v rámci které bude banka poskytovat nejen svoje služby, ale i investiční nabídky, pojištění a podobné finanční služby vybraných partnerů.

V podstatě jde o to, že přihlášením se do jedné platformy Expobank se dostanete do nabídky nákupů i u jiných finančních společností, aniž byste museli přecházet na jejich stránky. Expobank se tímto krokem chce na bankovním trhu profilovat jako „bank as a platform“. To znamená, že banka je v tomto pojetí vstupní platformou nejen pro bankovní služby, ale i pro mnoho externích služeb dodávaných smluvními partnery banky.

Banka je pojištěná, ostatní služby nikoliv

Hned na začátku je důležité zmínit, že tady může zapůsobit silný psychologický efekt (se kterým banka asi počítá). Všichni totiž tak nějak víme, že vklady u banky jsou pojištěny na 100 tisíc euro. Proto bankovní prostředí, rovná se jistota.

Ale co se ostatních služeb poskytovaných přímo na nové digitální platformě Expobank týká, není pojištěno nic. Hlavně teď mluvím o investicích typu Bitcoin nebo o investicích do startupů. Pokud se nezadaří a investujete do nevýhodného projektu, neuvidíte třeba ani korunu ze svého vkladu. Proto vždy uvažujte střízlivě a investujte jen to, co vám nebude v případě ztráty chybět.

Na tohle je nutné myslet při každém přihlášení se do platformy a rozhodování se o tom, kterou nabídku zvolíte. Teď už se ale pojďme na platformu podívat blíže a nastínit si, co je potřeba udělat, abychom její služby mohli využít.

Za vším je NEO účet

Jakmile se rozhodnete, že byste chtěli novou platformu využívat, musíte si zřídit NEO účet. Proces je online a je to na chviličku. V podstatě podobně jako zakládání nového účtu u internetové banky. Jakmile si účet zřídíte a bude bankou aktivován, získáte přístup nejen ke službám banky, ale i k partnerům banky a jejich nabídce.

Ale pozor, nabídka dané finanční kategorie nebude kompletní. Expobank ji totiž filtruje a nabízí v každé kategorii jen jednu. Vždy tu, která je podle banky nejlepší. Na začátek rozjela banka projekt se čtyřmi partnery ve čtyřech kategoriích. A opravdu se tímto krokem Expobank liší od ostatních bank, protože ony k podobným fintech záležitostem přistupují, zatím, s rezervou.

Počáteční čtyři kategorie služeb

Expobank spustila svou platformu s NEO účtem a se čtyřmi službami. Těmi je:

  • pojištění od Allianz
  • prodej drahých kovů od České mincovny
  • investice do startupů od Fundlift
  • prodej bitcoinů od WBTCB

Během času se bude platforma, služby i počet partnerů navyšovat. Vždy ale přibyde jiná, nová oblast. Tedy například do pojištění už jiná pojišťovna nepřibyde. Expobank totiž vyhodnotila Allianz jako nejlepší pojišťovnu na trhu s nejlepší nabídkou. A jinou pojišťovnu nabízet nechce. V ostatních kategoriích je situace stejná.

Nabídka služeb v jednotlivých kategoriích je zatím také omezena, v oblasti pojištění od Allianz lze sjednat jen pojištění cestovní. Nabídka se bude časem rozšiřovat. Ale například Fundlift už nabízí širší služby, díky nimž můžete investovat do startupů, kupovat cenné papíry coby dluhopisy, investiční certifikáty nebo přímo podíly ve vybrané firmě.

Čím je služba pro klienta výhodná?

Nabízí se samozřejmě otázka, čím chce banka své potenciální klienty zaujmout. Zatím není nabídka služeb příliš široká, takže zatím přidanou hodnotu digitální platformy moc vidět nelze. Do budoucna se bance snad povede uzavřít smlouvy s dalšími partnery v dalších finančních kategoriích, takže platforma poslouží jako jednoduchý vstup do opravdu široké nabídky služeb z jednoho místa a jednoho přihlášení se do účtu.

Další myšlenkou nabídky je také jakési předžvýkání celkové nabídky trhu v daných kategoriích. Banka zhodnotí, kdo je na trhu nejlepší. A jeho služby nabízí. Otázkou je, nakolik flexibilní tahle nabídka bude, protože role na finančních trzích se mění poměrně rychle.

Kdykoliv může přijít nový poskytovatel služby v dané kategorii, který svou nabídkou strčí toho původně vyhodnoceného nejlepšího do kapsy. Proto je tu otázka, jestli partneři v jednotlivých kategoriích mají motivaci, aby své služby stále udržovali na špičkové úrovni, anebo zda si mohou dovolit usnout na vavřínech.

Co za to?

Je jasné, že provoz platformy bude Expobank něco stát. A tak si nechá zaplatit i od nás, potenciálních nových klientů. Celých 100 Kč měsíčně, což rozhodně není málo za sjednocení několika služeb pod jednu platformu. Ocenit možná můžeme ono předžvýkání nabídek na celém trhu a výběr nejlepších. K tomu však máme i mnoho online žebříčků, kde se pravidelně vyhodnocuje tržní situace.

Špatnou zprávou je skutečnost, že služby koupené přes platformu Expobank nebudou o nic levnější, než kdybychom si je koupili přímo od daného partnera, na jeho webovkách. Žádné hromadné slevy, žádné zajímavé nabídky. Ale třeba k tomu banka časem dospěje. Nechme se překvapit.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí