Dilema dobrého hospodáře: Účelový úvěr anebo půjčka na cokoliv?

Publikováno 28.05.2019 Tip | Finanční mix

Dilema dobrého hospodáře: Účelový úvěr anebo půjčka na cokoliv?

Na nové auto, rekonstrukci bydlení anebo třeba novou lednici za tu, která vám doma právě dosloužila. Půjčit si čas od času potřebuje i dobrý hospodář. Na rozdíl od špatného si ale dá práci a hledá pro sebe tu nejvýhodnější nabídku. Například zvažuje, jestli se mu v konkrétní situaci více vyplatí vzít si účelovou půjčku anebo sáhne po úvěru na cokoliv.

Půjčka s podmínkou. I tak by se dala nazvat účelová půjčka. Banky u tohoto typů úvěru totiž požadují doložení použití financí na konkrétní smluvenou věc. „Lidé si takové půjčky nejčastěji sjednávají na nákup spotřebních věcí, například na výše zmíněné auto. Na financování nemovitostí pak některé banky poskytují úvěry za nižší úrokovou sazbu a s delší dobou splatnosti, protože se zpravidla jedná o vyšší částku,“ říká Anna Bláhová ze zákaznické péče na Zonky.

Půjčené peníze pak ale nemíří na účet klienta. U většiny účelových úvěrů totiž věřitelé vyplácí úvěr bezhotovostně přímo na účet prodejce konkrétního zboží, služeb nebo nemovitostí poté, co klient předloží fakturu.

Peníze vázané na konkrétní útratu vám nepomohou v případě, kdy potřebujete urgentně vyřešit například nečekanou komplikaci. Třeba případ, kdy vám znenadání doslouží pračka. Vy sice máte díky účelovému úvěru nové auto, ale na pračku musíte našetřit anebo si sjednat úvěr nový. Celkově se vám takové zadlužení ještě víc prodraží.   

S úvěrem na cokoliv byste podobnou situaci vyřešili snáz. Buď byste oželeli auto a koupili pračku. Anebo ještě lépe: půjčili si o trošku víc peněž než na auto potřebujete a zbytek si nechali jako rezervu. A za ni pak pokryli nečekané výdaje.

Neúčelové úvěry se totiž vyznačují tím, že klient je může použít k libovolnému účelu. Nemusíte bance nebo úvěrové společnosti nijak dokládat použití půjčených peněz. Klient je po sjednání úvěru dostane přímo na svůj účet a za co finance utratí, už je jen na něm.

Výhoda za úroky

Podmíněný úvěr má sice omezení ve svém účelu, na druhou stranu ho řada věřitelů zvýhodňuje po úrokové stránce. Zpravidla se jedná o snížení běžné sazby o jednotky procent. Řada věřitelů také zdarma umožňuje splatit dluh předčasně nebo výši splátek změnit.

Neúčelové spotřebitelské úvěry neboli půjčky na cokoliv bývají o něco dražší. Aktuálně se výše úrokové sazby nejčastěji pohybuje mezi 5 a 6 % p. a. Některé společnosti nabízí úvěry i s nižšími úroky, ovšem háček může být ve výši RPSN. Zjednodušeně řečeno, čím vyšší je u tohoto údaje procento, tím více nakonec půjčenou sumu přeplatíte.

Pozor si dejte také na takzvané úvěrové predátory. Všechna “procenta” se v takových nabídkách mohou zdát až pohádkově výhodná, dokonce nebudete potřebovat ani žádné zajištění. Obchodní podmínky ale mohou skrývat řadu nástrah. Například ve formě nejrůznějších pokut a sankcí, případně klauzuli o tom, že po určité době se úrok automaticky navýší.

Věnujte proto zvýšenou pozornost všem poznámkám v textu smlouvy, kterou se chystáte podepsat. Pomoct může také oficiální seznam certifikovaných poskytovatelů nebankovních úvěrů na internetových stránkách ČNB.     

Přehledně v online srovnávači

Pozornost klientů samozřejmě pokouší legální cestou i férové úvěrové společnosti. Uspět v konkurenci už není tak snadné, protože na českém trhu jich už funguje celá řada.

Abyste nemuseli přebírat zrno od plev jako Popelka, je dobré tuto mravenčí práci svěřit online srovnávačům. Do kalkulačky jednoduše zapíšete sumu, kterou si chcete půjčit a jak dlouho ji máte v plánu splácet. Program pak přehledně seřadí dostupné nabídky.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí