Do Česka míří další čínská banka! Co nám může nabídnout?

Publikováno 18.11.2016 Aktualita | Banky

Do Česka míří další čínská banka! Co nám může nabídnout?

Nedávno jsme vám přinesli informaci o krachu ruské ERB Bank, která přesně 24. října 2016 ukončila svou činnost. Banka nyní pouze provádí ty úkony, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků. Každý konec ale představuje nový začátek, proto do Česka míří nová polostátní čínská banka, jejíž jméno je Bank of Communications (BoCom). Co nám nabídne?

Čínský gigant se u nás neztratí

Bank of Communications je šestou největší čínskou bankou a díky výší svých aktiv patří mezi třicet největších bank na světě. V České republice má tedy velký potenciál. Banka plánuje nově expandovat do Prahy a Varšavy. Ve své zprávě zmínila, že: „Spustila zahraniční rozvojovou strategii, v jejímž rámci vnímá asijsko-pacifický region jako svojí základnu a Evropu s Amerikou jako dvě křídla pro rozšiřování globálních projektů“.

Téměř stoletá historie a 230 poboček po celém světě

Bank of Communications, jejímž sídlem je Šanghaj, vznikla v roce 1908 a do dnešního dne otevřela 230 poboček a dalších víc než tři tisíce prodejních kanceláří po celé zemi. Řady jejích zaměstnanců čítají asi 100 000 lidí! Aktiva banky se dotýkají hranice 1,2 bilionu dolarů (přibližně 30 bilionů korun). Mezi její největší akcionáře patří čínské ministerstvo financí, dceřiná firma hongkongské burzy HKSCC Nominees a mezinárodní banka HSBC.

Česko je pro čínské banky ráj?

BoCom ovšem není první čínskou bankou, která expandovala na náš trh. Již v minulosti zde své pobočky otevřela čínská Bank of China, která je čtvrtou největší bankou v Číně. Absolutní jednička (co se výše aktiv týče) Industrial and Commercial Bank of China zde plánuje expandovat v brzké době. Bude to pro české klienty výhoda? Uvidíme. Zatím se můžeme pouze dohadovat.

Kdy u nás začne působit?

Přesné datum otevření pobočky v Praze prozatím neznáme. Česká národní banka, která schvaluje plány na otevření nových zahraničních bank, své kroky tradičně nekomentuje a případné klienty nechává v napětí.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.