Dost se od sebe lišíme – někteří si půjčují stále, jiní vůbec. Proč?

Publikováno 07.02.2018 Průzkum | Půjčky

Dost se od sebe lišíme – někteří si půjčují stále, jiní vůbec. Proč?

Z cizího se utrácí lépe. Alespoň takto o penězích smýšlí velká skupina Čechů, kteří jsou takzvanými chronickými dlužníky. A pak je další velká skupina Čechů, která nechce o půjčkách ani slyšet. Čím se vyznačují různé typy dlužníků, jaké jsou jejich důvody dlužit nebo naopak jaké důvody vedou lidi k postoji „nikdy nedlužit“? Te se pokoušela zjistit společnost EOS KSI na základě rozsáhlého průzkumu.

Pravidelné splátky jsou někdy problém

Celá třetina Čechů má podle tohoto průzkumu neuhrazené závazky od 10 to 40 tisíc korun. A není výjimkou, že dluží hned na několika místech najednou.

Někdo má půjčování peněz jako drogu. Jiní se zadlužují bez rozmyšlení, ale závislí na tom ještě nejsou. Většinou si lidé půjčují jen na to nevyhnutelné, a často jde o nemovitost. A jsou i lidé, kteří by si nepůjčili snad nikdy. Čím se od sebe tito lidé liší? Společnost EOS KSI je roztřídila do pěti skupin, podle přístupů k půjčkám.

Dluhový závislák

Jde o lidi, kteří rádi nakupují a rádi dávají na odiv své nové věci. Díky tomu mají dluhů nepřeberné množství, ale nedokáží další půjčce a následnému nákupu odolat. Nákupy je totiž činí krátkodobě šťastnými.

Hypoteční dlužník

Jinak to nešlo. A je to pochopitelné. Mít hned v mládí dost peněz na pořízení bydlení, to se každému z nás rozhodně nepoštěstí. Do této kategorie patří i další zodpovědní dlužníci, kteří sice nemají hypotéku, ale drží obvykle dluhy na minimu. Vědí, že půjčky jsou někdy potřeba. Ale nechápou, jak někteří lidé bezhlavě utrácejí.

Lehkomyslný dlužník

Nezaplacené účty se neřeší, dokud nepřijde obsílka. No a pak je potřeba si honem, honem půjčit, aby nebyl průšvih. Rád nakupuje technologické vychytávky i zboží, které se mu líbí – ovšem, pokud je ve slevě. To se totiž přece vyplatí i s půjčkou, no ne? Dluhy bere jako velkou životní pomoc. Nemusí totiž nad ničím přemýšlet a pamatovat na placení účtů.

Příležitostný dlužník

Někdy se to musí zaplatit najednou. Třeba nová lednice. Příležitostní dlužníci si prostě občas půjčí, ale berou to jako zodpovědnost, případně jako zkoušku dospělosti. Půjčce předchází pečlivá rozvaha – kolik budou splácet, na jak dlouho, v čem se musí omezit.

Dluhový odpůrce

Pro tento typ člověka je dluh něco ponižujícího, emočně velmi zatěžujícího. Spotřebitelskou půjčku nechtějí ani náhodou, vzali by maximálně hypotéku či stavební spoření, kterým se prostě mnohdy vyhnout nejde.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí