Dotace pro domácnosti mohou být v roce 2018 štědřejší

Publikováno 16.01.2018 Aktualita | Finanční mix

Dotace pro domácnosti mohou být v roce 2018 štědřejší

V letošním roce se směle můžete pustit do zateplování domu nebo rekonstrukce topné soustavy. Stát vám na to totiž s nejvyšší pravděpodobností dokáže přidat. Na co konkrétně jsou anebo budou vyhlášeny dotační programy?

Dotační program na zateplování a výstavbu úsporných domů

Původně Zelené úsporám, nyní Nová zelená úsporámv kontinuální výzvě. Běží u nás už od roku 2009, první miliardu rozdělila v roce 2010. O příspěvky lze žádat průběžně, nejpozději do 31. prosince roku 2021. Anebo do vyčerpání finančních prostředků.

Odkud se peníze berou? Jde o prodeje emisních povolenek. A jedna domácnost může obdržet až 5 milionů korun.

Oblasti dotované z tzv. Nové zelené úsporám

Jde o tři oblasti, kterými jsou:

  • Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, tedy zateplení obálky budovy (výměna oken a dveří, zateplení obvodových zdí, stěn nebo stropů a podlah).
  • Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, tedy výstavba nových rodinných budov ve stylu pasivního domu.
  • Efektivní využití zdrojů energie, tedy nainstalaci solárně-termických nebo fotovoltaických panelů, na nucené větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu (rekuperace) nebo na výměnu neekologického zdroje tepla (například kotel na uhlí) za ekologický zdroj (například kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo).

Pravidla dotací

O dotace mohou žádat fyzické i právnické osoby, musejí být vlastníky nebo stavebníky rodinných domů. Celková dotace na jednu žádost je omezena jednak procentuálně, konkrétně na maximálně 50 % řádně doložených nákladů. Omezení je i ale v konkrétní částce, jedná se o 5 milionů korun na jednu domácnost.

Dotace je vyplácena vždy až po řádném dokončení realizace podporovaných opatření.

Dotace kotlíková

září 2017 byla spuštěna druhá vlna kotlíkového dotačního programu, která potrvá do roku 2019. Cílem je výměna okolo 100 tisíc starých kotlů v českých domácnostech. Dotaci ve výši až 127 500 korun mohou lidé získat na výměnu současných kotlů na pevná paliva za nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo za tzv. automatický kombinovaný kotel.

Dotace na domácí čističky vody

V roce 2017 poprvé mohly domácnosti žádat o příspěvek na čištění odpadních vod pomocí domovních čistíren. Výše příspěvku je odstupňována podle kapacity jedné čistírny od 100 do 240 tisíc korun.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí