Dotace v zemědělství a vodní dopravě, bezúročné úvěry, poštovní fondy

Publikováno 02.02.2018 Aktualita | Finanční mix

Dotace v zemědělství a vodní dopravě, bezúročné úvěry, poštovní fondy

V průběhu tohoto týdne jsme vás informovali mimo jiné o tom, že nový ministr zemědělství, pokud na svém postu zůstane, si chce posvítit na obchodní řetězce s potravinami. České přístavy se konečně dostanou k významnějším evropským dotacím. Podnikatelé se mohou dostat k bezúročným investičním úvěrům. No a Česká pošta začala nabízet investování do tzv. poštovních fondů.

Obchodní řetězce, evropské dotace zemědělcům a krátkodobé pronajímání půdy

Takto vnímá nový ministr zemědělství Jiří Milek hlavní problémy, které je potřeba v kompetenci jeho ministerstva řešit. Chce se podívat se zejména na dotace pro západoevropské farmáře a také na dobu, po kterou se pronajímá půda.

Za stejně velký problém označil obchodní řetězce s potravinami. Ty vyvádějí z Česka peníze. A ještě k tomu cíleně podporují své výrobky. Mnohdy je prodávají pod cenou nákladů. Pro řešení zmíněných situací již má i naplánované postupy.

České přístavy čekají opravy a rozvoj

A to díky půl miliardě korun, které budou moci čerpat z evropských fondů. Investice by měly jít zejména na přístavní hráze, vlečky sloužící pro překládku zboží na železniční vagony nebo příjezdové cesty.

Vedoucí manažerka Česko-saských přístavů uvedla, že v lovosickém přístavu plánují z dotačních peněz rozšířit kolejiště a zvětšit kapacitu železniční vlečky. Dotace, které budou do dvou milionů eur, tedy okolo 51 milionů korun, budou moci být využity až na 80 procent celkových nákladů projektu.

Další malé firmy mohou dosáhnout na zvýhodněné investiční úvěry

Jde o úvěry z programu Expanze, který Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) zpřístupňuje dalším podnikatelům. Doposud byl program otevřen pro podnikatele z oblasti zpracovatelského průmyslu, stavebnictví, maloobchodu a velkoobchodu nebo IT.

Od poloviny ledna však mohou bezúročný investiční úvěr získat i podnikatelé z cestovního ruchu, dopravy, vzdělávání, kultury, zdravotnictví a sociální péče a dalších služeb. Program Expanze nabízí malým a středním podnikatelům působícím mimo hlavní město Prahu bezúročné investiční úvěry až do výše 45 % oprávněných výdajů. Splatnost je přitom až sedm let.

Podnikatel se musí na financování svého projektu spolupodílet alespoň z jedné pětiny jiným úvěrem. A ten musí být od některé z komerčních bank nebo leasingových společností.

Poštovní fondy jsou novinkou od Poštovní spořitelny

Poštovní spořitelna se rozhodla, ukázat lidem, že pro investování nemusejí mít speciální znalosti. Stačí vložit peníze do Poštovních fondů. V nabídce jsou dva Poštovní fondy.

Oba fondy byly pro klienty vybrány z mateřské skupiny ČSOB. Oba fondy tedy i patří do portfolia ČSOB ČSOB Expertiza vyvážená a ČSOB Bohatství. A správce fondu si podle smlouvy o investování vezme 2 – 3 procenta z částky, kterou má klient na účtu.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí