Dvacetimiliardové krizovné – tolik nyní musejí banky dát stranou

Publikováno 04.01.2018 Aktualita | Banky

Dvacetimiliardové krizovné – tolik nyní musejí banky dát stranou

Česká národní banka má pocit, že je potřeba se připravit na případnou krizi ještě více než jen omezením v oblasti hypoték. Přitvrdila totiž vůči domácím bankám ještě víc. Budou totiž muset během příštího roku dát stranou téměř dvacet miliard korun. Tím pádem je nebudou moci rozpůjčovat ani lidem, ani firmám. Opatření ČNB zavedla 17. prosince a jde o novou sazbu rezerv pro případ recese, s platností od ledna 2019.

Proč budou muset banky od ledna 2019 odkládat více peněz stranou?

Podle ČNB je důvod nasnadě. Současný ekonomický růst je příliš překotný a ekonomika se brzy může přehřát. Všichni víme, že čím vyšší je stupeň přehřátí ekonomiky, tím rychlejší a hlubší pád ji pak může čekat. Proto ČNB postupně zavádí preventivní opatření proti přílišnému přehřátí.

Jedním z nich je i navýšení procentní sazby rezerv, které musejí banky dávat z každého úvěru stranou. Doposud platila sazba 0,5 % z každého úvěru. Od ledna 2019 (tedy za rok) to již bude 1,25 %. Sazba nese výstižný název: proticyklická kapitálová rezerva.

Peníze stranou budou muset dávat jak banky, tak kampeličky.

Na vině je i rychlý růst bankovních úvěrů domácnostem na spotřebu a bydlení.

Dalším důvodem k zavedení tohoto opatření je rychlý růst objemu půjček domácnostem, které je využívají jak na spotřebu, tak i na bydlení. První opatření u hypoték, které ČNB zaváděla během roku 2017, tedy zákaz půjčování v rámci více peněz, než je 90 % hodnoty nemovitosti a také omezení množství hypoték ve výši 80 – 90 % hodnoty nemovitosti evidentně nestačilo.

Výsledkem tohoto opatření bude fakt, že banky přijdou o část byznysu. Odhad ekonomů je, že půjde celkem o 20 miliard korun, které banky již nebudou moci rozpůjčovat. Logickým následkem pak bude omezení nebo zdražení úvěrů v rizikovějších segmentech. A to je právě cíl, kterého chce ČNB tímto krokem dosáhnout.

Kde se vyšší sazba povinných rezerv projeví nejvíce?

Nejvíce se, podle odhadů ekonomů, projeví vyšší povinná kapitálová rezerva na hypotékách. Předchozí intervenční režim v podobě stlačení úrokových sazeb totiž zásadně přispěl k současnému realitnímu boomu v Česku, který by se mohl vymknout kontrole.

I tak zůstává ale kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem, dokonce i v případě vysoce nepříznivého scénáře, kdy se simuluje situace enormního poklesu ekonomiky u nás i v zahraničí. České banky mají totiž vysoký celkový kapitálový poměr a současně i vysokou ziskovost.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí