Finance jsou v ČR téměř nejziskovějším oborem podnikání

Publikováno 14.05.2018 Analýza | Finanční mix

Finance jsou v ČR téměř nejziskovějším oborem podnikání

Poradenská společnost Bisnode, která disponuje nejrozsáhlejší databází finančních výkazů v České republice a na Slovensku nedávno zveřejnila výsledky své studie z oblasti ziskovosti jednotlivých oborů podnikání. A je očekávaným výsledkem, že nejvíce nese podnikání ve finančním oboru.

Co v Bisnode sledovali?

Zaměřili se prostě na zisk na jednoho zaměstnance. A zjistili, že v České republice je finanční zprostředkování nejziskovějším oborem činnosti. Finanční zprostředkování totiž firmě vygeneruje zisk ve výši 410.000 korun na jednoho zaměstnance.

Přes pomyslnou stotisícovou hranici zisku na jednoho zaměstnance se dostaly i další obory podnikání. Z výsledků si pak můžeme vyčíst, kde jsou nejvyšší marže, tedy jsou ceny nastaveny nejméně výhodně z pohledu zákazníka.

Které podnikání vynese přes sto tisíc na jednoho zaměstnance?

Nad oněch sto tisíc zisku na jednoho zaměstnance se tedy s přehledem dostalo finanční zprostředkování. Dále také společnosti, které podnikají v oblasti výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, ostatních finančních činností a výroby chemických látek. Takový je tedy přehled nejvýnosnějších oborů, tedy oborů, ve kterých jsou ceny v poměru k nákladům nastaveny nejvýše.

Jaká byla metodika této studie?

Společnost Bisnode sledovala ve své analýze takzvaný medián zisku společností. A zisk vztáhla právě na jednoho zaměstnance. Společnosti byly samozřejmě rozčleněny podle oboru podnikání. Hodnoceno bylo celkem 61 oborů činností, ve kterých v České republice podniká alespoň 100 firem. A u kterých jsou k dispozici finanční výkazy za rok 2016.

Kdyby byl vzorek rozšířen…

Pokud by společnost Bisnode zrušila podmínku, že sleduje jen obory podnikání, ve kterých v České republice působí alespoň 100 firem a jsou od nich k dispozici výkazy, dostaly by se na přední příčky ziskovosti i další obory podnikání.

Celkovým vítězem by se v tomto případě stala výroba tabákových výrobků, kdy medián zisku na jednoho zaměstnance dělá až neuvěřitelných 1,4 milionu korun. Opakujeme, že jde o zisk na jednoho zaměstnance.

Hned za výrobou tabáku by následovalo pojištění, zajištění a penzijní financování, které dokázalo v roce 2016 vygenerovat mediánový zisk 510 tisíc na jednoho zaměstnance. Na třetím místě by byla těžba ropy a zemního plynu, kde v roce 2016 byl zisk na jednoho zaměstnance 438 tisíc korun. A teprve na čtvrtém místě by se ocitlo již zmíněné finanční zprostředkování.

Jak to tedy v České republice vypadá se zisky firem?

Zástupkyně Bisnode Petra Štěpánová k tomuto žebříčku dodala zjištění, že: „Mezi nejziskovějšími společnostmi v ČR podle mediánu zisku na zaměstnance jsou nejčastěji firmy, které podnikají v oborech s velkými bariérami vstupu do podnikání, jako například výroba elektřiny, chemických látek, telekomunikace nebo zdravotní péče a společnosti z finančního zprostředkování a ostatních finančních činností, které mají ve srovnání s jiným druhem podnikání nízké provozní náklady.“

Kdo jsou Bisnode?

Bisnode se považuje za firmu, která je průkopníkem v takzvaných smart datech, ale i v analýzách ekonomických informací. Mají povolení čerpat údaje z celkem 2 000 oficiálních zdrojů. Tato ani další analýzy tedy „nestojí na vodě“, ale na pevném základu z reálných dat.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí