Finanční rezerva do 10.000 korun, to je realita pro více než třetinu Čechů

Publikováno 06.06.2018 Rada | Spoření

Finanční rezerva do 10.000 korun, to je realita pro více než třetinu Čechů

Je to zarážející, že i při stoupajících mzdách a při všudypřítomných doporučeních k tomu, abychom si dělali finanční rezervy, je stále více než třetina Čechů v podstatě bez finančních rezerv. Ale je to tak. Nedávno výsledky průzkumu zadaného Raiffeisen stavební spořitelnou zase přesvědčily o tom, že Češi stále ještě neberou finanční stránku života dostatečně důsledně. Průzkum dělala agentura NMS Market Research.

Proč je život bez rezerv těžký?

A proč se nad výsledkem pozastavujeme? Protože rezerva do deseti tisíc korun nic neřeší. Měla by být ve výši alespoň 3 měsíčních příjmů. Ideálně však alespoň šesti. A k tomu ještě by měl každá zvládat zvlášť spoření na důchod.

Nízké finanční rezervy totiž mohou ve výsledku vést až do dluhové pasti. Stačí, aby se najednou pokazilo auto i lednice a je založeno na velký průšvih, kterému se říká předlužení. Začne to jednou půjčkou, pokud se nedaří ji splácet (a z čeho, když se ani finanční rezervy nedařilo dělat), přijde na řadu druhá půjčka… A pak už to jede fofrem z kopce.

Z kopce by jela skoro polovina Čechů, kdyby na věc přišlo…

Život je plný nástrah, a to i těch finančních. Stačí na dva měsíce přijít o práci. A pak už se to veze. Tedy, pokud jste neměli finanční rezervy. Kdo je má, hravě překoná i půlroční výpadek příjmů. Jenže 39 % Čechů rezervy v podstatě nemá, respektive má někde bokem schovaných pár drobných, myšleno do cca deseti tisíc korun. Více než třetina národa tedy vůbec nepočítá s tím, že by nějaké finanční potíže mohly dorazit.

Dalších 9 procent z dotázaných v tomto průzkumu uvedlo, že mají finanční rezervy do 20 tisíc korun. Takže ve výsledku skoro polovina Čechů není schopná najednou složit do kupy vyšší částku, například na koupi nábytku nebo na náročnější opravu auta. Anebo na zaplácnutí výpadku příjmů.

Nad 200 tisíc korun má odloženo jen desetina dotázaných

Výsledky výzkumu prezentovala Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. A mimo jiné dodala, že: „aby se člověk vyhnul finančním potížím a dluhové pasti, musí přemýšlet dopředu a začít včas spořit. Jak se ukázalo, téměř polovina Čechů by měla velké problémy, pokud by musela nárazově vydat větší sumu peněz. Naopak pouhá desetina lidí má velkorysou rezervu více než 200 tisíc korun.“

Můžeme si rezervy dovolit?

A jak se v průzkumu také ukázalo, velká část Čechů si myslí, že si prostě nemohou dovolit tvořit finanční rezervy. Tedy nemohou si dovolit odložit část peněz na později. Ale přitom opak je pravdou. Nemůžeme si dovolit finanční rezervy netvořit!

Stačí odkládat měsíčně nižší částku, ale pravidelně. A nesahat na ni, dokud to není životně nutné. Postupně si tak můžeme naspořit slušný finanční polštář. Tvorba finančních rezerv neznamená odložit měsíčně půl výplaty stranou – to jistě ne, na to opravdu má jen málokdo.

Stavební spoření umí dělat rezervy pomalu, ale s jistotou

Jedním ze zajímavých produktů pro tvorbu finančních rezerv je i stavební spoření. Anebo termínované vklady. Jenže k nim nedostanete státní podporu, kdežto ke stavebnímu spoření ano. Minimální doba spoření je 6 let – takže máme jistotu, že na peníze šest let nesáhneme. Jinak bychom totiž byli sankcionováni. Zhodnocení se může vyšplhat až nad tři procenta ročně.

Zajímavou formou spoření jsou i speciální spořicí účty, kam sice nelze peníze posílat přímo, ale kam se přepisuje z vašeho běžného účtu určité procento z proběhnutých online plateb jdoucích právě z vašeho běžného účtu. Úročení tu obyčejně bývá vyšší než u ostatních typů spořicích účtů.

Co děti a důchod?

Dalšími velkými tématy spoření jsou děti a důchod. Odkládat si na důchod? Odkládat dětem do budoucna? V ideálním případě ano. Jak budoucí důchodci, tak budoucí dospělé děti to velmi ocení a dost jim to usnadní jakoukoliv životní situaci spojenou s finančními výdaji.

I když to teď vypadá nerealizovatelně, stačí se zamyslet nad svými výdaji. Ušetřit za nesmysly, zlozvyky, za zbytečně vysoké ceny zboží či služeb, které jinde můžeme dostat mnohem levněji. Ušetřené peníze dávat bokem. Nikdy nevíme, k čemu se budou hodit. A od kolika půjček nás pak ochrání.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí