Finanční úřad bude konečně online! | Hyperfinance.cz

Finanční úřad bude konečně online!

Lenka Rutteová   Publikováno 01.07.2020 Aktualita| Finanční mix

Finanční úřad bude konečně online!

Koronavirus a s ním spojená pandemie má mnoho negativních stránek. Ovšem, dokážeme si najít i ty pozitivní, třeba urychlení digitalizace a přenos mnoha činností do online světa, finanční úřad nevyjímaje. Ano, i v České republice se snad konečně dočkáme online finančního úřadu, který Sněmovna nedávno schválila ihned při prvním čtení. Tlak na online propojení a služby je teď opravdu velký, vnímají jej dokonce i zákonodárci.

Daňové záležitosti pohodlně z domu nebo z kanceláře

Po mnoha letech marného čekání snad konečně budeme moci spravovat své daňové záležitosti pohodlně z domu nebo z kanceláře. O online daňovém úřadu se jedná již dlouho, zatím poslední neschválený návrh byl shozen ze stolu zejména kvůli nevýhodě plynoucí podnikatelům.


Těm by se totiž prodloužila lhůta, kterou má stát na vrácení odpočtů na dani z přidané hodnoty, a to ze 30 dní na 45 dní. Kritici návrhu označili prodloužení lhůty za zdarma půjčky brané státem od podnikatelů coby nedobrovolných věřitelů.

Po mnoha jednáních se z návrhu novely daňového řádu stala nekonfliktní novela

Poté, co byl návrh na vznik online finančního úřadu v minulých jednáních odmítán, konzultovalo ministerstvo financí úpravy jak s opozicí, tak i v Senátu. Díky široké jednací základně se podle ministryně z konečného návrhu stala zcela nekonfliktní předloha.

Podle poslanců jde totiž takovou podobu online finančního úřadu, který nebude nijak komplikovat život občanům a ani podnikatelům. Ministerstvo financí bylo podle vyjádření některých politiků až nebývale ochotné ke kompromisu. Důvodem jistě bude fakt, že online finanční úřad je vlajkovou lodí ministerstva financí.

Podpora zjednodušení a elektronizace daňového systému je dlouhodobou prioritou Ministerstva financí. Z ambice nastartovat projekt on-line finančního úřadu proto neustoupíme. Současné události dokládají, jak důležitá je možnost elektronické komunikace s úřady. Proto jsem novelu v kompromisním znění znovu Vládě předložila. Věřím, že opozici leží digitalizace opravdu na srdci, a proto zavedení on-line finančního úřadu podpoří,“ uvedla pro média ministryně financí Alena Schillerová.

MOJE daně

Online finanční úřad vznikne v podobě portálu MOJE daně. Psaní slova „MOJE“ velkými písmeny je záměrné, neb jde o zkratku ze slov „moderní“ a „jednoduché“. Tento portál umožní on-line vyřizování daňových záležitostí s finančním úřadem. Lidé se však nemusejí obávat přílišných složitostí a nutnosti učit se zase mnoho nové, protože systém by měl být podobný internetovému bankovnictví.

Velkou výhodou je fakt, že uživatelé budou také mít lepší přehled o své daňové agendě, o úspoře času, kterou online daňové podání přináší i pro běžné občany, ani nemluvě. V pozadí pak najdeme i ekologické efekty, tedy úsporu zdrojů jinak vynaložených na přepravu k finančnímu úřadu a zpět (pakliže není po cestě na běžné trase třeba do zaměstnání).

Kdo podává elektronicky, může o měsíc později

Lhůta pro podání daňového přiznání se podle návrhu novely daňového řádu o jeden měsíc prodlouží všem, kdo budou své daňové přiznání podávat elektronicky, tedy přes portál MOJE daně. Účetní i běžní občané tak budou mít měsíc navíc, aby se s daňovými přiznáními poprali.


Jak je to nyní se lhůtou na vrácení odpočtů na dani z přidané hodnoty?

V novém návrhu sice lhůta u nadměrných odpočtů zůstala zachovaná, ale takzvané nesporné části nadměrného odpočtu (tedy přeplatku, respektive částky z DPH nárokované podnikatelem na vrácení) bude Finanční správa vracet až po zahájení kontroly. Ve výsledku to může být u nesporných částek dříve, než uplyne nastavených 30 dnů.

Jak vlastně přeplatek neboli nadměrný odpočet vznikne? V podstatě jde o rozdíl mezi daní z přidané hodnoty toho zboží nebo služby, co podnikatel prodal, a toho, co nakoupil. Finanční správa si hlídá nadměrné odpočty sama, vratku posílá podnikatelům bez jejich iniciace.

Nedoplatky už nemusejí ochromit činnost firmy

Vymáhání zajišťovacích příkazů ve spojení s DPH dostává novelou daňového řádu i nové nástroje, které nově neochromí činnost firmy. Vedle původních exekucí, které mohly činnost firmy zbytečně zastavit, přichází na řadu i prohlášení o majetku nebo zástavní právo.

Právě prohlášení o majetku umožní firmě, aby fungovala i nadále, neutne se totiž přístup firmy k penězům. Navíc jsou v předloze novely i sníženy veškeré sankce o šest procentních bodů. V současnosti vycházejí na 16 procent, nově budou na deseti procentech. Sankční úrok bude moci Finanční správa počítat až od částek nad 1 000 Kč.

Od kdy budou MOJE daně k dispozici?

Účinnost novely daňového řádu je navržena na 1. ledna 2021. Proto v návrhu najdeme i přechodné ustanovení týkající se prodloužení lhůty pro podávání elektronických daňových přiznání – a to z toho důvody, aby bylo možné tuto výhodu využít již pro podání daňových přiznání za zdaňovací období roku 2020.


V daňovém řádu zůstane i možnost individuálního prominutí pokuty

Možnost individuálního prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně známe až letos, a to také v souvislosti s koronavirem a karanténou. Doposud v daňovém řádu podle tiskové zprávy ministerstva financí individuální prominutí možné nebylo, zavedla jej vláda až v souvislosti s událostmi posledních měsíců. V novém daňovém řádu však půjde o běžnou možnost.

Lidé či podniky, po kterých bude vymáhána nesprávně stanovená či zajištěná daň, se nově budou moci těšit na kompenzaci ve dvojnásobné výši, ve srovnání se současným stavem, čímž se na Finanční správu přenáší mnohem vyšší zodpovědnost za její postupy.

Zdroje: mojedane.cz / e15.cz / mfcr.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více