Firemní půjčky ztrácejí svou výhodnost. Zdražují

Publikováno 11.01.2018 Aktualita | Finanční mix

Firemní půjčky ztrácejí svou výhodnost. Zdražují

Mezibankovní sazby vzrostly za poslední měsíce takřka na dvojnásobek, proto i firemní půjčky začaly zdražovat. Jejich úročení je totiž napojeno na pohyblivé mezibankovní sazby. Není to však jediný důsledek přísnější měnové politiky ČNB. Zvyšují se bankovní ceníky i v jiných oblastech, než je úvěrování.

Měnová politika chce předejít přehřátí

Hlavní funkcí měnové politiky je regulace nečekaných anebo příliš velkých výkyvů ve výkonnosti ekonomiky. Ta je v současnosti na nebývalém vzestupu. Ekonomický růst překročil ve třetím čtvrtletí tohoto roku 5 %. Trh práce jen kvete a jsme téměř na plné zaměstnanosti. ČNB se proto obává přehřátí ekonomiky, po kterém by následovalo prasknutí všech bublin, které se v ekonomice během růstu vytvoří. Pád by byl pak nevyhnutelný a prudký.

I proto ČNB v současnosti utahuje měnovou politikua navyšuje sazby. I proto jsou úroky z velkých úvěrů na nejvyšší úrovni od roku 2015. Například roční sazba PRIBOR vystoupala od srpna do září tohoto roku z půl procenta na témě jedno procento (konkrétně na 0,97 %).

Velké úvěry jsou již na úrokové sazbě 2,2 procenta

V posledním čtvrtletí roku 2017 již byly úroky za velké úvěry, tedy ve výši nad 30 milionů korun, nastaveny na 2,2 %. Naposledy byly takto drahé úvěry v lednu roku 2015. Ekonomice se začíná dařit a je to znát. ČNB však díky zvyšování sazeb brzdí překotné zadlužování firem, které by v případech neuváženého rozhodování nebo podnikatelského nezdaru mohlo mít velké následky.

Firemní úvěry v hodnotě nad 30 milionů korun bývají postaveny na bázi plovoucích sazeb. Takže úročení se mění podle toho, jak se vyvíjejí tržní sazby. Proto změny sazby PRIBOR mají přímý dopad na výslednou úrokovou sazbu úvěrů.

Drama se zatím nekoná, ale musíme jej očekávat

Prozatím podle Asociace exportérů nejde o dramatický nárůst. Ale pokud bude ekonomický růst nadále pokračovat a ČNB opět zvýší základní úrokovou sazbu (tzv. repo sazbu), a tím i mezibankovní sazby, může růst úrokových měr z úvěrů, tedy jejich ceny, nadále pokračovat.

Ve firmách je v současnosti dostatek peněz, a tak ani zdražení velkých úvěrů by nemělo přinést problémy. Počítat bychom mohli spíše s vyšší racionalitou firemního financování. Do budoucna se však podle ekonomů musí počítat s větším zdražováním těchto úvěrů. Ke konci příštího roku totiž očekávají základní sazbu stanovenou ČNB již na úrovni 1,5 %.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí