Hodily by se peníze navíc? Zkuste sdílenou ekonomiku nebo prodej na internetu

Publikováno 30.08.2018 Rada | Finanční mix

Hodily by se peníze navíc? Zkuste sdílenou ekonomiku nebo prodej na internetu

Mnozí z nás mají doma spoustu nepotřebných nebo jen minimálně využívaných věcí, bez kterých by se snadno obešli. Sice nás nestojí žádné peníze, protože nevyžadují údržbu, ale zabírají místo. A když je prostřednictvím sdílené ekonomiky pronajmeme nebo je na internetu rovnou prodáme, můžeme si tím zajistit mimořádný příjem, který se většinou nedaní. A může pomoci v horších časech, kdy bychom jinak museli sáhnout po půjčce. Případně alespoň sníží velikost potřebné půjčky, tím pádem i nákladů na ně. Co se tedy dá s nepotřebnými věcmi udělat, aby nám přinesly peníze?

Prodej na internetu

Internet je mocný nástroj k mnoha činnostem. Jednou z nich je i bazarový prodej. Tytam jsou klasické inzeráty v novinách, které jsme museli sáhodlouze pročítat, abychom našli, co v nich hledáme. Teď nám poslouží vyhledávač, který najde všechny dostupné nabídky toho, co právě potřebujeme. A na to se můžeme spolehnout i při prodeji. Pokud nabídneme naše nepotřebné věci na internetu, dříve nebo později si je najde někdo, komu se budou hodit – a zaplatí nám za ně.

Kde se dá na internetu prodávat?

Typickými prodejními servery s bazarovým zbožím jsou Aukro, Bazoš, Sbazar nebo Hyperinzerce. Ale jsou dostupné i jiné webovky nebo přímo jejich mobilní aplikace, kde se dají nepotřebné věci šikovně zpeněžit.

Další místa, kde lze dobře prodávat nepotřebné věci, jsou například Facebook, aplikace Letgo, pro prodej oblečení slouží třeba Mimibazar či třeba Feedo. V každém z obchodů nebo aplikací funguje prodej, respektive proces nabídky a realizace samotného prodeje malinko jinak.

Facebook

Na Facebooku lze prodávat zboží jinak mezi svými přáteli, jednak ho lze nabízet úzce profilovaným skupinám, které se na Facebooku tvoří a stále se vyvíjejí. Jen je potřeba si dávat pozor na aktualizace, nabídku je nutné pravidelně kontrolovat, protože ve skupině může snadno zapadnout.

Bazary

Klasické bazary známe asi všichni. Aukro, Bazoš, Sbazar nebo Hyperinzerce, Mimibazar apod. Zveřejníme inzerát, který se automaticky zařadí do nějaké kategorie. A v kategoriích pak hledají zájemci o dané zboží. Pokud se spolu dohodnete, kupující pošle peníze. Až dorazí na váš účet, vy odesíláte zboží. Portály pak získají dohodnutou provizi, pokud je nastavena.

Je nutné mít předem zjištěné tarify využívané přepravní služby, abyste na prodeji nakonec neprodělali (přičítáte je k ceně zboží). A samozřejmě odeslat zboží včas, protože kupující na vás pak napíše recenzi, podle které se orientují následující zájemci o další vaše nabízené věci. Ještě je důležité nezatajovat stav nabízené věci. A uvést a také vyfotit vše, co je vadou, opotřebením.

Letgo nabízí podle vzdálenosti

Aplikace Letgo je zaměřena na nabídku použitého zboží podle vzdálenosti prodávajícího od zájemce o věc. Ale nikoliv podle místa bydliště – vždy podle aktuální pozice. Takže výhodou tu je možnost brzkého předání z ruky do ruky. I když jste třeba vy nebo kupující na cestě kamkoliv.

Prodat byste toho chtěli více, ale nemáte čas fotit a inzerovat?

V tom případě si kupte službu některého z prodejních robotů, respektive služeb. Pro věci si přijedou a zařídí za vás vše kolem prodeje na internetu. Samozřejmě za poplatek. Podobně to funguje v oblasti použitého dětského oblečení a dalšího příslušenství na stránkách Feedo.cz.

Nechcete věci prodat, ale stejně byste na nich rádi vydělali?

Pokud máte věci, které teď zrovna nepotřebujete, jen vám doma leží ladem, ale prodat je nechcete, protože víte, že se ještě budou hodit, zkuste jejich pronájem. Jde o jednu z nejnovějších příležitostí přivydělat si pomocí vlastních věcí. A umožní to takzvaná sdílená ekonomika.

Na internetu najdete několik webovek, které zprostředkují pronájem vámi nevyužívaných věcí. Můžete je zde však nejen pronajmout, ale i třeba vyměnit nebo sdílet. Co se typicky sdílí, respektive půjčuje? Třeba auta, kola, dokonce i peníze (tzv. P2P půjčky). Sdílet lze však i cestu pro věci nebo převezení věcí z místa A na místo B.

Půjčují se i běžnější věci, jako třeba nářadí, elektronika, sportovní vybavení, knihy, časopisy apod. Sdílet se na internetu dá dokonce i práce či úklid. Anebo hlídání domácích mazlíčků. Je spousta věcí, na kterých se dá ve sdílené ekonomice snadno přivydělat. A vzhledem k tomu, že nejde o soustavnou činnost, většinou není nutné příjmy z ní nijak evidovat a vykazovat (do určité výše).

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí