Hodnota Apple i hypoték roste, Bitcoin je velmi nestabilní

Publikováno 23.02.2018 Aktualita | Finanční mix

Hodnota Apple i hypoték roste, Bitcoin je velmi nestabilní

Zatímco během loňského roku zlomily rekord v růstu půjčky na bydlení, letos o nepříjemný rekord postaral Bitcoin, který najednou klesl o polovinu své hodnoty. A tak spousta světových bank nikomu na nákup Bitcoin už půjčovat nechce. Mnohem stabilněji a pozitivněji se jeví hodnota Applu, který bude asi první firmou, co překoná hodnotu jednoho bilionu dolarů.

Rekord loňského roku? Půjčky na bydlení!

Loni padl rekord v půjčkách na bydlení, které dosáhly objemu 285 miliard korun. To je sice podobná výše jako v roce 2016, ale rekord byl v tom, že stejnou výši půjček poskytly banky mnohem menšímu množství žadatelů.

Rozhodujícím faktorem však nebyly banky se svými hypotékami, ale stavební spořitelny s úvěry ze stavebního spoření. Ty loni rozpůjčovaly téměř 60 miliard korun, meziročně to bylo víc o celých 18 procent.

V roce 2017 bylo sjednáno 110 tisíc hypotečních úvěrů. To je zhruba o pět tisíc méně než v roce 2016. V prosinci stoupla průměrná výše hypotečního úvěru na 2,15 milionu korun.

Polovina Čechů bude letos dlužníky

Z průzkumu společnosti Ipsos vyplynuly zajímavé výsledky. Podle tohoto průzkumu se totiž letos plánuje zadlužit 45 procent Čechů, přičemž nejčastěji půjdou jejich půjčky na financování bydlení nebo koupi auta.

Konkurence mezi poskytovateli půjček prospívá hlavně spotřebitelům. Vysoká konkurence totiž udržuje dosud nejlepší podmínky úvěrů pro spotřebitele. Nejvíce jsou spotřebitelé ochotní si půjčovat na nové bydlení, rekonstrukci bydlení anebo na koupi automobilu. Naopak malou ochotu půjčovat si projevili u nákupu domácích spotřebičů nebo elektroniky.

Chcete si koupit kryptoměnu? Půjčku na ni asi nedostanete!

Kryptoměny v poslední době udělaly několik kotrmelců a Bitcoin například dokázal ztratit polovinu své hodnoty. A tak se světové banky rozhodly, že již nechtějí nést riziko nestability kryptoměn, když si jejich zákazníci vezmou půjčku právě na jejich nákup.  

Podobný krok se dá brzy čekat i od bank českých. Důvodem je strach z nezaplacených dluhů. Ne že by to na finančních trzích bylo s reálnými měnami o moc jinak, ale přece jen jsou stále ještě o mnoho stabilnější a velké výkyvy v řádu více než 30 procent přicházejí opravdu jen výjimečně.

Nejdražší firma světa? Prý za bilion dolarů!

Hodnota nejdražší firmy světa, tedy amerického Apple, může brzy přesáhnout bilion dolarů. Apple se v roce 2018 pravděpodobně stane první společností na světě s touto tržní hodnotou. Tedy pokud cena akcií poroste stejně rychle jako v loňském roce.

Aktuální tržní hodnota Applu je kolem 920 miliard dolarů. cena za akcii ve výsledku loni vzrostla o neuvěřitelných 47 procent. Zisk společnosti činil za loňský rok přes 48 miliard dolarů. A je to sice z oblasti téměř sci-fi, ale  šlo o zhruba stejný zisk, jaký měly dva další giganti dohromady: Microsoft a JP Morgan.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí