Hypotéka pod 2 %? Od listopadu ji už neseženete

Publikováno 20.11.2017 Aktualita | Hypotéky

Hypotéka pod 2 %? Od listopadu ji už neseženete

Nedávno jsme se zmínili o zvýšení základní úrokové sazby, od které se odvíjí úrokové sazby dalších komerčních úvěrů. Česká národní banka ji zvýšila na 0,5 %. Důvodem tohoto rozhodnutí byla nejen rychle rostoucí česká ekonomika, ale i sílící koruna, rostoucí mzdy, inflace nebo rychlý růst cen nemovitostí. Bohužel zvýšení základní sazby se negativně podepsalo zejména na hypotečních úvěrech. Hypotéku s úrokovou sazbou pod 2 % už nyní neženete.

Na zvýšení sazby zareagoval jako první tuzemský gigant

Česká národní banka zvýšila základní sazbu již podruhé během tohoto roku. Na opětovné zvýšení zareagovala jako první stálice na českém bankovním trhu – Česká spořitelna. Následovala ji Komerční banka a Hypoteční banka. I další bankovní domy, poskytující hypoteční úvěry, jistě nebudou s jejich zdražováním dlouho otálet.

Nejoblíbenější hypotéka současnosti? Ta s pětiletou fixací

V současnosti nejoblíbenější a nejžádanější hypotéka je ta s pětiletou fixací. Na úrokovou sazbu těsně pod úrovní 2,5 % však dosáhnou pouze klienti s nejlepší bonitou. Pro ostatní spotřebitele jsou sazby hypoték ještě vyšší. Bohužel hypotéka, kterou lze sjednat s úrokem pod dvě procenta už v Česku neexistuje.

Situace v roce 2019? Úroky dále porostou!

K situaci se vyjádřil i jednatel společnosti EuroNet Media: "Ještě na jaře letošního roku bylo možné při troše šikovnosti vyjednat hypoteční úvěr kolem 1,5 procenta. Dnes je obtížné získat hypotéku pod 2 procenta. Pokud se vyplní predikce některých hypotečních makléřů, tak by se za rok mohly sazby pohybovat v rozmezí 2,5 až tři procenta ročně."

Banky budou zdražovat postupně

Banky samozřejmě nemohou a nechtějí zvyšovat úroky skokově, proto se průměrné zvýšení pohybuje okolo 0,2 procentního bodu. Podle analytiků však zdražování hypoték bude pokračovat, protože banky si takto budou chtít kompenzovat ztráty, které utrpěly zejména v posledním roce.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí