Hypotéky pokračují ve zlevňování, ale s historickým minimem nepočítejme

Lenka Rutteová   Publikováno 24.06.2020Aktualita| Hypotéky

Hypotéky pokračují ve zlevňování, ale s historickým minimem nepočítejme

Zlevňování hypoték mohlo začít díky snížení základních úrokových sazeb v ekonomice, které proběhlo letos dokonce už třikrát. Výsledná čtrnáctidenní repo sazba je nyní na úrovni 0,25 %, takže banky mají možnost velmi levně získat spousty finančních prostředků k rozpůjčování v podobě hypoték.

Jako první se ke zlevňování hypoték rozhodly menší banky, celý proces stagnace ceny na hypotečním trhu začal dokonce již v dubnu. Dubnové hypotéky zlomily objemový rekord, bylo jich poskytnuto víc než v kterémkoliv předchozím dubnu předchozích let. A zlevňování pokračuje i nadále, teď už se přidaly i velké banky. Podívejme se jak.

Creditas, Fio a Moneta

Mezi prvními začaly zlevňovat menší banky. V trendu snižování cen pokračovaly i během května, kdy Banka Creditas ponížila své základní sazby úroků o 0,21 procentního bodu na výsledných 2,09 % s fixací na 3 a 5 let, při LTV do 80 %. U tříleté fixace jde o druhou nejnižší cenu na trhu.

Věra Pavlišová, ředitelka retailového bankovnictví Banky Creditas informovala Hypoindex.cz: „Hypotéky nabízíme od loňského roku s tím, že se chceme na tomto trhu postupně etablovat podobně, jako jsme si získali své místo v oblasti zhodnocování úspor. Proto má naše nabídka atraktivní parametry co do sazby, ale i dalších parametrů, jako je třeba možnost vybrat si k ní pojištění zastavené nemovitosti podle svého uvážení nebo kdykoliv zdarma splatit část nebo celý úvěr.“

S nejnižší cenou pro tříleté fixační období můžete počítat u Fio banky, která snížila své úrokové sazby u hypoték na o jednu desetinu procentního bodu na 1,98 %, při pětileté fixaci je možné dosáhnout na 1,88 % nejnižší hypoteční úrok – oboje při LTV do 80 %.

Moneta Money Bank také zlevňovala, ale jen o 0,2 procentního bodu, takže aktuální sazby začínají na 2,62 procentah u všech běžných délek fixací. S pojištěním schopnosti splácet může klient získat sazbu od 2,42 procenta, ovšem je pak nutné připočítat náklady na pojištění a hlavně si porovnat krytá rizika s cenou a riziky běžného životního pojištění.

Největší hypoteční banky reagovaly mezi posledními, zato ve velkém

Skupina ČSOB nabídla na trhu to největší zlevnění za poslední období, vyhlásila totiž od 18. května do 30. června hypoteční akci. V rámci ní nabízí ČSOB (a také Hypoteční banka) úrokové sazby od 2,19 procenta. To znamená, že hypotéky s tříletou fixací zlevnily o 0,71 procentního bodu, s pětiletou fixací 0,7 procentního bodu a s roční fixací o velmi příjemného 0,91 procentního bodu.

Na mezibankovním trhu sice došlo k propadu úrokových sazeb, ale dá se očekávat zásadní nárůst nákladů na riziko, a proto je těžké předvídat, jak se jednotlivé banky aktuálně postaví k nastavení úrokových sazeb na nově poskytované úvěry,“ říká tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Komerční banka se nakonec nenechala zahanbit

Sice se zlevňováním úroků čekala až na poslední chvíli, když zlevní i ostatní velké banky, ale ve výsledku přinesla Komerční banka pokles ceny svých hypoték až o osm desetin procentního bodu. Fixace na rok jsou od června levnější o 0,8 procentního bodu, začínají na 2,49 procentech. Fixace na tři roky zlevnily na 2,29 procenta, to je o 0,6 procentního bodu. No a pětileté fixace se zlevnily o 0,4 procentního bodu také na 2,29 procenta.

V porovnání s průměrnou úrokovou sazbou reprezentovanou ukazatelem Fincentrum Hypoindex, která byla letos v dubnu na úrovni 2,39 procenta, je aktuální nabídka Komerční banky velmi výhodná a pro klienty znamená až několika tisícovou úsporu na splátkách. Naše nabídka s nízkou úrokovou sazbou navíc není časově omezena,“ řekl médiím Tomáš Urban, manažer pro Hypotéky a bydlení.

Česká spořitelna se se zlevňováním drží při zdi

Česká spořitelna zlevnila hypotéky jen o kousek, konkrétně o 0,3 procentního bodu u všech běžných fixací. Takže hypotéky s fixací na jeden rok jsou nyní za 3,04 procenta, s fixací na tři roky za 2,44 procenta a s fixací na pět let pak za 2,34 procenta.

Wüstenrot přešla pod Monetu

Stavební spořitelna Wüstenrot i Hypoteční banka Wüstenrot jsou již po dokončené akvizici součástí Supiny Moneta. Moneta tímto krokem dle svého prohlášení zdvojnásobila podíl na hypotečním trhu a získala více než 400 tisíc nových klientů.

Klienti, kteří mají u Wüstenrotu o hypotéku požádáno, bude vyřízena. Nové žádosti už ale Wüstenrot přijímat nebude – tedy ne pod jménem Wüstenrot, nově už pod Monetou, konkrétně pod značkou Moneta hypoteční banka.


Co hypotéky a pandemie?

Hypotéky jsou vůči pandemii koronaviru zatím imunní, zatím podle vývoje na trhu nepodléhají trendu krize a šetření. Lidé se zatím cítí bezpečně, co se jejich budoucích příjmů týká. Pokud dopady budou, pak nejspíše od září, kdy i ministryně práce a sociálních věcí čeká první větší nárůst nezaměstnanosti a kdy se evidentně projeví dopady koronakrize i v bonitě žadatelů.

Je potřeba rozlišit čísla, která se objevují v produkci podepsaných úvěrů v těchto měsících a poptávku po nových úvěrech z těchto měsících. Celý proces sjednání hypotéky od prvotního záměru nebo první rámcové kalkulace a zjišťování podmínek do podpisu úvěrové smlouvy průměrně trvá dva až tři měsíce. Z toho tedy lze jednoduše dovodit, že dopady snížené poptávky se v uzavřených hypotékách projeví významněji nejdříve v květnu, spíše v červnu a následujících měsících. Je potřeba nicméně uvést, že v posledních týdnech se opět pomalu začíná poptávka po nových úvěrech opět zvedat,“ uvedl pro Hypoindex Radek Vachuk, manažer bydlení v České spořitelně.

Jak se vyvíjela cena všech hypoték během května?

V tabulce zpracované ve Fincentrum Hypoindex najdete všechny současné nabízené ceny za hypotéky, resp. jejich úrokové sazby. Ceny jsou platné k 1. 6. 2020. Zelenou barvou jsou označeny sazby, kde došlo oproti cenám ze 4. 5. 2020 k poklesu. Jak vidno, na poklesy cen byl poslední měsíc opravdu bohatý.


Tabulka 1: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 1. 6. 2020

Banka1 fixace3 fixace5 fixaceLTV
Air Bank---

---

2,39 
Banka Creditas

---

2,09*2,09*do 80 %
Česká spořitelna3,04*2,44*2,34*do 80 %
ČSOB2,19*2,19*2,19*

od 70 do 80 %

Equa Bank3,992,292,29do 80 %
Fio banka1,88*1,88*1,98*do 80 %
Hypoteční banka2,19*2,19*2,19*od 70 do 80 %
Komerční banka2,49*2,29*2,29*do 80 %
mBank2,742,691,94do 80 %
Moneta Money Bank2,62*2,62*2,62*do 80 %
Raiffeisenbank2,842,642,64od 70 do 80 %
Sberbank3,492,892,69do 80 %
UniCredit Bank------

1,79

do 80 %
Wüstenrot3,932,532,53do 80 %

Zdroj: Hypoindex.cz

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářích.